Telegramy na rachunek odbiorcy w obrocie ze Stanami Zjednoczonemi Ameryki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 2 kwietnia 1930 r.
o telegramach na rachunek odbiorcy w obrocie ze Stanami Zjednoczonemi Ameryki.

Na mocy art. 17 ustęp 1 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 584) oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1927 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Poczt i Telegrafów (Dz. U. R. P. Nr. 5, poz. 26) zarządzam co następuje:
§  1.
Wprowadza się w obrocie telegraficznym między Polską a Stanami Zjednoczonemi Ameryki w obu kierunkach drogą "via Radjo Warszawa" wymianę telegramów, nadawanych na rachunek odbiorców tych telegramów, a więc takich, za które całkowitą należność uiszcza nie nadawca, a odbiorca.
§  2.
Telegramy nadawane na rachunek odbiorców oznaczane są bezpłatną wskazówką służbową "collect".
§  3.
Prawo nadawania telegramów na rachunek odbiorców przysługuje tylko tym osobom, które posiadają zezwolenie, wydane im przez urząd, w którym chcą nadawać takie telegramy i na imię tych osób, które zostały wymienione w zezwoleniu.
§  4.
W celu uzyskania zezwolenia na nadawanie telegramów na rachunek odbiorcy nadawca obowiązany jest wnieść do urzędu, w którym ma zamiar nadawać telegramy "collect", pisemne podanie o wydanie mu odpowiedniego zezwolenia.

W podaniu winny być wyszczególnione osoby, na imię których nadawane będą telegramy "collect", szczegółowe adresy tych osób, oraz ewentualnie ich adresy telegraficzne: skrócone lub umówione.

Poza tem petent obowiązany jest złożyć kaucję w kwocie złotych 25, która będzie zwrócona jednocześnie z wydaniem zezwolenia.

§  5.
Udzielenie przez urząd zezwolenia na nadawanie telegramów "collect" nastąpi dopiero po uzyskaniu zgody adresata na nadawanie telegramów na jego rachunek.

Odnośne zapytania i odpowiedzi w tej sprawie wysyłane będą w drodze telegraficznej na rachunek zarządów telegraficznych, w razie jednak nadejścia odpowiedzi odmownej, należność za nie potrącona będzie ze złożonej kaucji.

§  6.
Udzielone przez dowolny urząd zezwolenie będzie ważne na całem terytorjum Rzeczypospolitej Polskiej. Zezwolenie będzie mogło być cofnięte bez podania motywów.
§  7.
Odbiorcy telegramów "collect", nadawanych w Stanach Zjednoczonych Ameryki do Polski, o ile zgadzają się pokrywać powstające z tego tytułu należności, obowiązani są złożyć w urzędzie doręczającym odpowiednie pisemne zobowiązanie, iż każdy telegram "collect" opłacać będą niezwłocznie przy odbiorze.

Urzędowi przysługuje prawo w razie wątpliwości co do wypłacalności odbiorcy żądać od niego wpłacenia kaucji w kwocie 50 zł.

§  8.
W charakterze telegramów "collect" mogą być nadawane telegramy państwowe, prywatne i prasowe.

Telegramy prywatne mogą zawierać płatne wskazówki służbowe, dotyczące kolejności ich wydawania, jak = D = pilne, = PU = częściowo pilne, = LC = niespieszne, = NLT = listowe i = WLT = z końca tygodnia, nie mogą natomiast zawierać wszelkich innych płatnych wskazówek służbowych.

§  9.
Adres, treść i podpis telegramów "collect" winny odpowiadać tym samym przepisom, co i telegramy opłacone przez nadawców.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.52.431

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Telegramy na rachunek odbiorcy w obrocie ze Stanami Zjednoczonemi Ameryki.
Data aktu: 02/04/1930
Data ogłoszenia: 29/07/1930
Data wejścia w życie: 29/07/1930