Przepisy dyscyplinarne dla obrońców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 25 lutego 1932 r.
w sprawie przepisów dyscyplinarnych dla obrońców.

Na podstawie art. 18 przepisów wprowadzających kodeks postępowania karnego z dnia 19 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 33, poz. 314) w brzmieniu ustawy z dnia 21 stycznia 1932 r. zmieniającej niektóre przepisy postępowania karnego (Dz. U. R. P. Nr. 10, poz. 60) zarządzam co następuje:
§  1.
W przepisach niniejszego rozporządzenia przez wyrażenie ogólne "obrońca" rozumieć należy;
a)
obrońców sądowych i obrońców przy sądach grodzkich, upoważnionych do prowadzenia cudzych spraw na mocy dekretu z dnia 8 lutego 1919 r. w przedmiocie przepisów tymczasowych o obrońcach sądowych i obrońcach przy sądach pokoju (Dz. P. P. P. Nr. 15, poz. 205);
b)
obrońców karnych, ustanowionych na mocy § 39 ustawy postępowania karnego 1873 r. oraz art. 17 przepisów wprowadzających kodeks postępowania karnego (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr. 33, poz. 314);
c)
obrońców karnych przy sądach grodzkich, przewidzianych w art. 15 przepisów wprowadzających kodeks postępowania karnego (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr. 33, poz. 314).
§  2.
Za wykroczenie przeciw swym obowiązkom i uchybienie godności zawodu obrończego ulegają obrońcy karze dyscyplinarnej.

Odpowiedzialność karna nie wyłącza odpowiedzialności dyscyplinarnej. Wyrok uniewinniający sądu karnego nie tamuje rozpoznania sprawy na drodze dyscyplinarnej.

§  3.
Kary dyscyplinarne są następujące:
1)
upomnienie;
2)
nagana;
3)
zawieszenie w czynnościach obrońcy na czas do jednego roku;
4)
skreślenie z listy obrońców.
§  4.
Obok kary nagany można orzec dodatkowo grzywnę do pięciu tysięcy złotych.
§  5.
Kara skreślenia z listy pociąga za sobą utratę na zawsze prawa do wykonywania zawodu obrońcy.
§  6.
Jeżeli od chwili przewinienia do chwili wszczęcia postępowania dyscyplinarnego upłynęło pięć lat, postępowanie dyscyplinarne nie może być wszczęte, a w razie wszczęcia - należy je umorzyć.

Jeżeli jednak czyn zawiera znamiona przestępstwa karnego, przedawnienie dyscyplinarne nie może nastąpić wcześniej, niż przedawnienie karne.

§  7.
Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych obrońców powołane są:
a)
sądy dyscyplinarne okręgowe, orzekające w pierwszej instancji w składzie trzech sędziów okręgowych;
b)
sądy dyscyplinarne okręgu apelacyjnego, orzekające w drugiej instancji w składzie trzech sędziów apelacyjnych.

Członków sądu dyscyplinarnego w liczbie trzech sędziów i dwóch zastępców wybierają zgromadzenia ogólne właściwych sądów przed końcem każdego roku na rok następny. W razie potrzeby, uzupełnienie składu może nastąpić w ciągu roku.

§  8.
Przewodniczącym sądu dyscyplinarnego jest najstarszy służbą sędzia, należący do składu sądzącego.

Przewodniczący czuwa nad należytem funkcjonowaniem sądu dyscyplinarnego, wyznacza sprawozdawców i terminy posiedzeń, oraz kieruje rozprawą i obradami.

§  9.
Sądy dyscyplinarne są w zakresie orzecznictwa niezawisłe.

Orzeczenia zapadają większością głosów na podstawie swobodnej oceny dowodów i wyników postępowania. Przewodniczący głosuje ostatni.

§  10.
Przy sądach dyscyplinarnych czynni są rzecznicy dyscyplinarni.

Rzecznikami dyscyplinarnymi w sądach dyscyplinarnych okręgowych są prokuratorzy okręgowi, w sądach dyscyplinarnych okręgu apelacyjnego - prokuratorzy apelacyjni.

Prokuratora okręgowego i apelacyjnego może. zastąpić wiceprokurator lub podprokurator, wyznaczony przez prokuratora dla oznaczonej sprawy.

§  11.
Rzecznik dyscyplinarny bierze udział we wszystkich posiedzeniach sądu dyscyplinarnego, z wyjątkiem narad i głosowania.

Przed powzięciem jakiegokolwiek orzeczenia, sąd dyscyplinarny wysłucha wniosków rzecznika.

§  12.
Obwiniony może przybrać obrońcę z pośród adwokatów lub obrońców.
§  13.
Postępowanie dyscyplinarne jest tajne.

