Rozszerzenie granic miasta Łucka w powiecie łuckim, województwie wołyńskiem.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 kwietnia 1930 r.
o rozszerzeniu granic miasta Łucka w powiecie łuckim, województwie wołyńskiem.

Na podstawie art. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 92) zarządza się co następuje:
§  1.
Z gminy wiejskiej Połonka w powiecie łuckim, województwie wołyńskiem wyłącza się miejscowości: wieś Krasne i kolonję Krasne o obszarze 80 ha, majątek Kuczkarówka o obszarze 45 ha, grunty orne należące do Kolenki oraz cmentarz wojskowy przy wsi Krasne o obszarze 10 ha, łąki, będące własnością miasta Łucka, przynależne do kolonji Hnidawa o obszarze 78 ha, łąki należące do Jesipowa o obszarze 59 ha; zaś z gminy wiejskiej Poddębce w tymże powiecie i województwie: wieś Jarowice wraz z wszystkiemi gruntami i łąkami do tej wsi należącemi, grunty znajdujące się pod zarządem wojskowym, część gruntów kolei żelaznej wraz z dworcem kolejowym o obszarze 7 ha, grunty kolonji Lidawka przynależne do kolonii Bołocha o obszarze 110 ha, kolonję Barbereszczyzna należącą do wsi Dworzec, część gruntów należących do wsi Siekierzyce o obszarze 120 ha, grunty orne zostające pod zarządem Macierzy Szkolnej przynależne do wsi Jarowice o obszarze 7 ha, plac należący do Starczewskiego przynależny do wsi Jarowice o obszarze 3 ha, wieś Dworzec, grunty Kisiela przynależne do wsi Dworzec o obszarze 37 ha, grunty Beczki przynależne do kolonji Biwaki o obszarze 8 ha, grunty Beczki i Bartocha przynależne do kolonji Biwaki o obszarze 15 ha, łąki Troickiej przynależne do kolonii Biwaki o obszarze 64 ha, grunty Biwaki własność miasta Łucka przynależne do kolonji Biwaki o obszarze 186 ha, grunty Jahra przynależne do kolonji Biwaki o obszarze 2 ha, - i włącza się je do gminy miejskiej Łuck w powiecie łuckim, województwie wołyńskiem.

Granica tak rozszerzonego miasta Łucka jest następująca: rozpoczynając na północy od punktu, w którym przecina rzekę Styr granica biegnie między gruntami wsi Wyżków a placem pod zarządem wojskowym wzdłuż granicy wsi Wyżków a gruntami znajdujacemi się pod zarządem wojskowym, dalej na północny wschód granicą gruntów wsi Lipowiec, oraz gruntów wsi Bołocha, gruntami wsi Lidawka, aż do miejsca w którem styka się z granicą gruntów wsi Teremno. Dalej biegnie granica między gruntami wsi Teremno a gruntami ornemi, zostającemi pod zarządem wojskowym i gruntami ornemi wsi Jarowicy aż do punktu, w którym granice powyższe dotykają rzeczki Sapajłówka. Dalej ciągnie się granica rzeczką Sapajłówką, aż do punktu, w którym rzeczka ta przecina granicę gruntów wsi Teremno i gruntów ornych, zostających pod zarządem Macierzy Szkolnej i biegnie wzdłuż granicy tych gruntów i placu należącego do Starczewskiego. Dalej przecina granica szosę Łuck-Równe i biegnie w kierunku południowo-wschodnim do północnego narożnika granic gruntów wsi Teremno i gruntów należących do włościan wsi Dworzec do Kisiela i folwarku Biwaki. Następnie granica biegnie wzdłuż granicy oddzielającej folwark Biwaki od gruntów wsi Podhajce aż do Styru. Od punktu zetknięcia się nowej granicy ze Styrem biegnie ona najpierw brzegiem rzeki Styru, potem brzegiem rzeczki Zastyrek do narożnika granic gruntów włościańskich wsi Hnidawa i terytorjum przedmieścia Hnidawa, gdzie zlewa się ze starą granicą miasta na przedmieściu Hnidawa i Omelanik, aż do narożnika granic gruntów z prawej strony Kolenki, a z lewej Chocholskiego. Od tego narożnika granica ciągnie się wzdłuż drogi z Łucka do wsi Omelanik, następnie w kierunku północno-zachodnim wzdłuż granicy między gruntami Kolenki, a gruntami należącemi do wsi Omelanik, przecina szosę Łuck - Włodzimierz i wzdłuż granicy cmentarza wojskowego łączy się z rzeczką Omelanka. Od tego punktu granica biegnie wzdłuż rzeczki Omelanka aż do punktu, w którym z tą rzeczką styka się rów oddzielający grunta należące do wsi Omelanik od gruntów majątku Kuczkarówka, własność spadkobierców Kulebiakina. Następnie biegnie granica drogą rozdzielającą ten majątek od gruntów majątku Kuczkarówka już rozparcelowanych i ciągnie się aż do drogi odgraniczającej majątek spadkobierców Kulebiakina od gruntów wsi Kuczkarówka. Dalej biegnie granica wzdłuż tej drogi, przecina szosę Łuck - Kowel i wzdłuż wymienionej drogi ciągnie się aż do rzeki Omelanka. Wreszcie biegiem rzeczki Omelanka biegnie granica aż do złączenia się tej rzeczki z rzeką Styrem i dalej rzeką Styr aż do początkowego wyjścia nowej granicy.

§  2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.35.287

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozszerzenie granic miasta Łucka w powiecie łuckim, województwie wołyńskiem.
Data aktu: 11/04/1930
Data ogłoszenia: 10/05/1930
Data wejścia w życie: 10/05/1930