Węgry-Polska. II Protokół dodatkowy do konwencji handlowej. Budapeszt.1930.03.27.

II PROTOKÓŁ DODATKOWY
do konwencji handlowej zawartej między Polską a Wągrami w Budapeszcie dn. 26 marca 1925 r. podpisany w Budapeszcie dn. 27 marca 1930 r.

(Ratyfikowany zgodnie z ustawą z dn. 17 marca 1931 r. - Dz. U. R P. Nr. 37, poz. 281)

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu dwudziestym siódmym marca tysiąc dziewięćset trzydziestego roku podpisany został w Budapeszcie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Węgierskiego drugi protokół dodatkowy do konwencji handlowej między Polską a Węgrami z dnia 26 marca 1925 r., o następującem brzmieniu dosłownem:

DRUGI PROTOKÓŁ DODATKOWY

do konwencji handlowej zawartej między Polska a Węgrami w Budapeszcie w dniu 26 marca 1925 r.

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

i

JEGO WYSOKOŚĆ NAJJAŚNIEJSZA REGENT KRÓLESTWA WĘGIER

ożywieni wspólnem pragnieniem ułatwienia obrotu kolejowego między Polską a Węgrami, biorąc pod uwagę zmiany stosunków prawnych w dziedzinie komunikacji kolejowej, jakie zaszły od czasu zawarcia konwencji handlowej między obu krajami,

zdecydowali zastąpić pewne postanowienia konwencji handlowej z dn. 26 marca 1925 r., dotyczące kwestyj komunikacji kolejowej, nowemi postanowieniami i wyznaczyli w tym celu jako swych pełnomocników:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej:

Pana Otmara ŁAZARSKIEGO, Chargé d'Affaires Polski w Budapeszcie, Radcę Legacyjnego,

Pana Janusza. BUTLERA, Radcę Ministerialnego, Kierownika Referatu komunikacji w Ministerstwie Przemysłu i Handlu Polski,

Jego Wysokość Najjaśniejsza Regent Królestwa Węgier:

Pana Alfreda NICKL de OPPAVÁR, Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego, Dyrektora Sekcji Ekonomiczne) w Królewskiem Węgierskiem Ministerstwie Spraw Zagranicznych,

którzy, po zakomunikowaniu sobie nawzajem swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i w należytej formie, zgodzili się na to, co następuje:

Postanowienia artykułu XIII konwencji handlowej z dn. 26 marca 1925 r., jak również postanowienia załączników C i D, włączając w to protokół końcowy, paragrafy V i VI do wspomnianej konwencji zostaną zastąpione postanowieniami niżej wskazanemi:

Artykuł XIII.

We wszystkich kwestjach, odnoszących się do komnunikacyj kolejowych, Wysokie Umawiające się Strony będą stosowały we wzajemnych stosunkach postanowienia konwencji i statutu co do ustroju międzynarodowego kolei żelaznych, powzięte i podpisane w Genewie w dniu 9 grudnia 1923 r., jak również postanowienia konwencji międzynarodowej, dotyczącej przewozu podróżnych i bagażów kolejami żelaznemi (C. I. V.) oraz konwencji międzynarodowej, dotyczącej przewozu towarów kolejami żelaznemi (C. I. M.), podpisanych W Bernie w dniu 23 października 1924 r.

We wszystkich kwestjach, odnoszących się do tranzytu międzynarodowego, Wysokie Umawiające się Strony będą stosowały we wzajemnych stosunkach postanowienia barcelońskiej konwencji i statutu z dn. 20 kwietnia 1921 r. o wolności tranzytu ze zmianami i zastrzeżeniami następującemi:

Do art. 2 statutu.

Jeżeli kraj graniczący z jednem z Umawiających się Państw, zamknie swą granicę z jakiegokolwiek bądź powodu dla obrotu bezpośredniego podróżnych lub towarów z przeznaczeniem do lub pochodzących ze wspomnianego Umawiającego się Państwa, to ostatnie nie będzie zobowiązane do udzielenia tranzytu podróżnych lub towarów między krajem wyżej wspomnianym a drugiem Umawiającem się Państwem, dopóki granica będzie pozostawała zamknięta na drogach przecinających ją komunikacyj.

Do art. 10 statutu.

Wysokie Umawiające się Strony oświadczają zgodnie, że postanowienia artykułu XIII w żadnym stopniu nie naruszają w niczem praw Rządu Polskiego kontrolowania i zakazywania tranzytu broni, amunicji i sprzętu wojennego, zgodnie z artykułem 22, alinea 4, Traktatu Ryskiego, podpisanego w dniu 18 marca 1921 r. między Polską z jednej strony a Republikami Rad Rosji, Ukrainy, i Białej Rusi z drugiej strony.

Niniejszy protokół będzie stanowił część integralną konwencji handlowej między Polską a Węgrami z dn. 26 marca 1925 r. Będzie on ratyfikowany i dokumenty ratyfikacyjne zostaną wymienione w Warszawie, gdy tylko to będzie możliwe. Wejdzie on w życie w chwili wymiany dokumentów ratyfikacyjnych i będzie trwał tak długo jak i konwencja handlowa z dn. 26 marca 1925 r., łącznie ze wszystkiemi jej aktami uzupełniającemi i protokółami późniejszemi.

Na dowód czego pełnomocnicy podpisali niniejszy protokół.

Sporządzono w Budapeszcie w podwójnym egzemplarzu dnia 27 marca 1930 r.

Zaznajomiwszy się z powyższym protokółem dodatkowym uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości, jak i każde z zawartych w nim postanowień; oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowany.

NA DOWÓD CZEGO, wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 5 maja 1931 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.81.639

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Węgry-Polska. II Protokół dodatkowy do konwencji handlowej. Budapeszt.1930.03.27.
Data aktu: 27/03/1930
Data ogłoszenia: 09/09/1931
Data wejścia w życie: 29/08/1931