Zm.: rozporządzenie z dnia 16 czerwca 1931 r. w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 20 maja 1933 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych o zmianie rozporządzenia z dnia 16 czerwca 1931 r. w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicą.

Na podstawie art. 3, 5, 7 i 12 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o uregulowaniu wywozu kurzych jaj zagranicę (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 249) zarządza, się co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 16 czerwca 1931 r. wydanem w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę (Dz. U. R. P. Nr. 62, poz. 503) wprowadza się zmiany następujące:
1)
punkt a § 8 otrzymuje brzmienie następujące:

"pomieszczenie do badania, sortowania, pakowania i pomieszczenie do magazynowania jaj. Składy te powinny być jasne, suche, przewiewne, czyste, zabezpieczone przed sąsiedztwem z silnie woniejącemi przedmiotami i dostatecznie obszerne. Pomieszczenia te powinny być oddzielone ścianą od wszelkich innych pomieszczeń. Wyładowanie i załadowanie transportów jaj w magazynach należy zabezpieczyć przed deszczem w sposób trwały, lub gdzie stosunki lokalne na to nie pozwalają, przynajmniej w sposób prowizoryczny na czas każdorazowego wyładowania względnie załadowania;."

2)
§ 10 otrzymuje brzmienie następujące:

"Jaja świeże i czyste przeznaczone na wywóz należy sortować według następujących gatunków oznaczonych wagą 1.000 sztuk:

1) od 47 kg do 48 kg włącznie
2) " 49 " " 50 " "
3) " 51 " " 52 " "
4) " 53 " " 54 " "
5) " 55 " " 56 " "
6) " 57 " " 58 " "
7) " 59 " " 60 " "
8) " 61 " " 62 " "
9) powyżej 62 kg z oznaczeniem na skrzyni rzeczywistej wagi w pełnych kilogramach.

W gatunkach od 2 - 9 nie mogą znajdować się jaja, których sztuka waży 45 gr i mniej.

Jaja chłodzone czyste, przeznaczone na wywóz, podlegają przepisom niniejszego paragrafu.

W gatunkach jaj od 1 do 8 waga przeciętna jaj, znajdujących się w danem opakowaniu w przeliczeniu na wagę przeciętną 1.000 sztuk, nie może przekraczać ani dolnej ani górnej wagi oznaczonego w myśl powyższego gatunku."

3)
Ustęp pierwszy § 11 otrzymuje brzmienie następujące:

"Jajem świeżem jest takie jaje, które posiada komorę powietrzną o głębokości nie większej niż 6 mm, ma żółtko zwarte, jędrne i zaledwie odróżniające się od białka, bez plam w treści, białko przejrzyste, spoiste, bez plam i bez zmętnienia i nienaruszoną chalazę, ponadto nie mogło ono podlegać żadnemu zabiegowi konserwacyjnemu, ani też myciu lub innemu czyszczeniu w celach usunięcia brudu z jego skorupy."

4)
§ 14 otrzymuje brzmienie następujące:

"Jaja przeznaczone na wywóz należy pakować w oddzielne skrzynie w następujący sposób:

a) jaja świeże i czyste - według gatunków ustalonych w § 10 niniejszego rozporządzenia (każdy gatunek w oddzielnej skrzyni) - z oznaczeniem na skrzyni np. "49 - 50 kg". Jaja świeże, nazwane "extra" (§ 11 ustęp drugi), poza oznaczeniem wagi gatunku, mogą mieć oznaczenie dodatkowe "extra", podane obok wagi gatunku;

b) jaja świeże i czyste o wadze 1.000 sztuk 45 kg i mniej z oznaczeniem na skrzyni "M";

c) jaja, wymienione w ustępie pierwszym § 11 niniejszego rozporządzenia - z oznaczeniem na skrzyni "secunda";

d) jaja, konserwowane w wapnie - według gatunków, ustalonych w § 10 niniejszego rozporządzenia (każdy gatunek w oddzielnej skrzyni) - z oznaczeniem na skrzyni "Calc" i np. "49 - 50 kg";

e) jaja konserwowane w wapnie - o wadze 1.000 sztuk 45 kg i mniej z oznaczeniem na skrzyni "Calc - M";

f) jaja brudne-z oznaczeniem na skrzyni "D";

g) jaja o skorupce bronzowej, o ile są pakowane w oddzielne skrzynie, mogą być oznaczone na nieczołowych bokach skrzyni literami "BR", poza oznaczeniami, przewidzianemi w innych punktach niniejszego paragrafu."

5)
§ 15 otrzymuje brzmienie następujące:

"Na obydwóch czołowych bokach skrzyni należy umieścić: numer porządkowy ładunku jaj, wychodzącego w danym roku kalendarzowym z danego składu przeróbczego, numer porządkowy skrzyni w danym ładunku, stempel, markę lub inny znak rozpoznawczy eksportującej firmy (§ 1 punkt e), oznaczenie jaj skrótem stosownie do § 14 niniejszego rozporządzenia, z wyjątkiem skrótu, wymienionego w P- Ś) § 14 oraz napis "Polska". Żadne inne znaki, czy też napisy nie mogą się znajdować na czołowych bokach skrzyni.

