Ustalanie składu komisyj rozjemczych, powoływanych do rozstrzygania sporów indywidualnych pomiędzy pracodawcami a pracownikami rolnymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 5 listopada 1932 r.
o ustalaniu składu komisyj rozjemczych, powoływanych do rozstrzygania sporów indywidualnych pomiędzy pracodawcami a pracownikami rolnymi.

Na podstawie art. 11 ustęp 2 ustawy z dnia 1 sierpnia 1919 r. o załatwianiu zatargów zbiorowych pomiędzy pracodawcami a pracownikami rolnymi (Dz. U. R. P. z 1931 r. Nr. 90, poz. 706) w brzmieniu, rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 25 września 1932 r. w sprawie zmiany ustawy z dnia 1 sierpnia 1919 r. o załatwianiu zatargów zbiorowych pomiędzy pracodawcami a pracownikami rolnymi (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 713) zarządzam co następuje:
§  1.
Jeżeli na obszarze powiatu danej komisji rozjemczej działa jedna tylko organizacja pracodawców i jeden tylko związek pracowników rolnych, komisja rozjemcza, powołana do rozstrzygania sporów indywidualnych między pracodawcami a pracownikami rolnymi, orzeka w składzie trzech osób, a mianowicie przewodniczącego i 2 przedstawicieli -powyższej organizacji i związku, z których jeden jest z grupy pracodawców, a drugi z grupy pracowników rolnych. Obwodowy inspektor pracy wzywa te organizacje do delegowania do powyższej komisji rozjemczej po jednym członku komisji i po jednym zastępcy.

Związki i organizacje mogą delegować swoich przedstawicieli do komisji rozjemczej na poszczególne posiedzenie lub na okres czasu nie dłuższy niż jeden rok.

W razie ujawnienia działalności na terenie komisji rozjemczej po stronie pracodawców lub pracowników rolnych drugiego związku lub organizacji, następuje powołanie składu komisji w trybie, przewidzianym w § 2.

§  2.
Jeżeli na obszarze powiatu po strome pracodawców lub pracowników działają dwa lub więcej związki lub organizacje pracodawców lub pracowników rolnych, obwodowy inspektor pracy wzywa do siebie na zebranie przedstawicieli wszystkich organizacyj i związków tej strony, która jest reprezentowana w powiecie przez kilka organizacyj lub związków i proponuje im ustalenie w drodze porozumienia wszystkich organizacyj składu komisji rozjemczej i kolejności urzędowania przedstawicieli poszczególnych związków lub organizacyj w komisji rozjemczej.

Wezwanie wystosowane do organizacyj celem delegowania przez nie przedstawicieli na zebranie dla ustalenia składu komisji rozjemczej winno być dokonane co najmniej na 7 dni przed terminem zebrania.

Pierwsza propozycja obwodowego inspektora pracy winna przewidywać ustalenie komisji w składzie przewodniczącego i dwóch członków po jednym członku od pracodawców i pracowników. Jeżeli ustalenie takiego kompletu okaże się niemożliwe, obwodowy inspektor pracy proponuje ustalenie komisji w składzie przewodniczącego oraz 4 członków po 2 od pracodawców i pracowników.

Po ustaleniu składu komisji rozjemczej zebranie organizacyj może ustalić kolejność urzędowania przedstawicieli poszczególnych organizacyj. Za wspólnem porozumieniem przedstawicieli wszystkich związków i organizacyj strony pracodawców lub pracowniczej kolejność urzędowania przedstawicieli poszczególnych organizacyj w komisji rozjemczej może być ustalona w drodze losowania.

Ustalanie składu komisji po stronie pracodawców i pracowników rolnych odbywa się osobno, jednak skład komisji winien być zawsze tak określony, aby liczba członków po stronie pracodawców równa była liczbie członków po stronie pracowników.

Wyniki konferencji powinny być zaprotokołowane.

§  3.
O ile komisja rozjemcza nie zostanie zorganizowana w trybie, wskazanym w § 2, skład komisji rozjemczej i kolejność urzędowania przedstawicieli poszczególnych organizacyj ustali obwodowy inspektor pracy na okres czasu do jednego roku, uwzględniając w miarę możności: a) liczbę robotników, zatrudnionych u zrzeszonych pracodawców, i b) liczbę członków organizacyj i związków pracodawców i pracowników.

Zawiadomienie o ustaleniu składu komisji rozjemczej i kolejności urzędowania przedstawicieli poszczególnych organizacyj, wskazane w ustępie 1, winno być doręczone na dni 14 przed terminem pierwszego posiedzenia komisji rozjemczej wszystkim zainteresowanym związkom lub organizacjom, które w ciągu 7 dni obowiązane są wskazać na piśmie obwodowemu inspektorowi pracy delegowanych przez siebie przedstawicieli.

§  4.
W razie uchylenia się organizacyj zawodowych pracodawców lub pracowników od delegowania przedstawicieli na zasadach, wyszczególnionych w §§ 1, 2 i 3, obwodowy inspektor pracy występuje do właściwej władzy powiatowej administracji ogólnej o zarządzenie wyborów delegatów do komisji rozjemczej.

Jednocześnie na okres czasu do ukonstytuowania się komisji w drodze wyborów okręgowy inspektor pracy powołuje przedstawicieli pracodawców i pracowników rolnych do komisji rozjemczej z pośród przedstawicieli każdej, z obu grup według własnego uznania.

§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.106.883

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalanie składu komisyj rozjemczych, powoływanych do rozstrzygania sporów indywidualnych pomiędzy pracodawcami a pracownikami rolnymi.
Data aktu: 05/11/1932
Data ogłoszenia: 03/12/1932
Data wejścia w życie: 03/12/1932