Zm.: rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 lutego 1928 r. "Prawo o ustroju sądów powszechnych".

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 listopada 1930 r.
w sprawie zmiany niektórych postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 lutego 1928 r., zawierającego "Prawo o ustroju sądów powszechnych".

Na podstawie art. 44 ust. 5 Konstytucji postanawiam co następuje:
Art.  1.

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 lutego 1928 r., zawierające Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 93), zmienione ustawą z dnia 4 marca 1929 r. (Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr. 5, poz. 43), ulega następującym zmianom:

1)
Art. 47 § 1 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 1. Zgromadzenie ogólne składa się ze wszystkich sędziów danego sądu. Sędziowie są obowiązani brać udział w zgromadzeniu ogólnem, z wyjątkiem sędziów pełniących czynności poza siedzibą sądu. Przewodniczy prezes sądu."

2)
Zdanie pierwsze art. 49 § 1 otrzymuje następujące brzmienie:

"Posiedzenia zgromadzenia ogólnego winny być tak zwoływane, aby umożliwić obecność sędziom, obowiązanym do udziału w posiedzeniach".

3)
W art. 63 wyrazy: "prokuratora oraz adwokata, jako rzecznika strony w danej sprawie" zastępuje się wyrazami: "i do prokuratora, a grzywny i kary pozbawienia wolności - do adwokata, jako rzecznika strony w danej sprawie".
4)
Art. 87 § 2 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 2. Osoby, wymienione w § 1, można mianować na stanowiska prezesów i wiceprezesów, jeżeli na stanowiskach sędziego lub prokuratora sądów powszechnych przesłużyły co najmniej trzy lata".

5)
Art. 90 § 3 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 3. Mianowanie sędziów apelacyjnych śledczych do spraw wyjątkowego znaczenia nastąpi w sposób, wskazany w § 1, sędziów zaś okręgowych śledczych w sposób, wskazany w § 2 niniejszego artykułu".

6)
Art. 97 § 1 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 1. Przepisy art. 91 - 96 nie mają zastosowania do nominacji prezesów i wiceprezesów".

W art. 97 § 2 w wierszu czwartym po wyrazie "Sądu Najwyższego" umieszcza się kropkę zamiast przecinka oraz skreśla się następujące po tem wyrazy: "przedkładając jednocześnie podania wszystkich zgłaszających się kandydatów".

7)
W art. 243 dodaje się nowy § 3 w następującem brzmieniu:

"§ 3. Minister Sprawiedliwości może zarządzić przeniesienie z urzędu w stan spoczynku prokuratora, który ukończył sześćdziesiąt lat życia i uzyskał prawo do pełnego uposażenia emerytalnego".

8)
Art. 274 otrzymuje następujące brzmienie:

"Do czasu wejścia w życie ustawy szczególnej, przewidzianej w art. 3 § 1 przepisów wprowadzających kodeks postępowania karnego z dnia 19 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 33, poz. 314), sprawy, należące do właściwości izb karnych, rozstrzygających w gronie dwóch sędziów zawodowych i pięciu niezawodowych, rozpoznawane będą przez sądy okręgowe w składzie, przewidzianym w art. 23, a w sądzie dla nieletnich - w składzie przewidzianym w art. 22 § 1. Rozprawę odroczoną sąd przeprowadzi w nowym składzie".

9)
Art. 285 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 285. Przepisy art. 85, 86, 87 będą stosowane po upływie lat pięciu od dnia wejścia w życie niniejszego prawa; Minister Sprawiedliwości władny jest w drodze rozporządzenia zarządzić wcześniejsze ich stosowanie".

10)
W art. 297 § 1 punkt 28 skreśla się powołane tam w wierszu piątym i szóstym liczby paragrafów: "40", "51", "56" i "69".
Art.  2.

Wprowadzone art. 74 ustawy z dnia 4 marca 1929 r. (Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr. 5, poz. 43) w "Prawie o ustroju sądów powszechnych" z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 93) nazwy: "sąd powiatowy" i "sędzia powiatowy" zastępuje się wszędzie nazwami: "sąd grodzki" i "sędzia grodzki" we właściwej liczbie i właściwym przypadku.

Art.  3.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Sprawiedliwości, przyczem upoważnia się go do wydania jednolitego tekstu "Prawa o ustroju sądów powszechnych", uwzględniającego zmiany, wprowadzone niniejszem rozporządzeniem.

Art.  4.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1931 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.80.626

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Zm.: rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 lutego 1928 r. "Prawo o ustroju sądów powszechnych".
Data aktu: 24/11/1930
Data ogłoszenia: 29/11/1930
Data wejścia w życie: 01/01/1931