Zm.: rozporządzenie o popieraniu rozbudowy i rozwoju gospodarczego miasta i portu Gdyni.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 listopada 1930 r.
o zmianie i uzupełnieniu niektórych postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 czerwca 1927 r. o popieraniu rozbudowy i rozwoju gospodarczego miasta i portu Gdyni.

Na podstawie art. 44 ust. 5 Konstytucji postanawiam co następuje:
Art.  1.

Do rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 czerwca 1927 r. o popieraniu rozbudowy i rozwoju gospodarczego miasta i Portu Gdyni (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 452) wprowadza się, następujące zmiany i uzupełnienia:

I.
Art. 5 otrzymuje brzmienie następujące:

"Ze względów wyższej użyteczności mogą być w wypadkach gospodarczej konieczności wywłaszczane na rzecz Skarbu Państwa, miasta lub portu Gdyni nieruchomości, położone w granicach gminy Gdyni oraz jej sfery interesów mieszkaniowych, potrzebne dla celów rozbudowy urządzeń i zakładów oświatowych i użyteczności publicznej, rozbudowy składów i urządzeń portowych, rozbudowy wolnej strefy portowej oraz rozbudowy przemysłu, którego istnienie związane jest z handlem morskim.

Wywłaszczenie nastąpi w trybie, przewidzianym w ustawie z dnia 11 czerwca 1874 r. o wywłaszczeniu nieruchomości (Zb. Ust. pruskich str. 221 i nast.).

W wypadkach nagłej konieczności może wojewoda po porozumieniu z Urzędem Morskim wprowadzić gminę miejską tymczasowo w posiadanie wywłaszczonej na rzecz miasta nieruchomości po ustaleniu planu wywłaszczenia (§ 21 powołanej ustawy z dnia 11 czerwca 1874 r.). Przy wprowadzaniu w posiadanie należy protokólarnie stwierdzić stan nieruchomości. Posiadacz nieruchomości otrzyma za pozbawienie go posiadania odszkodowanie, które ustali wojewoda jednocześnie z decyzją o wprowadzeniu gminy w powiadanie nieruchomości.

Od decyzji wojewody służy posiadaczowi nieruchomości w przeciągu dwu tygodni od dnia doręczenia decyzji odwołanie do Ministra Spraw Wewnętrznych, który decyduje w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu. Od tej decyzji, o ile dotyczy odszkodowania, służy zwykła droga sądową".

II.
Po art. 5 wstawia się art. 5a o brzmieniu następującem:

"Odstępowanie gruntów państwowych gminie miasta Gdyni na zasadzie art. 14 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 kwietnia 1927 r. o rozbudowie miast (Dz. U. R. P. Nr. 42, poz. 372) będzie uskuteczniane na podstawie wniosku Ministra Robót Publicznych, powziętego w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych, Skarbu, Rolnictwa, oraz o ile chodzi o grunta, położone w sferze interesów mieszkaniowych miasta, w porozumieniu z Ministrem Reform Rolnych. Uprzednie zatwierdzanie programu rozbudowy miasta lub części miasta, przewidziane w art. 4 tegoż rozporządzenia, nie jest wymagane.

W stosunku do odstąpionych gruntów nie będą miały zastosowania również postanowienia art. 14 ust. 5 powołanego rozporządzenia o rozbudowie miast".

III.
Art. 6 otrzymuje brzmienie następujące:

"W zastosowaniu do budowli, położonych w granicach administracyjnych miasta Gdyni, przedłuża się przewidziany w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 12 września 1930 r. o ulgach podatkowych dla nowowznoszonych budowli (Dz. U. R. P. Nr. 64, poz. 508) piętnastoletni okres zwolnienia od podatku od nieruchomości względnie od podatków budynkowych do lat dwudziestu pięciu.

Postanowienie niniejszego artykułu nie ma zastosowania do podatków, pobieranych na rzecz miasta Gdyni".

