Zm.: rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowem.

USTAWA
z dnia 24 marca 1933 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowem.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

W rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowem (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 468) dodaje się po art. 166 nowe artykuły o brzmieniu następującem:

"Art. 166-a. Izba rzemieślnicza lub zainteresowany cech wolny mogą przedstawić władzy przemysłowej wojewódzkiej wniosek o utworzenie cechu przymusowego dla jednego rodzaju rzemiosła lub kilku rzemiosł pokrewnych.

Władza przemysłowa wojewódzka zwołuje przez publiczne ogłoszenie zebranie rzemieślników, wykonywających rzemiosło w zaprojektowanym we wniosku okręgu. Jeżeli zebranie wykaże, że większość głosujących oświadcza się za utworzeniem cechu przymusowego, władza przemysłowa wojewódzka wydaje zarządzenie o utworzeniu takiego cechu.

Z chwilą utworzenia cechu przymusowego ulega z samego prawa rozwiązaniu cech wolny, a członkowie tego cechu stają się członkami cechu przymusowego.

Przymus należenia do cechu przymusowego rozciąga się na wszystkich rzemieślników, którzy wykonywają danego rodzaju rzemiosło lub rzemiosła pokrewne, objęte cechem przymusowym.

Władza przemysłowa wojewódzka, zarządzając utworzenie cechu przymusowego, ustala granice okręgu takiego cechu, mając na uwadze, by obszar okręgu nie utrudniał spełniania zadań cechu. Obszar okręgu nie może być większy od obszaru, zaprojektowanego we wniosku o utworzenie cechu przymusowego.

Art. 166-b. Postanowienia art. 166-a i art. 166-c stosuje się odpowiednio do:

a) zmiany granic okręgu cechu przymusowego;

b) włączenia do takiego cechu pokrewnych rzemiosł do cechu nie należących lub należących do innego cechu przymusowego;

c) wyłączenia niektórych rzemiosł z cechu przymusowego albo wolnego.

Art. 166-c. Równocześnie z zarządzeniem utworzenia cechu przymusowego władza przemysłowa wojewódzka zatwierdza statut takiego cechu. W ciągu 14 dni po zatwierdzeniu statutu władza przemysłowa I-ej instancji zwołuje pierwsze zebranie członków dla wyboru zarządu cechu.

Zwołanie następuje przez ogłoszenie w piśmie urzędowem co najmniej na 14 dni przed terminem zebrania i z jednoczesnem zawiadomieniem izby rzemieślniczej, która może wysłać na zebranie swego delegata.

Art. 166-d. Statuty cechów przymusowych powinny być odpowiednio dostosowane do postanowień art. 69 - 99 i 161 - 166 z tą zmianą, że izba rzemieślnicza powołuje przy cechu przymusowym komisje egzaminacyjne czeladnicze. Do komisyj tych stosuje się odpowiednio postanowienia art. 153 - 155 z tą zmianą, że koszty egzaminów ponosi cech przymusowy, pobierając taksę egzaminacyjną na swoją korzyść.

Art. 166-e. Wysokość składek członkowskich w cechach przymusowych podlega zatwierdzeniu przez władzę przemysłową wojewódzką. Zaległe składki ponad trzy miesiące podlegają ściągnięciu na wniosek zarządu cechu w drodze postępowania przymusowego w administracji.

Art. 166-f. Postanowienia art. 166-a - 166-e obowiązują wyłącznie na obszarze województwa śląskiego".

Art.  2.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu w porozumieniu z właściwymi ministrami.

Art.  3.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.25.209

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zm.: rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowem.
Data aktu: 24/03/1933
Data ogłoszenia: 10/04/1933
Data wejścia w życie: 10/04/1933