Podczas rozprawy, prócz osób biorących udział w sprawie, mogą być obecni dwaj mężowie zaufania, wybrani przez obwinionego z pośród adwokatów i obrońców.

§  14.
Właściwość sądu dyscyplinarnego określa siedziba obrońcy w chwili wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.
§  15.
Sąd dyscyplinarny okręgowy wszczyna postępowanie z własnej inicjatywy, na wniosek rzecznika dyscyplinarnego, na podstawie zawiadomienia sądu lub urzędu albo wskutek skargi osoby pokrzywdzonej.
§  16.
Przed powzięciem postanowienia o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego, sąd dyscyplinarny winien dać możność obwinionemu złożenia wyjaśnień, a w razie potrzeby może zarządzić wyświetlenie stanu sprawy za pośrednictwem jednego ze swych członków.
§  17.
Postanowienie o wszczęciu lub zaniechaniu postępowania dyscyplinarnego wydaje sąd na posiedzeniu niejawnem, a odpisy jego przesyła stronom.

Przeciw postanowieniu o zaniechaniu postępowania dyscyplinarnego służy rzecznikowi w ciągu 7 dni od dnia doręczenia zażalenie do sądu dyscyplinarnego właściwego okręgu apelacyjnego.

§  18.
W postanowieniu o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego należy dokładnie oznaczyć zarzuty, mające być przedmiotem postępowania.
§  19.
Sąd dyscyplinarny okręgowy na posiedzeniu niejawnem może zawiesić tymczasowo w czynnościach obrońcę:
a)
przeciw któremu wszczęto postępowanie karne lub dyscyplinarne;
b)
przeciw któremu wszczęto postępowanie sądowe o ubezwłasnowolnienie;
c)
któremu ogłoszono upadłość.

Przed powzięciem postanowienia sąd wysłucha obwinionego, o ile na wezwanie się stawi.

§  20.
Postanowienie w przedmiocie zawieszenia ulega zaskarżeniu w ciągu siedmiu dni od doręczenia do sądu dyscyplinarnego właściwego okręgu apelacyjnego, który rozstrzyga na posiedzeniu niejawnem. Skarga nie wstrzymuje wykonania.

Odpis postanowienia w przedmiocie zawieszenia przesyła się celem wykonania władzom sądowym, wskazanym w § 39 ust. 1 niniejszego rozporządzenia.

Orzekając karę zawieszenia w czynnościach, sąd może zaliczyć na jej poczet czas tymczasowego zawieszenia w całości lub w części.

§  21.
Wszczynając postępowanie dyscyplinarne, sąd może zarządzić odrazu rozprawę lub polecić przeprowadzenie śledztwa sędziemu, wyznaczonemu z poza swego grona.
§  22.
Sędzia, wyznaczony do przeprowadzenia śledztwa bada okoliczności sprawy i zbiera dowody; świadków i biegłych w razie potrzeby przesłuchuje pod przysięgą.

Sądy oraz inne władze państwowe i samorządowe obowiązane są udzielać sędziemu na jego żądanie pomocy.

§  23.
Po ukończeniu śledztwa, sędzia wyznaczony przesyła akta rzecznikowi dyscyplinarnemu w celu przedstawienia wniosku. Przed odesłaniem akt, sędzia powinien dać obwinionemu lub jego obrońcy możność przejrzenia akt i poczynienia wyciągów.

Rzecznik dyscyplinarny i obwiniony mogą składać wnioski o uzupełnienie śledztwa.

§  24.
Sąd dyscyplinarny okręgowy, po otrzymaniu wniosku rzecznika, na posiedzeniu niejawnem:
a)
zarządza w miarę potrzeby uzupełnienie śledztwa;
b)
zarządza wyznaczenie rozprawy i rozstrzyga o potrzebie wezwania świadków i biegłych;
c)
wydaje wyrok skazujący, jeżeli wymierza tylko karę upomnienia;
d)
umarza postępowanie dyscyplinarne.
§  25.
W razie skazania bez rozprawy na karę upomnienia, odpis wyroku z uzasadnieniem doręcza się rzecznikowi i obwinionemu, którzy mogą w ciągu siedmiu dni od daty doręczenia zażądać przeprowadzenia rozprawy.

W razie takiego żądania, wyrok poprzedni uważa się za niebyły.

§  26.
Odpis postanowienia umarzającego postępowanie dyscyplinarne wraz z uzasadnieniem doręcza się rzecznikowi, któremu służy skarga w ciągu dni siedmiu od daty doręczenia. Skargę rozstrzyga sąd dyscyplinarny właściwego okręgu apelacyjnego na posiedzeniu niejawnem.

Po uprawomocnieniu się postanowienia, doręcza się jego odpis obwinionemu.

