Organizacja przedsiębiorstwa państwowego "Polski Monopol Solny".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 10 stycznia 1933 r.
O organizacji przedsiębiorstwa państwowego "Polski Monopol Solny".

Na podstawie art. 8 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 czerwca 1932 r. o przedsiębiorstwie "Polski Monopol Solny" (Dz. U. R. P. Nr. 52, poz. 497) zarządzam co następuje:
§  1.
Władzą przedsiębiorstwa "Polski Monopol Solny" jest Dyrekcja Polskiego Monopolu Solnego, podporządkowana Ministrowi Skarbu.

Na czele Dyrekcji Polskiego Monopolu Solnego stoi Dyrektor Polskiego Monopolu Solnego, odpowiedzialny wobec Ministra Skarbu za całokształt działalności przedsiębiorstwa. Członkami Dyrekcji są Szefowie Działów. Minister Skarbu ustala w drodze rozporządzeń organizację wewnętrzną Dyrekcji tudzież zakres kompetencji Dyrektora Polskiego Monopolu Solnego. Rozporządzenia te będą ogłaszane w "Monitorze Polskim".

§  2.
Do ważności zobowiązań oraz wszelkich aktów prawnych podpisywanych lub zeznawanych bez osobnych pełnomocnictw w imieniu przedsiębiorstwa "Polski Monopol Solny", wymagane są podpisy Dyrektora Polskiego Monopolu Solnego i jednego członka Dyrekcji lub dwóch członków Dyrekcji albo ich zastępców.

Podpisy te mają być umieszczone pod pieczęcią przedsiębiorstwa, którą stanowi pieczęć z godłem państwowem i oznaczeniem firmy przedsiębiorstwa w otoku pieczęci.

§  3.
Dyrekcja Polskiego Monopolu Solnego decyduje samodzielnie we wszystkich sprawach związanych z działalnością przedsiębiorstwa, z wyjątkiem spraw zastrzeżonych dla Ministra Skarbu (§ 4).
§  4.
Do Ministra Skarbu należy:
a)
nadzór nad działalnością przedsiębiorstwa i ustalanie ogólnych wytycznych polityki gospodarczej przedsiębiorstwa,
b)
ustalanie organizacji wewnętrznej Dyrekcji Polskiego Monopolu Solnego,
c)
decydowanie o tworzeniu i kasowaniu zakładów przedsiębiorstwa,
d)
ustalanie zasad stosunku służbowego i określanie praw i obowiązków pracowników przedsiębiorstwa,
e)
ustalanie planu finansowo - gospodarczego przedsiębiorstwa, decydowanie o zmianach w tym planie, zatwierdzanie obrachunków rocznych,
f)
decydowanie o podziale czystego zysku przedsiębiorstwa,
g)
decydowanie o tworzeniu przez przedsiębiorstwo funduszów, wysokości tych funduszów i dokonywaniu odpisów na nie,
h)
ustalanie zasad zaciągania przez przedsiębiorstwo pożyczek krótkoterminowych,
i)
ustalanie warunków udzielania przez przedsiębiorstwo kredytów towarowych,
j)
ustalanie norm wysokości zapasów wyrobów gotowych, surowców i materjałów pomocniczych,
k)
decydowanie w sprawach, zastrzeżonych osobnemi przepisami i w sprawach, które Minister Skarbu zastrzeże do swojej aprobaty na mocy oddzielnych zarządzeń.
§  5.
Zakres uprawnień Dyrekcji Polskiego Monopolu Solnego i podległych, jej organów jako władz i organów skarbowych oraz. tryb (postępowania w tych sprawach normują oddzielne rozporządzania.

Decyzje w tych sprawach podpisuje Dyrektor Polskiego Monopolu Solnego albo- kierownik zakładu, uprawnionego do działania w charakterze władzy skarbowej, lub upoważnieni przez nich do zastępowania ich w tym zakresie pracownicy Dyrekcji bądź zakładów.

Do dokumentów o charakterze publiczno-prawnym władze i organa przedsiębiorstwa, uprawnione do występowania w charakterze władzy państwowej, używać będą pieczęci urzędowych z nazwą danej władzy w otoku pieczęci.

§  6.
Dyrekcji Polskiego Monopolu Solnego podlegają:
a)
zakłady produkcji (kopalnie i warzelnie) oraz sprzedaży soli,
b)
inne ewentualnie uruchamiane przez Dyrekcję Polskiego Monopolu Solnego zakłady, służące do wykonywania zadań przedsiębiorstwa.

Organizację wewnętrzną zakładów monopolowych, ich zakres czynności oraz prawa i obowiązki kierowników tych zakładów normuje Dyrekcja Polskiego Monopolu Solnego.

§  7.
Okresy obrachunków rocznych przedsiębiorstwa "Polski Monopol Solny" odpowiadają rocznym okresom budżetowym Państwa.

Rachunkowość przedsiębiorstwa normują oddzielne przepisy.

§  8.
Kapitały i fundusze przedsiębiorstwa stanowią:
a)
kapitał zakładowy,
b)
" obrotowy,
c)
fundusz inwestycyjny,
d)
" rezerwowy,
e)
" amortyzacyjny,
f)
" ubezpieczeniowy,
g)
" opieki nad pracownikami przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwo "Polski Monopol Solny" posiadać będzie ponadto fundusz emerytalny, wspólny z przedsiębiorstwami "Państwowy Monopol Spirytusowy" i "Polski Monopol Tytoniowy"; statut tego funduszu ustala Minister Skarbu.

§  9.
Na fundusz amortyzacyjny przedsiębiorstwo "Polski Monopol Solny" odpisywać będzie corocznie:
a) 2% od wartości murowanych zabudowań mieszkalnych,
b) 3% od wartości numerowanych zabudowań fabrycznych,
e) 10% od wartości kopalnianych urządzeń podziemnych,
f) 5% od wartości drewnianych zabudowań,
e) 10% " " otworów wiertniczych,
f) 10% " " maszyn i urządzeń technicznych,
g) 20% od wartości środków przewozowych i lokomocji,
h) 10% od wartości innych ruchomości.

Jako wartość przyjmowana będzie pierwotna cena nabycia bądź też koszt własny,

§  10.
Na fundusz ubezpieczeniowy przedsiębiorstwo odpisywać będzie corocznie 1% od wartości bilansowej majątku i to dopóki fundusz ten nie osiągnie wysokości równej 10 % tej wartości, poczerń dotowanie funduszu ubezpieczeniowego ulega przerwaniu, a wznawia się w razie obniżenia się wskazanego wyżej stosunku.
§  11.
Przedsiębiorstwo "Polski Monopol Solny" może lokować swe środki pieniężne w Banku Polskim, Pocztowej Kasie oszczędności oraz bankach państwowych, wskazanych przez Ministra Skarbu.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.4.26

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja przedsiębiorstwa państwowego "Polski Monopol Solny".
Data aktu: 10/01/1933
Data ogłoszenia: 23/01/1933
Data wejścia w życie: 23/01/1933