Likwidacja mienia kasy oszczędnościowo-zapomogowej pracowników Towarzystwa Drogi Żelaznej Fabryczno-Łódzkiej.

USTAWA
z dnia 14 marca 1933 r.
o likwidacji mienia kasy oszczędnościowo-zapomogowej pracowników Towarzystwa Drogi Żelaznej Fabryczno-Łódzkiej.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

Znajdujące się na obszarze Rzeczypospolitej mienie kasy oszczędnościowo-zapomogowej pracowników Towarzystwa Drogi Żelaznej Fabryczno-Łódzkiej, zwanej w dalszych artykułach niniejszej ustawy "Kasą", podlega likwidacji.

Art.  2.
(1)
Likwidację mienia, wskazanego w art. 1, przeprowadzi komisja likwidacyjna, powołana przez Ministra Komunikacji.
(2)
Skład komisji likwidacyjnej oraz sposób jej powołania określi Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Skarbu w drodze rozporządzenia. Rozporządzenie to określi również szczegółowy tryb przeprowadzenia likwidacji Kasy oraz ustali regulamin czynności komisji likwidacyjnej.
(3)
Likwidowaną Kasę zastępuje przed sądami Prokuratorja Generalna Rzeczypospolitej Polskiej.
Art.  3.

W terminie trzech miesięcy od zamieszczenia w Monitorze Polskim obwieszczenia komisji likwidacyjnej o przystąpieniu do likwidacji mienia Kasy osoby interesowane mogą zgłaszać do komisji likwidacyjnej roszczenia z tytułu członkostwa w Kasie. Nie zgłoszone w tym terminie roszczenia będą uznane za wygasłe. Rygor utraty praw nie dotyczy osób, które przed wejściem w życie niniejszej ustawy zgłosiły już te roszczenia do Ministerstwa Komunikacji.

Art.  4.
(1)
Komisja likwidacyjna ustala aktywa i pasywa Kasy i realizuje aktywa. Przy ustalaniu aktywów i pasywów będą stosowane przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych (Dz. U. R. P. z 1925 r. Nr. 30, poz. 213).
(2)
Sumy, uzyskane z realizacji aktywów, po pokryciu z nich kosztów likwidacji, zostaną podzielone między uczestników Kasy, w stosunku do roszczeń, uznanych przez komisję likwidacyjną.
(3)
Sumy należne osobom, pobierającym zaopatrzenie emerytalne (wdowie, sieroce) z funduszów przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", oraz osobom, pozostającym na służbie, uprawniającej do zaopatrzenia emerytalnego w temże przedsiębiorstwie, przechodzą na własność przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe". W imieniu osób tych roszczenia do likwidowanego mienia Kasy zgłasza przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe".
Art.  5.
(1)
Komisja likwidacyjna rozpatruje zgłoszone roszczenia i rozstrzyga je zgodnie z postanowieniami ustawy niniejszej oraz statutem Kasy.
(2)
Renty dożywotnie, przyznane na zasadzie art. 22 statutu Kasy, zostaną skapitalizowane w stosunku 120-krotnej przyznanej renty miesięcznej.
(3)
Przy ustalaniu sum, należnych uczestnikom Kasy, nie dolicza się żadnych odsetek.
Art.  6.
(1)
Osobie, której roszczenie zostało przez komisję likwidacyjną odrzucone w całości lub w części, służy prawo wytoczenia w sądzie okręgowym w Warszawie powództwa przeciwko likwidowanej Kasie w terminie miesięcznym, od daty doręczenia orzeczenia.
(2)
Niezachowanie terminu do wniesienia powództwa powoduje wygaśnięcie roszczenia, odrzuconego przez komisję likwidacyjną.
Art.  7.
(1)
Prawo odbioru sum przyznanych przedawnia się z upływem lat trzech od daty doręczenia orzeczenia komisji likwidacyjnej lub ogłoszenia wyroku sądowego.
(2)
Nie podjęte w powyższym terminie sumy przechodzą na własność przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe".
Art.  8.

Jeżeli po przeprowadzeniu likwidacji mienia Kasy, wskazanego w art. 1, zostanie ujawnione w przyszłości inne mienie Kasy, likwidację tego mienia zarządzi Minister Komunikacji na zasadach i w trybie, ustalonym w ustawie niniejszej.

Art.  9.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  10.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.28.233

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Likwidacja mienia kasy oszczędnościowo-zapomogowej pracowników Towarzystwa Drogi Żelaznej Fabryczno-Łódzkiej.
Data aktu: 14/03/1933
Data ogłoszenia: 25/04/1933
Data wejścia w życie: 25/04/1933