Ustrój miasta Gdyni.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 listopada 1930 r.
o ustroju miasta Gdyni. *

Na podstawie art. 44 ust. 5 Konstytucji postanawiam co następuje:
Art.  1.

Na czele powiatu miejskiego w Gdyni stoi Komisarz Rządu. Komisarza Rządu oraz jego zastępcę mianuje Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz Ministrem Skarbu.

Art.  2. 1

Zakres działania Komisarza Rządu w Gdyni obejmuje prawa i obowiązki przełożonego gminy i starosty grodzkiego.

W odniesieniu do wydziału miejskiego mają analogiczne zastosowane postanowienia § 38 ustawy z dnia 30 lipca 1883 r. o ogólnej administracji kraju (Zb. u. pr. str. 195).

Art.  3.

Komisarz Rządu jest:

a)
przedstawicielem Rządu w powiecie miejskim;
b)
odpowiedzialnym wykonawcą zleceń Wojewody pomorskiego oraz poszczególnych ministrów, stosownie do postanowień niniejszego rozporządzenia;
c)
zwierzchnikiem podporządkowanych mu władz, urzędów i organów tudzież służbowym przełożonym urzędników tychże władz, urzędów i organów.
Art.  4.

Poszczególni ministrowie działów administracji zespolonych z administracją ogólną, upoważnieni są do przekazywania - w odniesieniu do spraw, dotyczących powiatu miejskiego w Gdyni, - Wojewodzie pomorskiemu niektórych kompetencyj, zastrzeżonych im w toku instancyj - Komisarzowi Rządu zaś niektórych kompetencyj, zastrzeżonych Wojewodzie pomorskiemu.

Art.  5.

Poszczególni ministrowie w razie potrzeby władni są przekazywać w drodze rozporządzeń Komisarzowi Rządu odpowiedni zakres działania w działach administracji, niezespolonych z administracją ogólną.

Art.  6.

Komisarz Rządu podlega pod względem osobowym Wojewodzie pomorskiemu, pod względem służbowym zaś-w działach administracji, zespolonych z administracją ogólną - Wojewodzie pomorskiemu, a w innych działach administracji państwowej, bezpośrednio właściwym ministrom, o ile rozporządzenia wydane na podstawie art. 5 niniejszego rozporządzenia nie postanowią inaczej.

Art.  7. 2

Rada miejska m. Gdyni składa się z 48 członków, z których 32 pochodzi z wyborów, 16 zaś mianuje i odwołuje Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu.

Zarząd miejski składa się z Komisarza Rządu, jego zastępcy oraz 5 ławników z wyboru.

Art.  8. 3

Komisarz Rządu i jego zastępca otrzymuje z funduszów gminy miejskiej m. Gdyni dodatki pieniężne w wysokości, określonej przez Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  9.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz innym ministrom.

Art.  10. 4

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje do dnia 29 listopada 1943 r.

Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia, przedłużyć moc obowiązującą rozporządzenia niniejszego na dalsze trzy lata.

Po upływie okresu, o którym mowa w ustępie pierwszym względnie drugim niniejszego artykułu, postanowienia zawarte w art. 3, 4, 5 i 6 będą obowiązywały nadal odnośnie do starosty grodzkiego w Gdyni.

* Z dniem 13 lipca 1933 r. w związku z wejściem w życie nin. rozporządzenia stosunek służbowy płatnych członków magistratu (burmistrza, zastępcy burmistrza i ławników) z gminą zostaje z mocy prawa rozwiązany z utratą prawa do pobierania dalszego uposażenia i jakichkolwiek innych świadczeń. Osoby interesowane zachowują tylko prawo do trwałego zaopatrzenia emerytalnego lub do jednorazowej odprawy z funduszów m. Gdyni z tytułu faktycznie wysłużonych lat pracy w samorządzie miasta oraz lat jakiejkolwiek służby poprzedniej, zaliczalnej do wysługi emerytalnej na zasadach dotychczasowych w dniu wejścia w życie nin. rozporządzenia. Wszelkie sprzeczne z postanowieniami art. 118 ustawy z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz.U.33.35.294) uchwały rady miejskiej i przepisy umów służbowych są nieważne. Wskutek zmiany tych umów, wynikającej z powyższych postanowień, osoby interesowane nie mają prawa do jakichkolwiek odszkodowań, zgodnie z powołanym wyżej art. 118.

Z dniem 29 listopada 1935 r. moc obowiązująca nin. rozporządzenia została przedłużona na dalsze trzy lata, zgodnie z § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1935 r. o ustroju miasta Gdyni. (Dz.U.35.83.513).

1 Art. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 marca 1938 r. (Dz.U.38.22.190) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 29 listopada 1938 r.
2 Art. 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 marca 1938 r. (Dz.U.38.22.190) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 29 listopada 1938 r.
3 Art. 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 ustawy z dnia 28 marca 1938 r. (Dz.U.38.22.190) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 29 listopada 1938 r.
4 Art. 10 zmieniony przez § 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 marca 1938 r. (Dz.U.38.22.190) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 29 listopada 1938 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.80.630

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Ustrój miasta Gdyni.
Data aktu: 24/11/1930
Data ogłoszenia: 29/11/1930
Data wejścia w życie: 29/11/1930