Wprowadzenie w obieg druku w sprawach żywnościowych ze znaczkiem opłaty 5 gr.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 26 lipca 1932 r.
o wprowadzeniu w obieg druku w sprawach żywnościowych ze znaczkiem opłaty pocztowej 5 gr.

Na podstawie art. 21 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 584), której tekst jednolity ogłoszony został w załączniku do obwieszczenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 21 stycznia 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 57), zarządzam co następuje:
§  1.
Wprowadza się w obieg druk w sprawach żywnościowych ze znaczkiem opłaty pocztowej wartości 5 gr. Cena druku łącznie ze znaczkiem wynosi 5 gr.

Powyższy druk o wymiarze 104 X 148 mm. z marginesem na stronie adresowej, tłoczony jest dwustronnie w kolorze niebieskim, na papierze kartonowym koloru seledynowego. Na przedniej, lewej stronie druku, przed linją pionową, znajduje się napis: "Miejsce przeznaczone wyłącznie na adres zamawiającego". W nagłówku, mniej więcej w połowie druku, znajduje się napis: "Druk w sprawach żywnościowych", a pod nim napis: "Skrót pocztowy", pod którym znajdują się cztery linje punktowane, przeznaczone na adres odbiorcy; jedna z tych linij (trzecia od góry) jest podkreślona. W lewym dolnym rogu strony przedniej umieszczony jest napis: "M. P. i T. (VII - 1932) 1.000.000".

W prawym górnym rogu przedniej strony druku znajduje się znaczek opłaty pocztowej wartości 5 gr. Znaczek ten w środkowej części posiada prostokąt, na którego ciemnem tle wyobrażone jest godło Państwa, a nad godłem, na jasnem tle, znajduje się napis w dwóch wierszach: "Poczta Polska". W środku dolnej części znaczka, na jasnem tle, jest umieszczona cyfra "5", a po bokach jej - litery "GR", zaś pod literami znajdują się ornamenty roślinne. Obydwa boki znaczka, ujęte są w ornamentacje z roślin stylizowanych. Granice rysunku znaczka, górne i dolne, są zakończone poziomemi linjami. Rysunek znaczka ma wymiar 18 x 22 mm.

Odwrotna strona, druku jest zatłoczona tekstem zamówienia w układzie tabelarycznym. Tekst zamówienia w miejscach, oznaczonych linjami punktowanemi i odpowiedniemi rubrykami, będzie wypełniany przez zamawiającego.

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1932 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.65.612

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wprowadzenie w obieg druku w sprawach żywnościowych ze znaczkiem opłaty 5 gr.
Data aktu: 26/07/1932
Data ogłoszenia: 30/07/1932
Data wejścia w życie: 01/08/1932