IV.
Art. 7 otrzymuje następujące brzmienie:

"Przedsiębiorstwa lub zakłady, znajdujące się w Gdyni, na których prowadzenie wymagane jest w myśl rozdziału II ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym (Dz. U. R. P. Nr. 79, poz. 550) posiadanie oddzielnego świadectwa przemysłowego, a których działalność przyczynić się może do rozwoju gospodarczego miasta Gdyni, mogą być przez Ministra Skarbu na wniosek Ministra Przemysłu i Handlu zwolnione od państwowego podatku przemysłowego na przeciąg 15 lat od ich uruchomienia, nie dłużej jednak, jak do roku 1945 włącznie.

Przedsiębiorstwa i zakłady, zwolnione od państwowego podatku przemysłowego w myśl ustępu poprzedniego, podlegają wymiarowi idealnego podatku przemysłowego w celu opodatkowania na rzecz związków samorządowych i innych korporacyj, wymienionych w art. 120 powołanej ustawy o państwowym podatku przemysłowym".

V.
Po art. 7 wstawia się art. 7-a o następującem brzmieniu:

"Przedsiębiorstwa przemysłowe i komunikacyjne, które w okresie do końca roku 1935 powstaną i będą znajdowały się w Gdyni, może Rada Ministrów - w wyjątkowych wypadkach, zasługujących na szczególne uwzględnienie - zwolnić na okres dziesięcioletni od państwowego podatku dochodowego, pobieranego na zasadzie działu I ustawy o państwowym podatku dochodowym w brzmieniu, ustalonem rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 30 kwietnia 1925 r. (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 411), o ile przedsiębiorstwa te poczynią w Gdyni w okresie do końca roku 1935 inwestycje, mające doniosłe znaczenie dla rozbudowy i rozwoju gospodarczego miasta i portu Gdyni.

Wnioski o zwolnienie przedkładają Radzie Ministrów wspólnie Ministrowie Skarbu oraz Przemysłu i Handlu.

Przedsiębiorstwa, zwolnione od państwowego podatku dochodowego w myśl ustępu pierwszego, podlegają wymiarowi idealnego podatku dochodowego w celu opodatkowania ich ma rzecz gmin i powiatowych związków komunalnych - zgodnie z art. 24 powołanej ustawy o państwowym podatku dochodowym".

VI.
Art. 8 otrzymuje brzmienie następujące:

"Akty wywłaszczenia, przewidziane w art. 5, są wolne od opłat stemplowych.

Minister Skarbu na wniosek Ministra Przemysłu i Handlu może zwolnić od opłat stemplowych pisma, sporządzone w okresie do 1945 r. włącznie, a stwierdzające przejście własności rzeczy nieruchomych, niezbędnych do uruchomienia lub powiększenia przedsiębiorstw przemysłowych lub handlowych, które na obszarze miasta Gdyni bądź już rozpoczęły, bądź rozpoczną do końca 1935 r. działalność, mogącą się przyczynić do rozwoju gospodarczego Gdyni.

Zwolnienie od opłat, przewidziane w ustępie poprzednim, nie pociąga za sobą zwolnienia od opłat komunalnych".

VII.
Art. 9 otrzymuje brzmienie następujące:

"Minister Skarbu na wniosek Ministra Przemysłu i Handlu może zwolnić od opłat stemplowych pisma, sporządzone do końca 1940 r., dotyczące założenia spółki handlowej z siedzibą w Gdyni lub powiększenia kapitału zakładowego takiej spółki, jeżeli jej działalność może się przyczynić do rozwoju gospodarczego Gdyni".

Art.  2.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.

Art.  3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.80.631

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Zm.: rozporządzenie o popieraniu rozbudowy i rozwoju gospodarczego miasta i portu Gdyni.
Data aktu: 24/11/1930
Data ogłoszenia: 29/11/1930
Data wejścia w życie: 29/11/1930