Złożenie przez Polskę i inne państwa dokumentów ratyfikacyjnych międzynarodowej konwencji sanitarnej, podpisanej w Paryżu dnia 21 czerwca 1926 r., wraz załącznikiem, protokółem podpisania, oraz protokółem IX posiedzenia międzynarodowej konferencji sanitarnej w Paryżu z tegoż dnia.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 13 października 1932 r.
w sprawie złożenia przez Polską i inne państwa dokumentów ratyfikacyjnych międzynarodowej konwencji sanitarnej, podpisane; w Paryżu dnia 21 czerwca 1926 r., wraz z załącznikiem, protokółem podpisania, oraz protokółem IX posiedzenia międzynarodowej konferencji sanitarnej w Paryżu z tegoż dnia.

Podaje się niniejszem do wiadomości, że w wykonaniu art. 170 międzynarodowej konwencji sanitarnej, podpisanej w Paryżu dnia 21 czerwca 1926 r., złożony został w Paryżu w dniu 27 sierpnia 1932 r. w imieniu Rządu Polskiego dokument ratyfikacyjny powyższej konwencji.
Równocześnie podaje się do wiadomości, zgodnie z komunikatem Rządu Francuskiego, że dokumenty ratyfikacyjne powyższej konwencji złożone zostały w Paryżu w imieniu Rządów następujących państw:
Francji
(za Algierję, Afrykę Zachodnią Francuską, Afrykę Wschodnią Francuską, Kolonje i Protektoraty francuskie w Indo-Chinach, całość Kolonij i Posiadłości francuskich, państwa pod mandatem francuskim: Syrji, Wielkiego Libanu, Alauitów i Dżebel-Druzji, Terytorja mandatowe Togo i Kamerunu)
w dniu 10 marca 1928 r.
Belgji " " " " "
Wielkiej Brytanji
(włącznie z Irlandją Północną, Dominjum Nowej Zalandji-z Terytorjum mandatowem Zachodniego Samoa-i Unją Południowo-Afrykańską, z wyjątkiem terytorjum mandatowego Afryki Południowej i Zachodniej, z zastrzeżeniem prawa późniejszej ratyfikacji za Dominjum Kanady, Australję, i Cesarstwo Indyj lub też późniejszego przystąpienia za Dominja, Kolonje, Posiadłości i Terytorja mandatowe nie objęte niniejszą ratyfikacją)
w dniu 10 marca 1928 r.
Monako " " " "
Sudanu " " " "
Tunisu " " 1 " "
Czechosłowacji " " 28 " "
Marokka " " 30 " "
Stanów Zjednoczonych Ameryki " " 22 maja "
Rumunji " " 23 lipca "
Australji " " 6 września "
Kanady " " 30 "
Związku Socjalistycznych Republik Rad " " 26 lutego 1929 r.
Grecji " " 29 lipca "
Jugosławji " " 10 listopada "
Brazylji " " 3 grudnia "
Meksyku " " 31 " "
Włoch " " 11 stycznia 1930 r.
Wenezueli " " 4 lutego "
Luksemburga " " 6 " "
Salwadoru " " 22 " "
Węgier " " 25 czerwca "
Niemiec " " 6 sierpnia "
Holandji " " 14 listopada "
Danji " " 24 stycznia 1931 r.

Konwencja powyższa wchodzi w życie w stosunku do wyżej wymienionych państw zgodnie z postanowieniami jej art. 170.

Równocześnie podaje się do wiadomości, zgodnie z tymże komunikatem Rządu Francuskiego, że do konwencji powyższej zgłosiły przystąpienie zgodnie z postanowieniami jej art. 171 następujące kraje:

I. Z zastrzeżeniem dotyczącem art. 3 konwencji:
Nowa Fundlandja (New Foundland) w dniu 5 października 1928 r.
Bazutoland " " " "
Protektorat Beczuanalandu " " " "
Swaziland " " " "
Wyspy Falklandzkie " " " "
Nigerja " " " "
Północna Rodezja " " " "
Wyspy Sejszelskie " " " "
Sierra Leone " " " "
II. Bez zastrzeżeń:
Południowa Rodezja w dniu 8 października 1928 r.
Wyspy Bahamskie " " " "
Honduras Brytyjski " " " "
Cejlon " " " "
Cypr " " " "
Stany Skonfederowane Malajskie " " " "
Gambja " " " "
Złote Wybrzeże " " " "
Dżohor (Johore) " " " "
Kedah " " " "
Północne Borneo " " " "
Njassaland " " " "
Palestyna i Transjordanja " " " "
Wyspa Św. Heleny " " " "
Straits Settlements " " " "
Terytorjum Tanganajki " " " "
Zanzibar " " " "
Kelantan " " " "
Brunei " " " "
Trengganu " " " "
Sarawak " " " "
Wei-hai-wei " " " "
Tonga " " " "
Fidżi " " " "
Gibraltar " " " "
Wyspy Bermudzkie " 14 grudnia "
Uganda, Wyspy Ellice i Gilbert,}
Wyspy Salomona, Kenya ) " 24 stycznia 1929 r.
Wolne Państwo Irlandzkie " 23 lutego "
Wyspy Św. Trójcy (Trinidad) " 11 czerwca "
Gujana brytyjska " 20 grudnia "
Hong-Kong " 14 lutego 1931 r.
Rząd Iraku " 12 października 1931 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.17.116

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Złożenie przez Polskę i inne państwa dokumentów ratyfikacyjnych międzynarodowej konwencji sanitarnej, podpisanej w Paryżu dnia 21 czerwca 1926 r., wraz załącznikiem, protokółem podpisania, oraz protokółem IX posiedzenia międzynarodowej konferencji sanitarnej w Paryżu z tegoż dnia.
Data aktu: 13/10/1932
Data ogłoszenia: 20/03/1933
Data wejścia w życie: 20/03/1933