§  27.
Przewodniczący wyznacza termin rozprawy i zawiadamia o nim rzecznika, obwinionego i jego obrońcę, oraz wzywa powołanych do rozprawy świadków i biegłych.

Nieusprawiedliwione niestawiennictwo obwinionego lub jego obrońcy nie wstrzymuje rozpoznania sprawy.

§  28.
Wnioski rzecznika i obwinionego lub jego obrońcy w przedmiocie dowodów, przedstawione przed rozprawą, sąd rozpoznaje na posiedzeniu niejawnem.
§  29.
Rozprawę rozpoczyna odczytanie postanowienia, zarządzającego jej wyznaczenie, poczem następuje przesłuchanie obwinionego. Akta dochodzeń i śledztwa sąd może odczytać według swego uznania. Jeśli sąd uzna to za potrzebne, zarządzi bezpośrednie przeprowadzenie dowodów, jakich dostarczyły dochodzenia i śledztwo lub które dopuszczono później.

Rozprawę kończą przemówienia rzecznika i obrońcy obwinionego, poczem obwinionemu służy głos ostatni.

§  30.
Jeżeli w toku rozprawy ujawni się nowe przewinienie, sąd może wydać co do niego wyrok tylko za zgodą rzecznika i obwinionego lub jego obrońcy. W braku zgody, należy wszcząć osobne postępowanie.
§  31.
Koszty postępowania dyscyplinarnego ponosi w razie wyroku skazującego obwiniony, w innych wypadkach - Skarb Państwa.
§  32.
W naradzie i głosowaniu uczestniczą wyłącznie orzekający członkowie sądu.

Sentencję wyroku, sporządzoną bezpośrednio po głosowaniu, podpisują wszyscy sędziowie, poczem przewodniczący ją ogłasza.

Wyrok z uzasadnieniem należy sporządzić w ciągu siedmiu dni i niezwłocznie doręczyć rzecznikowi i obwinionemu.

§  33.
Z przebiegu rozprawy spisuje się protokół, który zawiera wymienienie składu sądu i osób obecnych na rozprawie oraz przedstawienie przebiegu rozprawy z podaniem treści zeznań świadków i opinji biegłych. Protokół podpisują przewodniczący i protokólant.
§  34.
Od wyroku sądu okręgowego odwołanie do sądu dyscyplinarnego właściwego okręgu apelacyjnego służy obwinionemu, jeżeli go skazano na karę zawieszenia w czynnościach lub skreślenia z listy, rzecznikowi dyscyplinarnemu zaś - jeżeli wnosił o wymierzenie takiej kary, a sąd wydał wyrok uniewinniający lub skazujący na karę łagodniejszą od żądanej.

Odwołanie składa się w sądzie dyscyplinarnym okręgowym w ciągu 7 dni od daty doręczenia wyroku.

W razie śmierci obwinionego przed upływem terminu do złożenia odwołania, prawo odwołania służy jego żonie oraz krewnym w linji prostej w ciągu miesiąca od dnia jego śmierci.

§  35.
Sąd dyscyplinarny okręgu apelacyjnego na posiedzeniu niejawnem:
a)
odrzuca odwołanie, gdy jest niedopuszczalne, spóźnione lub niepodpisane przez osobę uprawnioną, - albo
b)
zarządza wyznaczenie rozprawy odwoławczej.
§  36.
Do postępowania odwoławczego mają odpowiednie zastosowanie przepisy o postępowaniu przed sądem dyscyplinarnym pierwszej instancji. Sąd dyscyplinarny okręgu apelacyjnego może zlecić uzupełnienie materjału dowodowego jednemu ze swych członków.
§  37.
Sąd dyscyplinarny okręgu apelacyjnego orzeka ostatecznie, po wysłuchaniu rzecznika, obwinionego i jego obrońcy.

Zażalenia na postanowienia sądu okręgowego rozpoznaje sąd dyscyplinarny okręgu apelacyjnego na posiedzeniu niejawnem.

§  38.
Jeżeli obwiniony złoży w toku postępowania dyscyplinarnego podanie o skreślenie go z listy obrońców, wówczas rozpoznanie tego podania odracza się do chwili prawomocnego ukończenia postępowania dyscyplinarnego.
§  39.
Po uprawomocnieniu się wyroku, przewodniczący sądu okręgowego dyscyplinarnego przesyła odpis wyroku z uzasadnieniem prezesom właściwego sądu okręgowego i apelacyjnego, w których okręgu skazany wpisany jest na listę.

Orzeczenia dyscyplinarne można podawać do wiadomości publicznej jedynie po ich uprawomocnieniu się, na zasadzie postanowienia sądu dyscyplinarnego.

