Umundurowanie oficerów i szeregowych Straży Granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 24 sierpnia 1933 r.
w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych i Ministrem Spraw Wewnętrznych w sprawie umundurowania oficerów i szeregowych Straży Granicznej.

Na podstawie art. 35 ustęp 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o Straży Granicznej (Dz. U. R. P. Nr. 37, poz. 349) zarządza się co następuje:
§  1.
Umundurowanie oficerów i szeregowych Straży Granicznej składa się z kurtki, spodni, płaszcza i czapki - barwy polowej, oraz obuwia i pasa głównego.
§  2.
Poszczególne części umundurowania szeregowych winny być sporządzone według następujących przepisów:
a)
krój kurtki, spodni i płaszcza odpowiada krojowi, ustalonemu w przepisach o umundurowaniu szeregowych wojska;
b)
na kołnierzu kurtki naszyte są patki sukienne typu wojskowego, barwy ciemnozielonej z jasno-zieloną wypustką. Na patce naszyty wężyk szerokości 0,5 cm biały oksydowany, przetykany w środku jasnozieloną nicią oraz biały oksydowany metalowy orzełek w obramowaniu.

Na naramiennikach biała, oksydowana arabska cyfra metalowa wysokości 2,5 cm, oznaczająca, przynależność do Okręgowego Inspektoratu Straży Granicznej;

c)
na rogach kołnierza płaszcza naszyte w sposób, ustalony w przepisach o umundurowaniu szeregowych wojska dwa paski barwy patki i wypustki. Naramienniki płaszcza z cyframi, jak u kurtki;
d)
czapka angielska (okrągła) z sukna mundurowego z daszkiem fibrowym czarnym 7 cm długości, okutym na krawędzi oksydowaną białą blachą szerokości 1 cm, z czarną rzemienną podpinką szerokości 2 cm. Otok czapki wysokości 5 cm barwy ciemno-zielonej i naokoło krawędzi wierzchu czapki wypustka jasno-zielona. Na czapce nad otokiem biały, oksydowany metalowy orzeł typu wojskowego;
e)
obuwie i pas główny odpowiada wzorom, ustalonym dla szeregowych wojska.
§  3.
Jako oznaki stopni służbowych szeregowych ustala się na naramiennikach i czapce białe oksydowane galony z brzegiem barwy jasno-zielonej. Szerokość galonu wynosi na naramiennikach 1 cm, na czapkach 0,5 cm.

Poszczególne stopnie szeregowych oznacza się na naramiennikach w sposób następujący;

strażnik - 2 galony, z których pierwszy w odległości 0,5 cm od dolnego brzegu naramiennika, drugi w odległości 2 mm od pierwszego,

st. strażnik - 3 galony, z których pierwszy jak wyżej, następne w odległości 2 mm od siebie,

przodownik - galon wzdłuż brzegów naramiennika z wyjątkiem dolnego brzegu,

st. przodownik - galon, jak u przodownika, ponadto galon przez środek, naramiennik z wyjątkiem dolnego brzegu.

Na czapkach oznacza się stopnie strażnika i st. strażnika wymienioną wyżej ilością galonów, szerokości 0,5 cm i długości 3 cm, umieszczonych na otoku czapki w odległości 2 mm miedzy sobą, stopień przodownika - jednym galonem w kształcie kąta o długości ramion 2,5 cm, stopień st. przodownika - dwoma takiemi galonami w odległości 2 mm między sobą.

§  4.
Poszczególne części umundurowania oficerów winny być sporządzone według następujących przepisów:
a)
krój kurtki, spodni i płaszcza odpowiada krojowi, ustalonemu w przepisach o umundurowaniu oficerów wojska;
b)
na kołnierzu kurtki patki aksamitne kroju i barwy jak u szeregowych. Na patce wężyk szerokości 1 cm biały, oksydowany, haftowany, przetykany w środku jasnozieloną nicią oraz biały oksydowany orzełek w obramowaniu. Na naramiennikach kurtki i płaszcza arabskie cyfry haftowane. Na rogach kołnierza płaszcza aksamitne patki wielkości i barwy, jak u szeregowych;
c)
czapka jak u szeregowych z tą różnicą, że daszek z czarnej skóry lakierowanej okuty na krawędzi oksydowaną białą blachą szerokości 1 cm, otok zaś z ciemno-zielonego aksamitu;
d)
obuwie i pas główny odpowiadają wzorom, ustalonym dla oficerów wojska.
§  5.
Jako oznaki stopni służbowych oficerów ustala się czteroramienne gwiazdki haftowane, białe oksydowane oraz płaski sznurek srebrny szerokości 0,5 cm na naramiennikach i otoku czapki.

