Zm.: rozporządzenie z dnia 27 listopada 1923 r. w przedmiocie państwowych egzaminów pielęgniarskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 24 grudnia 1931 r.
o zmianach w rozporządzeniu z dnia 27 listopada 1923 r. w przedmiocie państwowych egzaminów pielęgniarskich.

Na podstawie art. 1 i 2, p. 2 oraz art. 10 zasadniczej ustawy sanitarnej z dnia 19 lipca 1919 r. (Dz. P. P. P. Nr. 63, poz. 371) i § 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 18 stycznia 1924 r. w przedmiocie rozdziału kompetencji Ministra Zdrowia Publicznego (Dz. U. R. P. Nr. 9, poz. 86) zarządzam co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Zdrowia Publicznego z dnia 27 listopada 1923 r. w przedmiocie państwowych egzaminów pielęgniarskich (Dz. U. R. P. Nr. 127, poz. 1049) wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:
1)
§ 2 otrzymuje brzmienie: "Skład Komisji tworzą: przewodniczący - lekarz, oraz 4 członkowie. Przewodniczącego Komisji mianuje do odwołania Minister Spraw Wewnętrznych. Minister Spraw Wewnętrznych mianuje w miarę potrzeby zastępcę przewodniczącego; zastępca wchodzi na czas swego urzędowania we wszystkie prawa i obowiązki przewodniczącego.

Członkami Komisji są:

1) dyrektor szpitala, w którym odbywa się obserwacja chorych, względnie wyznaczony przezeń zastępca lekarz, tudzież powołani każdorazowo przez Ministra Spraw Wewnętrznych:

2) czynny nauczyciel - lekarz szkoły pielęgniarstwa oraz

3) dwie dyplomowane pielęgniarki".

2)
§ 3 pkt. 2 otrzymuje brzmienie: "ukończyły 21 rok życia, oraz".
3)
§ 6 otrzymuje brzmienie: "Egzamin odbywa się w wyznaczonej w tym celu szkole pielęgniarstwa, uznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Miejsce i czas egzaminu wyznacza w miarę potrzeby Minister Spraw Wewnętrznych przynajmniej na miesiąc przed jego terminem".
4)
§ 7 otrzymuje brzmienie: "Osoby dopuszczone do egzaminu winny wnieść przed egzaminem do rąk przewodniczącego Komisji, lub wyznaczonego przez niego członka Komisji, opłatę egzaminacyjną w wysokości wyznaczonej każdorazowo przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Opłata egzaminacyjna w żadnym wypadku zwrotowi nie ulega".
5)
§ 8 otrzymuje brzmienie: "Szósta część całkowitej sumy wpływów z opłat egzaminacyjnych idzie na pokrycie wydatków szkoły, w której odbywa się egzamin, reszta zaś dzieli się pomiędzy osoby wchodzące w skład Komisji".
6)
§ 9 skreśla się.
7)
§ 16 otrzymuje brzmienie: "Osobom, które złożyły egzamin z wynikiem bardzo dobrym lub dobrym, przysługuje na zasadzie wydanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych odpowiedniego dyplomu, prawo używania tytułu pielęgniarki dyplomowanej oraz prawo wykonywania praktyki w zakresie pielęgniarstwa na terenie całego Państwa".
8)
Użyte w treści rozporządzenia z dnia 27 listopada 1923 r. słowa "Zdrowia Publicznego" zastępuje się wyrazami "Spraw Wewnętrznych".
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.6.38

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 27 listopada 1923 r. w przedmiocie państwowych egzaminów pielęgniarskich.
Data aktu: 24/12/1931
Data ogłoszenia: 28/01/1932
Data wejścia w życie: 28/01/1932