Państwowe stypendja oraz inne formy pomocy dla młodzieży szkół wyższych.

USTAWA
z dnia 18 marca 1933 r.
o państwowych stypendjach oraz innych formach pomocy dla młodzieży szkół wyższych.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawą następującej treści:
Art.  1.
(1)
Celem umożliwienia studiowania w szkołach wyższych akademickich i nieakademickich oraz uzyskiwania stopni naukowych i zawodowych wyjątkowo zdolnej, pilnej i niezamożnej młodzieży, odznaczającej się nieskazitelnym charakterem obywatelskim, ustanawia się na pożytek i chwałę nauki polskiej państwowe stypendja zwrotne, przeznaczone na pokrycie kosztów utrzymania i kształcenia się stypendystów.
(2)
Z państwowych stypendjów korzystać mogą:
a)
studenci w czasie normalnych studjów,
b)
osoby, które odbyły normalne studja i są w okresie zdawania egzaminów ostatecznych,
c)
osoby, posiadające dyplom niższego stopnia naukowego, w okresie prac nad uzyskaniem wyższego stopnia naukowego.
Art.  2.
(1)
Zasady przyznawania stypendjów ustala Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w drodze rozporządzenia.
(2)
Pierwszeństwo przy przyznawaniu stypendjum przysługiwać Brdzie osobom, zamierzającym poświęcić się badaniom naukowym i posiadającym odpowiednie do tego warunki.
Art.  3.
(1)
Stypendja będą wypłacane z funduszu specjalnego pod nazwą "Państwowe Stypendja Akademickie", na który składają się:
a)
sumy coroczne, wnoszone do budżetu państwowego w dziale Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na pokrycie stypendiów;
b)
opłaty, pobierane w szkołach wyższych: wysokość opłat i sposób ich pobierania usiała rozporządzenie Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego;
c)
sumy, przyznawane przez samorządy na cele stypendjów państwowych, przyczem, jeżeli przyznana suma pokrywa przynajmniej w połowie pełne stypendjum, wolno im czynić zastrzeżenia co do kierunku studjów stypendystów oraz co do pierwszeństwa dla kandydatów, pochodzących z danej okolicy;
d)
sumy, wnoszone przez instytucje społeczne i jednostki prywatne, które również mogą czynić zastrzeżenia, wskazane pod lit. c), jeżeli wnoszą sumę dostateczną dla pokrycia pełnego stypendium;
e)
zwroty pobranych stypendjów i pożyczek.
(2)
Fundusz specjalny "Państwowe Stypendja Akademickie" pozostaje w zarządzie Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
Art.  4.
(1)
Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego ustala liczbę i wysokość stypendjów oraz terminy ich wypłacania.
(2)
Czyść funduszu w wysokości, nie przekraczającej 20%, Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego może zastrzec do swej wyłącznej dyspozycji, podejmowanej na podstawie opinji odnośnej rady wydziałowej.
(3)
Pozostałą część funduszu, przeznaczoną dla studentów od drugiego roku studjów wzwyż, Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego dzieli przed początkiem roku szkolnego między szkoły i ich wydziały.
Art.  5.
(1)
Rady wydziałowe uchwalają wnioski w sprawie przyznania stypendjów, przeznaczonych dla szkoły, i przedstawiają je Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego do zatwierdzenia wraz z uzasadnieniem i dołączeniem spisu wszystkich ubiegających się o stypendja.
(2)
W ramach ogólnej kwoty, przeznaczonej dla szkoły, może być jej część, nie przekraczająca połowy, użyta na stypendja w wysokości 50% pełnego stypendium, a część nie przekraczająca jednej czwartej, na pożyczki bezprocentowe, służące dla celów zaspakajania specjalnych potrzeb doraźnych.
(3)
Rady wydziałowe sprawują kontrolę nad postępami w studiach stypendystów, którzy są obowiązani po upływie roku szkolnego złożyć krótkie sprawozdanie z przebiegu swych studjów.
Art.  6.