Poszczególne stopnie oficerów oznacza się, jak następuje:

a)
oficerowie stopni niższych: na górnej krawędzi otoku czapki dookoła jeden sznurek oraz gwiazdki na naramiennikach i otoku czapki, a to:

aspirant - jedna gwiazdka, podkomisarz - dwie gwiazdki, komisarz - trzy gwiazdki;

b)
oficerowie stopni wyższych: dwa sznurki dookoła otoku czapki w odległości 3 mm jeden od drugiego, dwa sznurki na naramiennikach, umieszczone w odległości 1 cm od wszycia w poprzek naramiennika 0,5 cm jeden od drugiego; na naramiennikach i otoku czapki gwiazdki, a to:

nadkomisarz - jedna gwiazdka, inspektor - dwie gwiazdki, nadinspektor - trzy gwiazdki.

§  6.
Oficerowie, pełniący służbę adjutantów noszą pojedyncze akselbanty barwy polowej.
§  7.
Czasokres używalności wydanych szeregowym Straży Granicznej przedmiotów umundurowania ustanawiają odrębne przepisy.
§  8.
Po upływie czasokresu używalności przechodzi umundurowanie (kurtka, spodnie, płaszcz, czapka i obuwie) na własność szeregowego.

W razie utraty lub zniszczenia umundurowania, albo jego części, przed upływem czasokresu używalności z winy szeregowego, otrzymuje on nowe umundurowanie, względnie jego części za opłatą w wysokości kosztu umundurowania.

Jeżeli utrata lub zniszczenie umundurowania, albo jego części, nastąpiła bez winy szeregowego w związku ze służbą lub wskutek nieszczęśliwego wypadku, otrzymuje on nowe umundurowanie, względnie jego części bezpłatnie.

W razie wystąpienia, lub wydalenia szeregowego ze służby przed upływem czasokresu używalności, umundurowanie ma być zwrócone i będzie wydane innemu szeregowemu z odpowiednio skróconym czasokresem używalności. Władza służbowa może jednak pozostawić szeregowemu umundurowanie za opłatą odpowiedniej kwoty, obliczonej w stosunku do kosztu umundurowania i czasu używania.

W razie przejścia szeregowego na emeryturę oraz w razie jego śmierci, umundurowanie (kurtka, spodnie, płaszcz, czapka i obuwie) nie podlega zwrotowi.

W wypadkach pozostawienia umundurowania szeregowemu, z którym stosunek służbowy został rozwiązany, lub który przeszedł na emeryturę, jak również przed wyjściem umundurowania z użytku szeregowego po upływie czasokresu używalności, lub w razie wystąpienia albo zwolnienia oficera ze służby, mają być odjęte od umundurowania oznaki służbowe i guziki z godłem państwowem.

§  9.
Szczegółowe przepisy normują noszenie umundurowania w służbie i poza służbą, jak również noszenie ubrania cywilnego przez oficerów i szeregowych Straży Granicznej.
§  10.
Wszyscy oficerowie i szeregowi Straży Granicznej powinni zmienić dotychczasowe oznaki stopni, niezgodne z przepisami, zawartemi w niniejszem rozporządzeniu do dnia 11 listopada 1933 r.

Umundurowanie dawnego kroju może być donaszane do dnia 31 grudnia 1937 r.

§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Jednocześnie tracą moc obowiązującą przepisy, dotyczące umundurowania, zawarte w rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 4 lutego 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 228).

ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.76.547

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Umundurowanie oficerów i szeregowych Straży Granicznej.
Data aktu: 24/08/1933
Data ogłoszenia: 07/10/1933
Data wejścia w życie: 07/10/1933