Zm.: rozporządzenie z dnia 25 czerwca 1929 r. o doręczaniu pism sądowych przez pocztę w sprawach karnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI I MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 12 maja 1930 r.
w sprawie częściowej zmiany rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości i Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 25 czerwca 1929 r. o doręczaniu pism sądowych przez pocztę w sprawach karnych.

Na podstawie art. 651 kodeksu postępowania karnego z dnia 19 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 33, poz. 313) oraz art. 23 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 584) w brzmieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 378) zarządza się co następuje:
§  1.
Pisma sądowe w sprawach karnych, które w myśl § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości i Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 25 czerwca 1929 r. (Dz. U. R. P. Nr. 47, poz. 384) są doręczane przez pocztę, będą wysyłane jako przesyłki polecone za zwrotnem poświadczeniem odbioru, jeżeli zawierają:

1. odpis aktu oskarżenia (art. 285 k. p. k.),

2. wezwanie oskarżonego na rozprawę główną (art. 291 k. p. k.),

3. odpis orzeczenia sądu, o ile od daty doręczenia liczy się termin do zapowiedzenia lub wywodu apelacji lub kasacji (art. 223, 224, 486 k. p. k.) lub też termin do wniesienia sprzeciwu (art. 222 k. p. k. i art. 38 przep. wprow. k. p. k.),

4. pismo sądowe, do którego dołączono przeznaczone do doręczenia dokumenty, mające znaczenie dla stron, bądź wreszcie,

5. jeżeli sędzia lub prokurator zarządzi doręczenie pisma jako polecone.

Pozostałe pisma sądowe i prokuratorskie doręcza się przez pocztę jako przesyłki zwyczajne za zwrotnem poświadczeniem odbioru (§ 3).

§  2.
We wzorze Nr. 2 do § 5 rozporządzenia z dnia 25 czerwca 1929 r. (Dz. U. R. P. Nr. 47, poz. 384) napis "Pocztowa książka nadawcza" otrzymuje brzmienie "Pocztowa książka nadawcza przesyłek poleconych".

W zawiadomieniu o doręczeniu pisma sądowego nie do rąk własnych adresata (wzór Nr. 3 do § 8 powołanego rozporządzenia) skreśla się wyraz "poleconych".

§  3.
Przy doręczaniu pism, wysyłanych jako przesyłki zwyczajne za zwrotnem poświadczeniem odbioru stosuje się odpowiednio przepisy §§ 1 do 4, 6 do 15 i 16 ust. 2 i 3 rozporządzenia z 25 czerwca 1929 r. (Dz. U. R. P. Nr. 47, poz. 384) i § 2 ust. 2 niniejszego rozporządzenia, z następującemi zmianami i uzupełnieniami:
1)
Na zewnętrznej stronie przesyłki należy w miejsce napisu "Polecony za zwrotnem poświadczeniem odbioru" umieszczać napis "Za zwrotnem poświadczeniem odbioru" (§ 3 powołanego rozporządzenia).
2)
Formularz zwrotnego poświadczenia odbioru dołączony do przesyłki zwyczajnej będzie koloru jasno różowego (§ 4 powołanego rozporządzenia).
3)
Sąd wpisuje do pocztowej książki nadawczej przesyłek zwyczajnych (wzór Nr. 5) ilość przesyłek zwyczajnych za zwrotnem poświadczeniem odbioru nadawanych jednocześnie.

Urzędnik pocztowy przyjmujący przesyłki potwierdzi odbiór swym podpisem i wyciśnięciem datownika.

Urząd pocztowy po dokonaniu tych czynności winien na odwrotnej stronie przesyłki umieścić odcisk datownika.

4)
Zwrotne poświadczenie odbioru należy po zwróceniu sądowi wysyłającemu dołączyć do akt sprawy. Jeżeli poświadczenie to w ciągu dni 14 po wysłaniu pisma do sądu nie nadejdzie, sędzia zarządzi ponowne doręczenie pisma przesyłką poleconą za zwrotnem poświadczeniem odbioru (§ 16 ust. 1 powołanego rozporządzenia).
§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1930 r.

Wzór Nr. 5

Sąd ........... w ............

Prokurator Sądu

Pocztowa książka nadawcza przesyłek zwyczajnych.

Dzień nadania Ilość przesyłek Podpis urzędnika pocztowego i odcisk datownika
1 2 3

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.40.351

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 25 czerwca 1929 r. o doręczaniu pism sądowych przez pocztę w sprawach karnych.
Data aktu: 12/05/1930
Data ogłoszenia: 27/05/1930
Data wejścia w życie: 01/07/1930