Austria-Polska. Konwencja dotycząca Kasy Chorych Zarządu byłych ces.-król. Austrjackich Kolei Państwowych i jej funduszów ubocznych. Wiedeń.1924.06.18.

KONWENCJA
między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrjacką, dotycząca Kasy Chorych Zarządu byłych ces.-król. Austriackich Kolei Państwowych i jej funduszów ubocznych, podpisana w Wiedniu dnia 18 czerwca 1924 r.

(Ratyfikowana zgodnie z ustawą z dnia 18 marca 1931 r. - Dz. U. R. P. Nr. 39, poz. 311).

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia osiemnastego czerwca tysiąc dziewięćset dwudziestego czwartego roku podpisana została w Wiedniu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Austrjackiej konwencja wraz z załącznikami I, II i III, dotycząca Kasy Chorych Zarządu byłych ces.-król. Austrjackich Kolei Państwowych i jej funduszów ubocznych, o następującem brzmieniu dosłownem:

KONWENCJA

dotycząca Kasy Chorych Zarządu b. ces. król. Austrjackich Kolei Państwowych i jej funduszów ubocznych.

RZECZPOSPOLITA POLSKA

i

REPUBLIKA AUSTRJACKĄ

ożywione chęcią zawarcia w wykonaniu art. 275 Traktatu w Saint-Germain, konwencji w przedmiocie Kasy Chorych Zarządu b. ces. król. Austrjackich Kolei Państwowych i jej funduszów ubocznych, mianowały swymi pełnomocnikami:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej:

Pana Doktora Zbigniewa SMOLKĘ, Kierownika Oddziału Likwidacyjnego Poselstwa Polskiego w Wiedniu, i

Prezydent Związkowy Republiki Austrjackiej:

Pana Wilhelma THAA, byłego Naczelnika Wydziału w Ministerstwie Związkowem dla Spraw Społecznych,

którzy, po przedłożeniu swych pełnomocnictw, uznanych za sporządzone w dobrej i należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

§  1.
Likwidacji podlega majątek Kasy Chorych Zarządu b. ces. król. Austrjackich Kolei Państwowych, nadzwyczajnych funduszów zapomogowych i funduszów zapomogowych lekarzy wyżej wspomnianej Kasy, dalej funduszów zapomogowych b. uprzywilejowanej ces. król. Czeskiej Kolei Zachodniej (k. k. priv. Böhmische Westbahn) oraz funduszów zapomogowych Kolei Północno-Zachodniej (Nordwestbahn) wedle stanu w dniu 7 czerwca 1924 r.
§  2.
Republice Czeskosłowackiej przyznaje się w całości, wedle stanu w dniu 7 czerwca 1924 r., majątek funduszów zapomogowych b. uprzywilejowanej ces. król. Czeskiej Kolei Zachodniej. Papiery wartościowe, które winny być oddane, wymienia załącznik I, stanowiący integralną część niniejszej konwencji.
§  3.
Republice Austrjackiej przyznaje się nieruchomości Kasy Chorych Zarządu b. ces. król. Austrjackich Kolei Państwowych, składające się z trzech domów mieszkalnych w Wiedniu XIII/4, Hakkingerstrasse 41 - 45 obecnej wartości książkowej 170.907 koron, wynajętych "Gemeinnützige Bau - und Wohnungsgenossenschaft" w Wiedniu, dawniej "Erster Spar- und Bauverein von Bediensteten der k. k. österreichischen Staatsbahnen", jako też wierzytelności z tytułu pożyczek udzielonych przez nadzwyczajne fundusze zapomogowe wyżej wspomnianej Kasy Chorych wymienionemu stowarzyszeniu w wysokości 147.209 koron. Wspomniane wyżej nieruchomości zostały wynajęte wyżej wymienionemu stowarzyszeniu za oprocentowaniem zgóry w wysokości 41/3% oraz za spłatą ulokowanych funduszów w przeciągu 72 lat wedle planu amortyzacyjnego, i przejdą na własność stowarzyszenia po dokonaniu, zgodnie z umową, amortyzacji ulokowanych funduszów.
§  4.
Papiery wartościowe, wymienione w załączniku II, stanowiącym integralną część niniejszej konwencji, wraz z kuponami niezrealizowanemi do dnia 7 czerwca 1924 r., rozdziela się wedle klucza podziału, ustalonego za wzajemnem porozumieniem w sposób następujący:

Przypada:

Republice Austrjackiej 33,20%

Królestwu Włoskiemu 2,- %

Rzeczypospolitej Polskiej 20,-%

Królestwu Rumuńskiemu 2,05%

Królestwu Serbów, Chorwatów i Słoweńców 2,75%

Republice Czeskosłowackiej 40,-%

Szczegóły co do podziału papierów zawiera załącznik II; papiery wszystkich rodzajów, wymienione tam jako niewylosowane, zostaną rozdzielone z uwzględnieniem ich podziału na sztuki, w porządku arytmetycznym ich numerów między Państwa narodowe według kolejności ustalonej w poprzednim ustępie.

