Wydawanie uprawnień do kierowania robotami budowlanemi i sporządzanie projektów (planów) tych robót w miejscowościach, w których brak jest osób do tego uprawnionych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROBÓT PUBLICZNYCH
z dnia 9 kwietnia 1931 r.
o wydawaniu uprawnień do kierowania robotami budowlanemi i sporządzania projektów (planów) tych robót w miejscowościach, w których brak jest osób do tego uprawnionych.

Na podstawie art. 370 ust. 2 i art. 422 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanem i zabudowaniu osiedli (Dz. U. R. P. Nr. 23, poz. 202) zarządzam co następuje:
§  1.
W miejscowościach, w których brak jest osób, uprawnionych na podstawie art. art. 361, 362, 363, 364 i 371 powołanego we wstępie rozporządzenia do kierowania robotami budowlanemi, bądź do sporządzania projektów (planów) tych robót, wojewoda na zasadach niżej podanych udziela uprawnień, przewidzianych w art. 364 tegoż rozporządzenia:
a)
absolwentom szkół majstrów budowlanych po uzyskaniu przez nich tytułu "majstra";
b)
osobom, które uzyskały tytuł majstra murarskiego lub ciesielskiego na podstawie postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowem (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 468);
c)
osobom, które uzyskały tytuł i uprawnienia majstra murarskiego lub ciesielskiego na podstawie przepisów, które obowiązywały przed wejściem w życie powołanego wyżej w punkcie b) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o prawie przemysłowem, względnie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanem i zabudowaniu osiedli (Dz. U. R. P. Nr. 23, poz. 202);
d)
w braku osób, podpadających pod postanowienia punktów: a), b) i c) niniejszego paragrafu, - osobom nie podpadającym pod te postanowienia.

Osoby, ubiegające się o uprawnienia do kierowania robotami budowlanemi bez uprawnienia do sporządzania projektów (planów) tych robót w myśl niniejszego paragrafu, powinny wykazać się odpowiednią co najmniej 12-letnią praktyką i umiejętnością fachową i złożyć egzamin z ustawodawstwa budowlanego i z tych przepisów ustawodawstwa administracyjnego, których znajomość przy wykonywaniu zawodu jest potrzebna.

Osoby, ubiegające się o uprawnienia do kierowania robotami budowlanemi oraz o uprawnienia do sporządzania projektów (planów) tych robót, powinny ponadto złożyć egzamin pisemny, polegający na opracowaniu, w granicach programu państwowych szkół majstrów budowlanych, projektu budynku miejskiego lub wiejskiego.

§  2.
Uprawnień, przewidzianych w § 1 nie mogą otrzymać osoby, które:
a)
nie władają językiem polskim w słowie i w piśmie,
b)
były sądownie karane za czyny, wynikające z chęci zysku,
c)
utraciły prawo kierowania robotami budowlanemi na mocy obowiązujących ustaw.
§  3.
Uprawnienie, uzyskane na podstawie § 1, upoważnia do kierowania robotami budowlanemi, względnie do sporządzania projektów tych robót, bez ograniczenia czasu na obszarze, określonym w uprawnieniu, i w granicach, ustalonych artykułem 364 powołanego już wyżej rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o prawie budowlanem i zabudowaniu osiedli.

W uprawnieniu zostanie określony obszar, na którym dana osoba może kierować wymienionemi w art. 364 robotami budowlanemi, względnie sporządzać projekty (plany) tych robót.

Osobom, które uzyskają odnośne uprawnienia w myśl niniejszego rozporządzenia, nie przysługuje prawo do tytułu budowniczego.

§  4.
Wojewoda ustala osiedla, względnie powiaty lub ich części, w których brak jest osób, uprawnionych do kierowania robotami budowlanemi, bądź do sporządzania projektów (planów) tych robót, lub też w których osób takich zamieszkuje ilość niedostateczna. Decyzję powyższą wojewoda może powziąć na podstawie wniosków odnośnych magistratów lub zwierzchności gmin miejskich, gdy chodzi o osiedla miejskie, wydziałów wykonawczych komisyj uzdrowiskowych, gdy chodzi o uzdrowiska, uznane za posiadające charakter użyteczności publicznej, wreszcie wydziałów powiatowych, gdy chodzi o osiedla lub gminy wiejskie, po zasięgnięciu opinji wydziału wojewódzkiego.

Wnioski, wymienione w ustępie pierwszym, powinny być należycie umotywowane przytoczeniem danych co do ruchu budowlanego, ilości osób, zatrudnionych kierowaniem robót budowlanych, względnie sporządzaniem projektów tych robót, kwalifikacyj zawodowych tych osób i wogóle okoliczności, stwierdzających, iż zachodzi potrzeba zastosowania postanowień niniejszego rozporządzenia w danem osiedlu lub miejscowości.