§  40.
Wykonanie wyroku należy:
a)
o ile chodzi o obrońców przy sądach grodzkich i obrońców karnych przy sądach grodzkich - do prezesa właściwego sądu okręgowego;
b)
o ile chodzi o obrońców sądowych i obrońców karnych - do prezesa właściwego sądu apelacyjnego.
§  41.
Grzywny wpływają na rzecz Skarbu Państwa.
§  42.
Wznowienie postępowania dyscyplinarnego na niekorzyść obwinionego może nastąpić na wniosek rzecznika dyscyplinarnego, jeżeli umorzenie postępowania albo wydanie wyroku nastąpiło wskutek przestępstwa karnego, albo jeżeli w ciągu pięciu lat od umorzenia lub wyroku wyjdą najaw nowe okoliczności lub dowody, które mogą uzasadnić skazanie lub wymierzenie kary surowszej.
§  43.
Wznowienie postępowania dyscyplinarnego na korzyść skazanego może nastąpić nawet po jego śmierci, jeżeli wyjdą najaw nowe okoliczności lub dowody, które mogą uzasadnić uniewinnienie lub wymierzenie kary łagodniejszej.

W razie śmierci skazanego, wnioski o wznowienie przedstawiać mogą: żona skazanego, jego krewni w linji prostej oraz rzecznik dyscyplinarny.

§  44.
Wniosek o wznowienie postępowania dyscyplinarnego składa się do sądu, który rozpoznawał sprawę w pierwszej instancji, najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od chwili powzięcia przez uprawnionego do wniosku wiadomości o okolicznościach, wymienionych w § 42 lub 43.

Sąd ten rozpoznaje wniosek na posiedzeniu niejawnem, po zażądaniu pisemnego oświadczenia strony przeciwnej i przeprowadzeniu w razie potrzeby śledztwa.

Postanowienie w przedmiocie wznowienia ulega zaskarżeniu do sądu dyscyplinarnego właściwego okręgu apelacyjnego w ciągu siedmiu dni od doręczenia.

Wznawiając postępowanie, sąd może zarządzić wstrzymanie wykonania wyroku.

§  45.
Jeżeli dopuszczono wznowienie na korzyść skazanego, w nowym wyroku nie można wymierzyć kary surowszej.
§  46.
Jeżeli przewinienie zawiera znamiona przestępstwa karnego, sąd dyscyplinarny zawiadamia o tem właściwego prokuratora.

Postępowanie karne nie wstrzymuje toku postępowania dyscyplinarnego.

§  47.
Jeżeli postępowanie dyscyplinarne nie było wszczęte, wówczas, po prawomocnem zakończeniu postępowania karnego, sąd karny przesyła akta właściwemu sądowi dyscyplinarnemu okręgowemu, który na posiedzeniu niejawnem rozstrzyga, czy należy wszcząć postępowanie dyscyplinarne.
§  48.
Jeżeli przeciwko obrońcy zapadł prawomocny wyrok karny, pociągający za sobą w myśl ustawy utratę prawa wykonywania zawodu, sąd dyscyplinarny zawiadamia o tern bezzwłocznie prezesa właściwego sądu okręgowego lub apelacyjnego, który zarządza skreślenie skazanego z listy obrońców.
§  49.
Jeżeli miejsce pobytu obwinionego, jest nieznane i nie da się bez szczególnych trudności ustalić, wszelkie pisma doręcza się jego obrońcy, którego w razie potrzeby wyznaczyć należy z urzędu.

W razie wydania w tych warunkach wyroku, obwiniony może w ciągu miesiąca od daty, kiedy się o nim dowiedział, zażądać wznowienia postępowania, choćby nie zachodziły warunki wymienione w § 43. Przepis § 43 ust. 2 ma tu odpowiednie zastosowanie.

§  50.
Sąd dyscyplinarny na posiedzeniu niejawnem może na prośbę obwinionego przywrócić mu termin do złożenia odwołania lub zażalenia.

Wniosek o przywrócenie terminu składa się wraz z odwołaniem lub zażaleniem do sądu pierwszej instancji w ciągu siedmiu dni od ustania przeszkody.

§  51.
Pisma dotyczące postępowania dyscyplinarnego są wolne od wszelkich opłat.
§  52.
O ile przepisy niniejszego rozporządzenia nie zawierają odmiennych postanowień, mają odpowiednie zastosowanie przepisy kodeksu postępowania karnego.
§  53.
Sprawy, wszczęte przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, toczą się do końca według dotychczasowych przepisów.

Wznowienie postępowania, zakończonego według dotychczasowych przepisów, nastąpić może na zasadzie przepisów niniejszego rozporządzenia.

§  54.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 marca 1932 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.15.89

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przepisy dyscyplinarne dla obrońców.
Data aktu: 25/02/1932
Data ogłoszenia: 29/02/1932
Data wejścia w życie: 01/03/1932