Warunki zwalniania od podatku cukru, przeznaczonego do produkcji przemysłowej środków spożywczych, podlegających z mocy innych przepisów prawnych podatkom spożywczym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 21 września 1932 r.
o warunkach zwalniania od podatku cukru, przeznaczonego do produkcji przemysłowej środków spożywczych, podlegających z mocy innych przepisów prawnych podatkom spożywczym.

Na podstawie art. 1 i 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 sierpnia 1932 r. w sprawie częściowej zmiany rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 września 1927 roku o opodatkowaniu cukru (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 665) zarządzam co następuje:
§  1.
1)
W wypadkach zasługujących na uwzględnienie będzie zwalniany od podatku, zgodnie z art. 1 powołanego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 sierpnia 1932 r., na prośbę zainteresowanych przedsiębiorstw, cukier, przeznaczony do produkcji przemysłowej środków spożywczych, podlegających z mocy innych przepisów prawnych podatkom spożywczym.
2)
Podania o zwolnienie od podatku od cukru należy wnosić do izby skarbowej, w której okręgu znajduje się przedsiębiorstwo. Izba skarbowa po przeprowadzeniu odpowiednich dochodzeń przesyła podanie wraz ze swym wnioskiem Ministerstwu Skarbu.
3)
W podaniu należy wyszczególnić:
a)
imię i nazwisko proszącego, jako też siedzibę i rodzaj przedsiębiorstwa przemysłowego;
b)
do jakiego celu i w jaki sposób cukier ma być użyty, oraz podać opis postępowania technicznego;
c)
ilość żądanego cukru tudzież cukrownię, z której cukier ma być pobrany;
d)
okres czasu, w ciągu którego cukier ma być zużyty;
e)
przypuszczalną ilość gotowego produktu, który ma być otrzymany przy użyciu cukru;
f)
sposób zabezpieczenia podatku od cukru.
§  2.
Przed pobraniem cukru, zwolnionego od podatku, przedsiębiorca obowiązany jest złożyć zabezpieczenie w wysokości sumy podatku, przypadającego od każdorazowo pobieranej ilości cukru. Zabezpieczenie ma być dokonane zgodnie z postanowieniami § 42 (punkty a, b i c) rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 17 kwietnia 1928 roku (Dz. U. R. P. Nr. 61, poz. 564).
§  3.
Wywóz cukru zwolnionego od podatku z cukrowni oraz przewóz do magazynów przedsiębiorstwa będzie się odbywał pod zamknięciem urzędowem i za świadectwem przewozowem przy zastosowaniu przepisów §§ 75 - 78 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 17 kwietnia 1928 roku (Dz. U. R. P. Nr. 61, poz. 564), normujących wywóz cukru pod węzłem podatku.
§  4.
Przechowywanie cukru, zwolnionego od podatku, powinno się odbywać w specjalnie na ten cel przeznaczonem pomieszczeniu, nadającem się do urzędowego zamknięcia. Wydawanie cukru z magazynu i dodawanie go w celach produkcyjnych zgodnie z opisem postępowania technicznego odbywa się w obecności urzędnika kontroli skarbowej, dozorującego przedsiębiorstwo.
§  5.
Przedsiębiorstwo obowiązane jest prowadzić księgę przychodu i rozchodu cukru zwolnionego od podatku według załączonego wzoru. Księga powinna być prowadzona zgodnie z postanowieniami §§ 83 - 86 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 17 kwietnia 1928 roku (Dz. U. R. P. Nr. 61, poz. 564).
§  6.
Cukru zwolnionego od podatku nie wolno odstępować, ani używać na inny cel, niż podany w zezwoleniu.
§  7.
Od ubytków, powstałych zarówno w czasie przewozu, jak i przechowywania cukru zwolnionego od podatku, obowiązany jest przedsiębiorca opłacić podatek spożywczy w ciągu trzech dni po stwierdzeniu ubytku przez kontrolę skarbową.
§  8.
Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia cukru od podatku, obowiązany jest dostarczyć do użytku urzędników kontroli skarbowej odpowiedniego pomieszczenia, znajdującego się w obrąbie wytwórni, zaopatrzonego w niezbędne urządzenia i przybory, potrzebne do załatwiania czynności kancelaryjnych.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Wzór do § 5.

(Nazwa wytwórni)

w .......................

Izba Skarbowa w .............

Urząd Skarbowy Akcyz i Monopolów w ......

KSIĘGA

przychodu i rozchodu cukru zwolnionego od podatku,

Przychód.

Nr. poz. Data Skąd otrzymano cukier

(cukrownia w ...............)

NN

świadectw przewozowych

Ilość cukru w kg
(miejscowość)
Z przeniesienia
Do przeniesienia

Rozchód.

Nr. poz. Data Użyto cukru do (cel użycia) Norma na jednostkę miary (waga lub objętość) Razem dodano cukru (ilość) Otrzymano gotowych wyrobów (ilość) Podpis urzędnika kontr. skarb. obecnego przy użyciu cukru
Z przeniesienia
Do przeniesienia

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.80.708

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki zwalniania od podatku cukru, przeznaczonego do produkcji przemysłowej środków spożywczych, podlegających z mocy innych przepisów prawnych podatkom spożywczym.
Data aktu: 21/09/1932
Data ogłoszenia: 28/09/1932
Data wejścia w życie: 28/09/1932