Do wojewody również należy powzięcie decyzji o ustaniu potrzeby dalszego wydawania uprawnień na podstawie niniejszego rozporządzenia w danem osiedlu, względnie powiecie, lub jego części. Decyzja taka nie może zapaść wcześniej jak po upływie 3 lat od daty powzięcia decyzji, którą uznana została potrzeba stosowania postanowień tego rozporządzenia w danej miejscowości, i obowiązuje dopiero po upływie roku od jej ogłoszenia. Powzięcie takiej decyzji nie narusza nabytych już uprzednio praw.

O decyzji, powziętej przez wojewodę na podstawie niniejszego paragrafu, powinno nastąpić ogłoszenie we właściwym "Dzienniku Wojewódzkim".

Ponadto w numerze pierwszym właściwego "Dziennika Wojewódzkiego" każdego roku powinien być ogłoszony wykaz osiedli, względnie powiatów lub ich części, na których obszarze mają zastosowanie postanowienia niniejszego rozporządzenia.

§  5.
Osoby, ubiegające się o uzyskanie uprawnień, przewidzianych w § 1 niniejszego rozporządzenia, powinny wnieść odnośne podanie do właściwego wojewody za pośrednictwem powiatowej władzy administracji ogólnej, właściwej według miejsca ich zamieszkania.

W podaniu należy zaznaczyć, w jakiem osiedlu, względnie na jakim obszarze ubiegający się o uprawnienie zamierza zatrudniać się kierowaniem robót budowlanych, względnie sporządzaniem projektów (planów) tych robót.

Do podania należy dołączyć:

1)
dowody ukończenia szkoły majstrów budowlanych i uzyskania tytułu "majstra", względnie dowody uzyskania tytułu i uprawnień majstra murarskiego lub ciesielskiego, - o ile ubiega się o uprawnienie osoba, podpadająca pod postanowienia punktów a), b) lub c) § 1 niniejszego rozporządzenia;
2)
dowody odbytej praktyki budowlanej i umiejętności fachowej, poparte: a) zaświadczeniem urzędów państwowych lub samorządowych lub też osób, posiadających prawo kierowania robotami budowlanemi a pod których kierownictwem ubiegający się o uprawnienie odbywał praktykę budowlaną, - a w razie niemożności przedstawienia tego rodzaju zaświadczenia, - zaświadczeniem innych instytucyj lub osób wiarygodnych; b) wyszczególnieniem budynków, które ubiegający się o uprawnienie wykonywał, względnie przy których był zatrudniony, z wykazaniem rodzaju pracy i czasu jej trwania i t. p. danych, udowadniających, że ubiegający się o uprawnienie nabył odpowiednią praktykę i umiejętność;
3)
metrykę chrztu lub urodzenia;
4)
dowód przynależności państwowej;
5)
dwie fotografje, zaopatrzone własnoręcznym podpisem;
6)
życiorys.
§  6.
Wojewoda, po ustaleniu, że nie zachodzą przeszkody, wymienione w § 2, i że ubiegający się czyni zadość wymogom, ustalonym niniejszem rozporządzeniem, orzeka o dopuszczeniu go do egzaminu, przewidzianego w § 1 ustępie przedostatnim a ewentualnie i do egzaminu, przewidzianego w § 1 ustępie końcowym niniejszego rozporządzenia, i przesyła podanie do właściwej komisji egzaminacyjnej, zawiadamiając o tem ubiegającego się o uprawnienie.

O niedopuszczeniu do egzaminu wojewoda zawiadamia petenta z podaniem motywów.

§  7.
Egzaminy, wspomniane w § 6, odbywają się przed właściwemi komisjami egzaminacyjnemi, przewidzianemi w § 1 rozporządzenia Ministra Robót Publicznych z dnia 22 marca 1929 r. o egzaminach, wymaganych dla uzyskania prawa kierowania robotami budowlanemi i wykonywania projektów tych robót (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 182), w brzmieniu rozporządzenia z dnia 17 lipca 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 452), z zastosowaniem §§ 2, 4, 5, 7, § 8 ustępu 1, § 9 ustępu 1-go, §§ 10, 14 i 15 powołanego rozporządzenia.
§  8.
O wynikach egzaminu komisja egzaminacyjna zawiadamia właściwego wojewodę, który w razie pomyślnego wyniku egzaminu wydaje uprawnienie w myśl § 1 niniejszego rozporządzenia.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.77.612

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wydawanie uprawnień do kierowania robotami budowlanemi i sporządzanie projektów (planów) tych robót w miejscowościach, w których brak jest osób do tego uprawnionych.
Data aktu: 09/04/1931
Data ogłoszenia: 29/08/1931
Data wejścia w życie: 29/08/1931