Zaciągnięcie 6 1/2 % pożyczki zagranicznej.

USTAWA
z dnia 26 stycznia 1931 r.
o zaciągnięciu 61/2 %-wej pożyczki zagranicznej.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

W związku z przedłużeniem i zmianą warunków dzierżawy Państwowego Monopolu Zapałczanego upoważnia się Ministra Skarbu do zaciągnięcia pożyczki zagranicznej na sumę nominalną 32.400.000 dolarów Stanów Zjednoczonych Ameryki w złocie, do wypuszczenia w tym celu obligacyj państwowych z 35-letnim okresem umorzenia, w wysokości nominalnej sumy pożyczki, oprocentowanych na 61/2 % w stosunku rocznym, oraz do sprzedania tych obligacyj.

Art.  2.

Spłata kapitału i odsetek od obligacyj będzie zabezpieczona wszelkiemi dochodami i wpływami, które Skarb Państwa ma otrzymywać od dzierżawcy Państwowego Monopolu Zapałczanego.

Art.  3.

Szczegółowe warunki emisji, cenę sprzedaży i sposób zabezpieczenia obligacyj, koszty oraz wszelkie inne warunki, związane z emisją i spłatą pożyczki, zostaną ustalone szczegółowo w umowie lub w umowach, które będą zawarte w tym celu przez Ministra Skarbu.

Art.  4.

Obligacje i kupony pożyczki, oraz umowy, wymienione w poprzednim artykule, będą zwolnione od wszelkich państwowych i komunalnych podatków, stempli, opłat i innych należytości, zarówno już obowiązujących w Polsce, jak i tych, które mogą być w przyszłości wprowadzone.

Art.  5.

Upoważnia się Rząd do użycia uzyskanych z pożyczki sum na następujące cele:

a)
na przedterminowe umorzenie 7 % obligacyj skarbowych, emitowanych na podstawie ustawy z dnia 2 sierpnia 1925 r. (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 477) - dolarów Stanów Zjednoczonych Ameryki 4.350.000;
b)
na zwrot Bankowi Gospodarstwa Krajowego sum, wyłożonych przez Bank za Skarb Państwa na oprocentowanie i częściową amortyzację pożyczek, zaciągniętych przez Skarb Państwa w Banku na podstawie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 20 grudnia 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 118, poz. 1074) oraz rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 4 marca 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 20, poz. 150) - 18.052.000 zł;
c)
na przedterminową spłatę innych długów państwowych - 50 miljonów złotych. W tym celu utworzony zostanie fundusz, przeznaczony na przedterminową spłatę długów państwowych, względnie przedterminowe wycofanie obligów tychże długów z obiegu. Z funduszu powyższego mogą być zakupywane obligacje pożyczek państwowych przed terminem ich umorzenia z tem, iż obligacje takie mogą być ponownie sprzedane po kursie nie niższym niż po jakim zostały zakupione. Minister Skarbu ustali statut powyższego funduszu i poda go do wiadomości Komisji Kontroli Długów Państwa, która otrzymywać będzie co pół roku sprawozdania z dokonywanych na tym funduszu obrotów;
d)
na budowę portu w Gdyni - 25 miljonów złotych;
e)
na budowę kabla telefonicznego Warszawa - Cieszyn z odnogami - 15 miljonów złotych;
f)
na inne inwestycje państwowe, które określi Rada Ministrów - 30 miljonów złotych;
g)
resztę na lokatę w krajowych papierach kredytu długoterminowego, jak w listach zastawnych i obligacjach.
Art.  6.

Upoważnia się Ministra Skarbu do przeprowadzenia dyskonta wpływów pożyczki w terminie do dnia 1 lipca 1931 r. według stopy nie wyższej, niż 7 %.

Art.  7.

Minister Skarbu władny jest przelać upoważnienie do podpisania tekstu obligacyj na przedstawicieli dyplomatycznych Rzeczypospolitej Polskiej zagranicą.

Art.  8.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Prezesowi Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Skarbu i innymi właściwymi ministrami.

Art.  9.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.9.46

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zaciągnięcie 6 1/2 % pożyczki zagranicznej.
Data aktu: 26/01/1931
Data ogłoszenia: 31/01/1931
Data wejścia w życie: 31/01/1931