Znaki czy też napisy, które wskazywałyby na gatunek lub pochodzenie towaru (poza wyżej wymienionemi), nie mogą znajdować się na skrzyni.

Wszystkie powyższe numery, napisy oraz znaki powinny być oznaczone w kolorze niebieskim z wyjątkiem jaj o wadze 1.000 sztuk 45 kg i mniej, które należy oznaczyć w kolorze czerwonym oraz jaj brudnych i "secunda", które należy oznaczyć w kolorze czarnym.

Ustala się następujące rozmiary powyższych numerów oraz znaków:

a) dla cyfr, oznaczających numer porządkowy ładunku, numer porządkowy skrzyni w ładunku oraz wagę gatunku jaj: wysokość 2,5 cm; wysokość liter "kg" - 1 cm, szerokość 1 - 2 cm, szerokość liter "kg" - 0,5 cm, rozstawienie cyfr włącznie ze skrótem "kg" powinno wynosić dla dwóch cyfr i skrótu 5 - 6 cm, dla czterech cyfr i skrótu 10 - 11 cm;

b) dla liter "D" i "M" wysokość 2,5 cm, szerokość 1 - 2 cm;

c) dla skrótu "Calc" - szerokość 6 cm, wysokość liter 2,5 cm, szerokość liter 0,5 cm;

d) dla skrótu "sectunda" - szerokość 8 cm, wysokość i szerokość liter jak w punkcie c;

e) dla skrótu "extra" - szerokość 8 cm, wysokość i szerokość liter jak w punkcie c;

f) wysokość liter "Polska" - 2,5 - 3 cm, szerokość napisu 14 - 15 cm;

g) znak firmy - wysokość 8 cm, szerokość 6 - 16 cm.

Wzór podaje załącznik do niniejszego rozporządzenia.

O ile przepisy państw importujących wymagają odmiennego znakowania i opakowania transportów jaj, eksportowanych do tych państw, mogą być one znakowane i pakowane w myśl przepisów obowiązujących w danych państwach.

Wykazy państw, których przepisy wymagają odmiennego znakowania jaj i ich opakowania oraz tryb postępowania przy wywozie tych jaj zagranicę ustala Minister Przemyski i Handlu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych i ogłasza W Dzienniku Urzędowym "Monitor Polski".

6)
Ustęp ostatni § 16 otrzymuje brzmienie następujące:

"Nadto Minister Przemysłu i Handlu po porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych ustanawia z pośród kandydatów przedstawionych wspólnie przez izby przemysłowo - handlowe i izby rolnicze głównego inspektora, którego zadaniem będzie wykonywanie ogólnego nadzoru. Zasady wykonywania czynności nadzorczych przez głównego inspektora i inspektorów ustala Minister Przemysłu i Handlu i ogłasza w Dzienniku Urzędowym "Monitor Polski"."

7)
Ustęp pierwszy § 18 otrzymuje brzmienie następujące:

"Nadzór nad przestrzeganiem przez przedsiębiorstwa eksportowe przepisów o uregulowaniu wywozu kurzych jaj zagranicę jest wykonywany zarówno w miejscach odprawy celnej, jak i w miejscach zbiórki i przeróbki jaj."

8)
Załącznik Nr. 4 do rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 16 czerwca 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 62, poz. 503) otrzymuje brzmienie podane w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w czternaście dni po ogłoszeniu.

Nie ma ono zastosowania do jaj zamagazynowanych w chłodniach portowych położonych na polskim obszarze celnym, względnie do jaj nadanych do wywozu zagranicę, bądź do chłodni portowych za dokumentem przewozowym wystawionym najpóźniej w przeddzień wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIK 

Wzór Nr. 4

Czołowy bok skrzyni

10/11 Calc 49 - 50 kg

POLSKA

Z. M.

Objaśnienie.

W ułamku 10/11 cyfra górna "10" oznacza kolejny numer transportu, wychodzący w danym roku kalendarzowym, cyfra dolna "11" oznacza kolejny numer skrzyni w danym ładunku.

"Calc" 49 - 50 kg" oznacza, że w danej skrzyni znajdują się jaja konserwowane w wapnie o wadze 1.000 sztuk 49 - 50 kg włącznie.

Na miejscu oznaczonem "Z. M" powinien być umieszczony stempel, marka lub inny znak rozpoznawczy eksportującej firmy,

Wszystkie nazwy i numery powinny być oznaczone w przytoczonym wypadku w kolorze niebieskim.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.43.336

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 16 czerwca 1931 r. w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę.
Data aktu: 20/05/1933
Data ogłoszenia: 17/06/1933
Data wejścia w życie: 02/07/1933