Różnice, zaznaczone w załączniku II, a wynikające, przy przejęciu za podstawę obliczenia wartości szacunkowych z dnia 15 października 1923 r., z reszt niedających się podzielić w stosunku do udziałów kwotowych, będą wyrównane w koronach austrjackich.

Udziały w obligacjach pożyczek wojennych, przypadające Państwom narodowym z wyjątkiem Austrji stosownie do załączników I i III, będą wydane Republice Austriackiej celem ich zniszczenia.

§  5.
Republice Austrjackiej przydziela się gotówkę, która istniała w dniu 7 czerwca 1924 r. Republika Austrjacka zobowiązuje się sama zapłacić dług, zaciągnięty w Wojennej Kasie Pożyczkowej przy sposobności subskrypcji obligacyj pożyczki wojennej.
§  6.
Wszystkie wierzytelności i długi, istniejące między Kasą Chorych Zarządu b. ces- król. Austrjackich Kolei Państwowych i funduszami, wymienionemi w § 1 z jednej strony a b. ces. król. skarbem państwa Austrjackiego z drugiej strony, uważa się za skompensowane.
§  7.
W wypadku, gdyby w późniejszym terminie zgłoszono wierzytelności do Kasy Chorych Zarządu b. ces. król. Austrjackich Kolei Państwowych i funduszów, wymienionych w § 1, z wyjątkiem funduszów zapomogowych b. uprzywilejowanej ces. król. Czeskiej Kolei Zachodniej, państwo, którego obywatel korzystał z odnośnej pomocy, przejmie te wierzytelności na własny rachunek w granicach przyznanej temu państwu części majątku.
§  8.
Republika Austrjacka zobowiązuje się przechowywać w przeciągu lat 10 od wejścia w życie niniejszej konwencji akty i dokumenty pomocnicze, dotyczące Kasy Chorych Zarządu b. ces. król. Austrjackich Kolei Państwowych i funduszów, wymienionych w § 1, i dozwalać upoważnionym organom Rzeczypospolitej Polskiej na wglądanie w nie i robienie z nich odpisów.

Republika Austrjacka udzieli bezpłatnie pozwolenia na wywóz papierów wartościowych, przypadających Rzeczypospolitej Polskiej, i postara się w razie potrzeby o unieważnienie ich oznaczenia jako austrjackich.

W przeciągu miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszej konwencji Rząd austrjacki odda do dyspozycji Poselstwa Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu, albo wskazanej przez nie instytucji w Wiedniu, papiery wartościowe przypadające temu państwu według powyższych postanowień po wyrównaniu w gotówce różnic, wspomnianych w § 4 ustępie 3.

§  9.
Kasa Chorych Zarządu b. ces. król. Austrjackich Kolei Państwowych i fundusze wspomniane w § 1 uważa się za rozwiązane z dniem 7 czerwca 1924 r.

Po wykonaniu niniejszej konwencji przez Republikę Austrjacka Rzeczpospolita Polska nie będzie jej stawiać na podstawie Traktatu w Saint-Germain żadnych innych żądań w przedmiocie Kasy Chorych i wspomnianych wyżej funduszów.

§  10.
Konwencja niniejsza zostanie ratyfikowana w możliwie najbliższym czasie i wejdzie w życie w 14 dni po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych w Wiedniu.

NA DOWÓD CZEGO wymienieni wyżej pełnomocnicy podpisali niniejszą konwencję.

Sporządzono w Wiedniu, w dniu 18 czerwca 1924 r. w dwóch egzemplarzach, które po jednym zostaną wydane każdej z Wysokich układających się Stron.

Za Rzeczpospolitą Polską:

Za Republikę Austrjacką:

Zaznajomiwszy się z powyższą konwencją i załącznikami, uznaliśmy je i uznajemy za słuszne zarówno w całości jak i każde z postanowień w nich zawartych; oświadczamy, że są przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będą niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 18 listopada 1931 r.

ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr I.

SPIS

papierów wartościowych i obligacyj funduszów zapomogowych b. uprzywilejowanej ces.-król. Czeskiej Kolei Zachodniej.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr II.

Tabela podziału papierów wartościowych (z wyjątkiem obligacyj pożyczki wojennej)

ZAŁĄCZNIK  Nr III.

Tabela podziału obligacyj pożyczki wojennej

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.53.518

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Austria-Polska. Konwencja dotycząca Kasy Chorych Zarządu byłych ces.-król. Austrjackich Kolei Państwowych i jej funduszów ubocznych. Wiedeń.1924.06.18.
Data aktu: 18/06/1924
Data ogłoszenia: 28/06/1932
Data wejścia w życie: 10/02/1932