Zmiana warunków nabycia niektórych rozparcelowanych gruntów państwowych na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego.

USTAWA
z dnia 24 marca 1933 r.
o zmianie warunków nabycia niektórych rozparcelowanych gruntów państwowych na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

Osoby lub spadkobiercy osób, z któremi urzędy ziemskie zawarły przed dniem 9 stycznia 1926 r. umowy sprzedaży osad i gruntów, położonych na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego, z ustanowieniem renty wieczystej, a które uzyskały prawo własności tych osad i gruntów na podstawie art. 61 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1926 r. Nr. 1, poz. 1), o ile prawa własności tych objektów nie pozbyły i są jeszcze w samoistnem ich posiadaniu, mogą na swoją prośbę, zgłoszoną w terminie do dnia 1 lipca 1934 r., uzyskać zmianę warunków udzielonego im przewłaszczenia przez zastąpienie warunków nabycia, wyznaczonych w orzeczeniach o przewłaszczeniu, na warunki nabycia, ustalone w zawartych umowach rentowych.

Art.  2.
(1)
O zmianie warunków udzielonych przewłaszczeń w myśl art. 1 orzekają właściwe okręgowe urzędy ziemskie w drodze orzeczeń ostatecznych.
(2)
W treści orzeczeń winny być wyszczególnione:
a)
ustanowione w wydanych orzeczeniach z art. 61 ustawy o wykonaniu reformy rolnej zobowiązania nabywców i ograniczenia rzeczowe, które ulegają anulowaniu, oraz dokonane na podstawie powyższych orzeczeń z art. 61 ustawy o wykonaniu reformy rolnej wpisy w oddziałach II i III ksiąg gruntowych, które ulegają wykreśleniu i
b)
wszelkie, ustanowione w zawartych umowach rentowych jako warunki nabycia nieruchomości zobowiązania nabywców oraz ograniczenia rzeczowe łącznie z prawem odkupu, które mają być wpisane do oddziału II i III ksiąg gruntowych, przyczem kwota renty wieczystej w wysokości jednej marki zastępuje się kwotą renty wieczystej w wysokości jednego złotego.
(3)
Zobowiązania nabywców z tytułu nie spłaconej reszty ceny kupna winny być wyznaczone w wysokości, odpowiadającej różnicy pomiędzy ceną kupna, ustanowioną w zawartych umowach rentowych, a sumą wpłat, dokonanych na poczet ceny nabycia, ustalonej w orzeczeniu z art. 61 ustawy o wykonaniu reformy rolnej przy odpowiedniem zastosowaniu postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych (Dz. U. R. P. z 1925 r. Nr. 30, poz. 213). Należne, a nie spłacone odsetki umowne od reszty ceny kupna mogą być zakredytowane łącznie z resztą ceny kupna.
(4)
Odpis wykonalnego orzeczenia stanowi tytuł do wykreślenia z ksiąg gruntowych, względnie do zapisania w nich, praw rzeczowych, wyszczególnionych w tem orzeczeniu, z określonym w nim stopniem pierwszeństwa, niezależnie od zgody rzeczowo uprawnionych.
Art.  3.

Na zgłoszoną w terminie do dnia 1 lipca 1934 r. prośbę osób lub spadkobierców osób, z któremi urzędy ziemskie zawarły przed dniem 9 stycznia 1926 r. przedwstępne umowy sprzedaży osad i gruntów, położonych na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego, z oznaczoną w sposób przybliżony ceną kupna w walucie markowej, a które prawo własności tych osad i gruntów uzyskały na podstawie art. 61 ustawy o wykonaniu reformy rolnej, prawa tego nie pozbyły i są jeszcze w samoistnem posiadaniu tych objektów, Minister Rolnictwa i Reform Rolnych uprawniony będzie obniżyć wymienionym wyżej osobom pozostałą do spłacenia resztę ceny nabycia przewłaszczonych im objektów odpowiednio do stosowanych zasad ustalania ceny kupna przy udzielaniu przewłaszczenia tego rodzaju nabywcom.

Art.  4.
(1)
W przypadkach obniżenia ceny nabycia na podstawie art. 3 ustawy niniejszej opłata stemplowa od pisma, stanowiącego tytuł przejścia własności, jeżeli nie została uiszczona całkowicie do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, zostanie obniżona do kwoty, któraby się należała, gdyby cena nabycia już pierwotnie została ustalona w kwocie, wynikającej z decyzji, powziętej na mocy art. 3; jeśli w tym wypadku kwota, uiszczona na poczet opłaty stemplowej, przewyższa kwotę, na którą wymiar pierwotny został sprostowany, to nie nastąpi zwrot nadwyżki.
(2)
Decyzję w sprawie obniżenia opłaty stemplowej w myśl artykułu niniejszego wydaje w pierwszej instancji izba skarbowa na wniosek strony, przedstawiony za pośrednictwem okręgowego urzędu ziemskiego; przychylne załatwienie nastąpi tylko w razie wpłynięcia wniosku do okręgowego urzędu ziemskiego w ciągu 3 miesięcy od doręczenia stronie zawiadomienia o decyzji, powziętej w myśl art. 3 niniejszej ustawy.
Art.  5.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrami Sprawiedliwości oraz Skarbu.

Art.  6.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.28.235

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zmiana warunków nabycia niektórych rozparcelowanych gruntów państwowych na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego.
Data aktu: 24/03/1933
Data ogłoszenia: 25/04/1933
Data wejścia w życie: 25/04/1933