Bezpieczeństwo i higiena pracy w gospodarstwach rolnych i leśnych oraz przedsiębiorstwach z niemi związanych, które nie posiadają przeważającego charakteru przemysłowego lub handlowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: SPRAW WEWNĘTRZNYCH, PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ ORAZ ROLNICTWA W POROZUMIENIU Z MINISTREM REFORM ROLNYCH
z dnia 9 marca 1931 r.
o bezpieczeństwie i higjenie pracy w gospodarstwach rolnych i leśnych oraz przedsiębiorstwach z niemi związanych, które nie posiadają przeważającego charakteru przemysłowego lub handlowego.

Na podstawie ust. 2 art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o bezpieczeństwie i higjenie pracy (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 325) zarządza się co następuje:
§  1.
Przy robotach wykonywanych w gospodarstwach rolnych i leśnych oraz przedsiębiorstwach z niemi związanych, które nie posiadają przeważającego charakteru przemysłowego lub handlowego, pracodawca powinien zastosować środki, celem zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, w następującym zakresie:
a) 1
maszyny i urządzenia techniczne powinny być utrzymywane w stanie, zapewniającym pracownikom bezpieczeństwo i higjeniczne warunki pracy, zależnie od rodzaju pracy i warunków miejscowych, jak również posiadać w tym celu osłony i zabezpieczenia, które można wykonać siłami gospodarskiemi lub przy pomocy rzemieślników wiejskich; maszyny nabyte po dniu po dniu 1 października 1937 r. lub urządzenia techniczne, wykonane po tym terminie, powinny posiadać potrzebne osłony i zabezpieczenia;
b)
narzędzia, posiadające ostre części, powinny być przechowywane i transportowane do miejsca i z miejsca pracy w sposób, zapewniający bezpieczeństwo lub posiadać w tym celu odpowiednie zabezpieczenia;
c)
sprzęt gospodarski powinien odpowiadać wymogom bezpieczeństwa w ramach przepisów, które będą wydane na podstawie art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r.;
d)
znajdujące się w obrębie podwórza gospodarskiego lub w pobliżu stałego miejsca pracy oraz w budynkach otwory, doły, pomosty, schody, studnie, głębokie zbiorniki wody i t. p. powinny posiadać, w zależności od przeznaczenia i warunków miejscowych, zabezpieczenia, zapobiegające nieszczęśliwym wypadkom;
e)
przy obsłudze zwierząt gospodarskich powinny być zastosowane środki zmierzające do zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa, w ramach przepisów, które będą wydane na podstawie art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r.;
f)
wykonywanie robót szczególnie niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia powinno być powierzane odpowiednio uzdolnionym do wykonywania tych robót niemłodocianym pracownikom, którzy powinni być pouczeni o sposobie wykonywania pracy i ostrzeżeni o grożącem niebezpieczeństwie; przy robotach tych powinny być stosowane środki ochronne, przewidziane w przepisach, które będą wydane na podstawie art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r.;
g)
w przedsiębiorstwach przetwórczych, związanych w gospodarstwami rolnemi i leśne-mi, lokale, w których stale odbywa się praca, powinny być dość obszerne, odpowiednio oświetlane, ogrzewane i wentylowane, w zależności od potrzeb produkcji, rodzaju pracy oraz liczby stałych pracowników;
h)
mieszkania służbowe i ich otoczenie powinny odpowiadać wymaganiom higjeny w ramach przepisów, które będą wydane na podstawie art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r.;
i)
studnie, przeznaczone do czerpania wody do picia i przygotowywania posiłku dla pracowników, powinny być odpowiednio zabezpieczone przed zanieczyszczeniem; w razie wydawania pracownikom gotowego posiłku, jego przygotowywanie oraz warunki jego spożywania powinny odpowiadać wymaganiom czystości;
j)
w obrębie podwórza gospodarskiego powinny znajdować się czysto utrzymywane ustępy w liczbie zależnej od liczby stałych pracowników.
§  2. 2
 Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem z dniem z dniem 1 października 1936 r. i ma zastosowanie do gospodarstw o obszarze powyżej 30 hektarów, w województwach zaś warszawskiem, łódzkiem, kieleckiem, krakowskiem i lubelskiem do gospodarstw powyżej 15 hektarów, a w województwach poznańskiem i pomorskiem do wszystkich gospodarstw bez względu na ich obszar - o ile wymienione gospodarstwa zatrudniają pracowników najemnych.
1 § 1 lit. a):

- zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia ministrów spraw wewnętrznych, pracy i opieki społecznej oraz rolnictwa w porozumieniu z ministrem reform rolnych z dnia 29 listopada 1932 r. (Dz.U.32.113.936) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 1932 r.

- zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej oraz Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 6 grudnia 1934 r. (Dz.U.34.109.963) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1934 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej oraz Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 21 grudnia 1935 r. (Dz.U.35.96.612) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1935 r.

2 § 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia ministrów spraw wewnętrznych, pracy i opieki społecznej oraz rolnictwa w porozumieniu z ministrem reform rolnych z dnia 29 listopada 1932 r. (Dz.U.32.113.936) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 1932 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej oraz Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 6 grudnia 1934 r. (Dz.U.34.109.963) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1934 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej oraz Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 21 grudnia 1935 r. (Dz.U.35.96.612) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1935 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.44.390

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Bezpieczeństwo i higiena pracy w gospodarstwach rolnych i leśnych oraz przedsiębiorstwach z niemi związanych, które nie posiadają przeważającego charakteru przemysłowego lub handlowego.
Data aktu: 09/03/1931
Data ogłoszenia: 09/05/1931
Data wejścia w życie: 01/10/1936