Stypendysta nie może oddawać się pracy zarobkowej, któraby stanowiła przeszkodę w jego studjach. Rada wydziałowa decyduje, czy dana praca zarobkowa stanowi przeszkodę w studjach stypendysty.

Art.  7.
(1)
Stypendysta student traci prawo do pobierania przyznanego mu stypendjum w razie:
a)
nałożenia na niecko kary dyscyplinarnej ostrzejszej, niż nagana,
b)
opuszczenia szkoły lub wydziału,
c)
zaniedbania się w studjach,
d)
oddawania się pracy zarobkowej, uznanej przez radę wydziałową za stanowiącą przeszkody w studiach,
e)
niezawiadomienia rady wydziałowej o przyjęciu pracy zarobkowej.
(2)
Utratę praw stypendysty do przyznanego mu stypendium w przypadkach, wymienionych pod lit. a) i b) ust. 1, orzeka rada wydziałowa, zawiadamiając o tem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego; w przypadkach, wymienionych pod lit. c), d) i e) tegoż ustępu, utratę praw orzeka Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na wniosek rady wydziałowej.
Art.  8.
(1)
Sumy, pobrane z tytułu stypendjów i pożyczek, podlegają zwrotowi. Termin zwrotu i sposób spłaty ustala Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w drodze rozporządzenia.
(2)
Minister Skarbu może niezamożnego byłego stypendystę lub w części zwolnić w całości lub w części od obowiązku zwrotu niespłaconych rat stypendjum (pożyczki).
(3)
Obowiązek zwrotu, stypendjum (pożyczki) nie przechodzi na spadkobierców stypendysty (dłużnika).
Art.  9.
(1)
Oprócz stypendjów zwrotnych, przewidzianych w art. 1 niniejszej ustawy, mogą być tworzone stypendja, zasadniczo bezzwrotne, dla studentów szkół wyższych, którzy po ukończeniu studjów będą obowiązani wstąpić do służby w urzędach i instytucjach państwowych.
(2)
Stypendja te będą wypłacane z sum, wnoszonych corocznie do budżetu tych urzędów i instytucyj państwowych.
(3)
Utworzenie stypendjów bezzwrotnych, jako też warunki ich przyznania określa rozporządzenie właściwego ministra, wydane w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
(4)
Stypendja te będą każdorazowo przyznawane przez właściwego ministra w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
Art.  10.

Niezależnie od opłat, przewidzianych w art. 3 ust. 1 lit. b) oraz w oddzielnych przepisach, Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego ustanawia w drodze rozporządzenia specjalne opłaty, pobierane od studentów szkół wyższych na inne cele pomocy, zwłaszcza na pomoc: mieszkaniową, żywnościową, naukową, zdrowotną i na wychowanie fizyczne, oraz określa sposób pobierania tych opłat.

Art.  11.

Rząd wnosi corocznie do budżetu państwowego odpowiednie sumy na pomoc doraźną dla studentów oraz na akcję subwencyjną dla instytucyj pomocy młodzieży szkół wyższych.

Art.  12.

Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego ustala w drodze rozporządzenia sposób nadzoru i kontroli nad formami pomocy dla młodzieży szkół wyższych, ustawą niniejszą przewidzianemi.

Art.  13.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z Ministrem Skarbu, co do art. 8 ust. 2-Ministrowi Skarbu, a co do art. 9 zainteresowanym ministrom we właściwym każdemu z nich zakresie działania w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Art.  14.
(1)
Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
(2)
Równocześnie traci moc obowiązującą ustawa z dnia 30 października 1923 r. o państwowych stypendiach oraz innych formach pomocy dla młodzieży akademickiej (Dz. U. R. P. Nr. 118, poz. 942).

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.25.207

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Państwowe stypendja oraz inne formy pomocy dla młodzieży szkół wyższych.
Data aktu: 18/03/1933
Data ogłoszenia: 10/04/1933
Data wejścia w życie: 10/04/1933