Rozszerzenie granic miasta Siedlec w powiecie siedleckim, województwie lubelskiem.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 czerwca 1931 r.
o rozszerzeniu granic miasta Siedlec w powiecie siedleckim, województwie lubelskiem. *

Na podstawie art. 112 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 92) zarządza się co następuje:
§  1.
Z gminy wiejskiej Stara Wieś w powiecie siedleckim, województwie lubelskiem wyłącza się: część gruntów byłego majoratu Stara Wieś o obszarze 74 ha, grunta Stara - Wieś - Księżyzna o obszarze 25 ha 6 m2, grunta obywateli miasta Siedlec o obszarze 887 ha 2.125 m2, grunta włościan Stara Wieś o obszarze 543 ha 736 m2, miejscowość Stara - Wieś - Poduchowna o obszarze 50 ha 7.564 m2, zaś z gminy wiejskiej Niwiski w tymże powiecie i województwie: kolonję Andersa o obszarze 62 ha 8.712 m2, kolonję Gila o obszarze 34 ha 5.525 m2 - i włącza się je do gminy wiejskiej Siedlce w powiecie siedleckim, województwie lubelskiem.

Granice tak rozszerzonego miasta Siedlec biegną:

a)
od północy wzdłuż gruntów wsi Żytnia, wsi Strzała do punktu przecięcia się z granicami kolonji Gila i b. majoratu Strzała, stąd wzdłuż północnej granicy gruntów kolonji Gila do przecięcia się z wschodnią granicą gruntów kolonji Gila i b. majoratu Strzała, dalej wzdłuż wschodniej granicy gruntów kolonji Gila do przecięcia się z północno-wschodnią granicą wcielonych gruntów państwowych i majoratu Stara Wieś do punktu przecięcia się przedłużenia Alei Prusa z drogą stanowiącą przedłużenie ulicy Kazimierzowskiej i wzdłuż powyższej drogi do granicy gruntów wsi Zabokliki;
b)
od północy i wschodu do przecięcia się z gruntami wsi Zabokliki, od południowego wschodu z gruntami wsi Stok Łącki i Ujrzanów;
c)
od południa do przecięcia się z gruntami wsi Grabianów i gruntami t. zw. Sekuła;
d)
od zachodu do przecięcia się z gruntami dóbr Zelków, wsi Iganie i Opole.
§  2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 października 1931 r.
* Z dniem 31 grudnia 1961 r. w województwie warszawskim:

- z powiatu siedleckiego wyłącza się: z gromady Strzała część obszaru wsi Strzała o powierzchni 39 ha oraz z gromady Żelków-Kolonia część obszaru o powierzchni 293 ha i włącza się je do miasta Siedlce w tymże województwie,

- nowa granica miasta Siedlec i powiatu siedleckiego biegnie: na odcinku gromady Strzała od zetknięcia się torów kolejowych z dotychczasową granicą miasta zachodnim brzegiem tych torów do przecięcia się z szosą Siedlce - Sokołów Podlaski, skąd skręca na południowy wschód i zachodnim brzegiem terenów kolejowych dobiega do drogi stanowiącej przedłużenie ulicy Granicznej; zachodnim brzegiem tej drogi dobiega do dotychczasowej granicy miasta oraz na odcinku gromady Żelków-Kolonia od styku granicy miasta ze wschodnim brzegiem lasu państwowego Leśnictwa Sekuła w kierunku południowym do punktu załamania się brzegu lasu, skąd skręca na południowy-zachód i dalej biegnie wschodnim brzegiem tego lasu, przecina drogę prowadzącą do szosy Domanice - Siedlce i dobiega do rzeki Muchawki, następnie przecina ją i dochodzi do południowego brzegu terenów wodociągów miejskich, po czym południowym, a następnie zachodnim brzegiem tych terenów dobiega do dotychczasowej granicy miasta,

zgodnie z § 3 rozporządzenia z dnia 11 grudnia 1961 r. w sprawie zmiany granic niektórych powiatów, miast Pruszkowa i Siedlec oraz miasta Zielonka i osiedli Wesoła i Sulejówek w województwie warszawskim (Dz.U.61.59.322).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.56.449

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozszerzenie granic miasta Siedlec w powiecie siedleckim, województwie lubelskiem.
Data aktu: 12/06/1931
Data ogłoszenia: 27/06/1931
Data wejścia w życie: 01/10/1931