Zmiana granic gmin wiejskich na terenie powiatu prużańskiego w województwie poleskiem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 27 lutego 1932 r.
o zmianie granic gmin wiejskich na terenie powiatu prużańskiego w województwie poleskiem.

Na podstawie art. 1 i 4 ustawy z dnia 22 września 1922 r. w przedmiocie zmiany granic oraz rozwiązywania i tworzenia gmin wiejskich na obszarze b. zaborów rosyjskiego i austrjackiego (Dz. U. R. P. Nr . 86, poz. 770) zarządzam co następuje:
§  1.
Gminę wiejską Międzylesie znosi się, a z terytorjum jej tworzy się gminę wiejską Siechniewicze, z siedzibą urzędu gminnego we wsi Siechniewicze.
§  2.
Gminę wiejską Rewjatycze znosi się, a z terytorjum jej miejscowości- wsie: Borki, Holice, Koszelewo, Marjanowo, Michałki, Minki, Petelewo, Podosie, Rewjatycze, Placencja, Siechniewicze, Sobole, Swadbicze, Szołtunowo, Winin, Zarzecze; majątki: Siechniewicze, Marywil; folwarki: Swadbicze, Szlachecka Puszcza; futory: Kreczet, Swadbicze, Krasowszczyzna, Malinnik, Podjabloń, Moszkowicze; kolonjc: Szlachecka Puszcza, Dębina, Zdzitowszczyzna, Nowinki i osadę Zadworze włącza się do nowoutworzonej gminy wiejskiej Siechniewicze, zaś wsie: Barmuty, Horsk, Postołowo, Życzyn i uroczysko Teofilówka włącza się do gminy wiejskiej Malecz.
§  3.
Gminę wiejską Bereza-Kartuska znosi się, a z terytorjum jej wsie: Dziahelec, Horecz, Porosłowo, Szylin, Pieszczanka, Uhlany, Zdzitów, Tychny; majątek Zdzitów, futor Zdzitów; folwark Biała i kolonję Woźne włącza się do nowoutworzonej gminy wiejskiej Siechniewicze; wsie: Niwiszcze i Karpiesze - do gminy wiejskiej Malecz, zaś wsie: Błudeń, Leoszki, Samojłowicze, Chomicze, Zarzecze, Smolarka, Kruhłe, Nowosiółki; osady: Błudeń i Cegielnia; folwarki: Leoszki i Kołki, stacja kolejowa Bereza-Kartuska, oraz obszar lasów państwowych, leżących na terenie tej gminy - do gminy wiejskiej Sielec.
§  4.
Gminę wiejską Linowo znosi się, a z terytorjum jej miejscowości - wsie: Arabje, Skryboszczyzna, Worotne; futor Zarnowskie i leśniczówki: Skopówka i Worotnianka włącza się do gminy Malecz; miejscowości - wsie: Horodniany, Jace, Linowo, Orańczyce, Linóweczka, Olszany, Czachec, Szakuny, Zasimy; miasteczko Linowo; futory; Linowo, Malinówka, Olszanica, Wyderka, Dąbrówka, Stanisławowo, Czachec, Chomno, Kozi Bród i Młynek; kolonje: Brukowica, Glinki, Kopalnia, Choinki, Jackowszczyzna, Trusowica, Krukowo, Kaźmierzowo-Trusowiec, Kaźmierzowo, Wola Kaźmierzowska; leśniczówki: Zabuda, Krywula; majątki: Linowo, Izabelin, Orańczyce, Orańczyce Nowe, Czachec, Linówka I, Linówka II, Mikitycze; osadę wojskową Kletno, osadę cywilną Kletno, stację kolejową Orańczyce, folwark parafji prawosławnej Orańczyce, koszary wojskowe włącza się do gminy wiejskiej Prużana, zaś kolonję Bekieszówka i uroczyska: Borki i Gaj włącza się do gminy wiejskiej Szereszów.
§  5.
Gminę wiejską Kotra znosi się, a z terytorjum jej miejscowości - wsie: Janowce, Klepacze, Krasne, Lichacze, Niemkowicze, Postołowo, Mokre, Kuszle; majątki: Zenowil, Widne, Czarne Łozy, Ustroń; zaścianek Kletki, okolicę Leżajka, osady wojskowe: Agatowo i Czarne Łozy; osady cywilne: Agatowo i Czarne Łozy; futory; Mokre, Goździołki, leśniczówka Chmieliszcze, folwark Agatowo, grunty parafji prawosławnej Mokre włącza się do gminy wiejskiej Rudniki; wsie: Bakuny, Radeck, Kotra, Lichosielce, Pieski; zaścianki: Nawóz, Syczówka, Marjampol, Rukawiec, Dobrowola I, Dobrowola II, Zalesie, Józefin, Marjino - Dorożyn, futor Tymiennik, grunty parafji prawosławnej Kotra, oraz obszar lasów państwowych, leżących na terenie tej gminy, włącza się do gminy wiejskiej Suchopol; zaś wieś Wielkie Sioło włącza się do gminy wiejskiej Szereszów.
§  6.
Z gminy wiejskiej Suchopol wyłącza się miejscowości; wieś Krynica i folwark Krynica i włącza się je do gminy wiejskiej Szereszów.
§  7.
Z gminy wiejskiej Sielec wyłącza się miejscowości - wsie: Czerniczne, Łohisy, Dawidowicze, Wiśniewicze, Worożbity i Koty; okolice: Czerniczne, Buchale, Czeczki, Dziadowiec, Kruki, Połonny Hrud; folwarki: Dawidowicze, Polonny Hrud, Halowo, Koty i włącza się je do gminy wiejskiej Malecz.
§  8.
Z gminy wiejskiej Prużana wyłącza się miejscowości - wsie: Zadworzany, Zahorze, Tulowszczyzna; futor Bołdun, folwarki: Zahorze I, Zahorze II; osadę wojskową Mikitycze, osadę cywilną Miki tycze i włącza się je do gminy wiejskiej Malecz.
§  9.
Z gminy wiejskiej Prużana wyłącza się miejscowości: osadę Szydło wszczyzna, kolon.ję Szydłowszczyzna i folwark Szydłowszczyzna i włącza się je do gminy wiejskiej Rudniki.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1932 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.17.109

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana granic gmin wiejskich na terenie powiatu prużańskiego w województwie poleskiem.
Data aktu: 27/02/1932
Data ogłoszenia: 08/03/1932
Data wejścia w życie: 01/04/1932