Państwowa pomoc kredytowa na cele budowlane przy scalaniu gruntów i zamianie gruntów zastępującej scalenie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 5 lipca 1929 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Sprawiedliwości i Skarbu o państwowej pomocy kredytowej na cele budowlane przy scalaniu gruntów i zamianie gruntów zastępującej scalenie.

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. Nr. 92, poz. 833 z r. 1927), oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 lutego 1928 r. o państwowej pomocy kredytowej przy zamianie gruntów zastępującej scalenie (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 197) zarządza się co następuje:
§  1.
1)
Państwowa pomoc kredytowa dla celów budowlanych przy scalaniu gruntów i zamianie gruntów zastępującej scalenie może być udzielona na:
a)
przeniesienie budowli,
b)
wzniesienie (wykończenie) nowych budynków mieszkalnych i gospodarczych.
2)
Otrzymujący pomoc kredytową mogą użyć część uzyskanej pożyczki na wyrób materjałów budowlanych dla celów wymienionych w części 1 tego paragrafu.
§  2.
1)
Z państwowej pomocy kredytowej mogą korzystać obywatele Państwa Polskiego nieograniczeni w prawach obywatelskich wyrokiem sądowym, o ile nie posiadają własnych środków na urzeczywistnienie celów w § 1 wskazanych:
a)
których gospodarstwa zostały scalone lub są scalone na podstawie ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów w brzmieniu pierwotnem, jako też w brzmieniu ustalonem ustawą z dnia 18 grudnia 1925 r. i rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 września 1927 roku (Dz. U. R. P. z r. 1927 Nr. 78, poz. 680), o ile w związku z tem przenoszą budowle na nowe otrzymane w związku ze scaleniem kolonje,
b)
osoby, których gospodarstwa uległy po dniu 21 września 1923 r. lub ulegną zamianie, jeżeli ta zamiana uczyniła zbędnem postępowanie scaleniowe i jeżeli zamiana gruntów łączy się z przeniesieniem zabudowań na nowe kolonje,
c)
uczestnicy scalenia, którzy z powodu przeprowadzenia scalenia przesiedlili się lub przesiedlają się na grunty położone poza obszarem scalenia, oraz osoby, które w myśl przepisów poszczególnych ustaw będą, pod względem uprawnień do pomocy kredytowej, postawione narówni z uczestnikami scalenia.
2)
Na cele wskazane w § 1 niniejszego rozporządzenia pomoc kredytowa może być udzielana także osobom, które przeprowadziły scalenie swych gruntów po dniu 21 września 1920 roku na podstawie przepisów obowiązujących przed wejściem w życie ustawy z dnia 31 lipca 1923 roku o scalaniu gruntów.
§  3.
Państwowa pomoc kredytowa będzie udzielana w formie pożyczek gotówkowych z funduszów przeznaczonych na ten cel corocznie w budżecie Ministerstwa Reform Rolnych. Pożyczki te będą doraźne lub kosztorysowe.
§  4.
Pożyczkami doraźnemi będą pożyczki udzielane na poszczególne mniejsze roboty budowlane w wysokości do 1.500 złotych na jedno gospodarstwo, spłacalne w terminie nieprzekraczającym lat dziesięciu.
§  5.
1)
Pożyczkami kosztorysowemi będą pożyczki uzasadnione kosztorysem i planem zamierzonej budowy, pożyczki te nie mogą przekraczać z reguły kwoty 3.000 zł.
2)
W wyjątkowych wypadkach dla gospodarstw, położonych na terenie działania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o naprawie ustroju rolnego gospodarstw przeciętych granicą wschodnią Państwa, na terenach szczególnie zniszczonych przez wojnę, na terenach, których racjonalne zabudowanie posiada specjalne znaczenie i t. p., mogą być udzielane pożyczki kosztorysowe w sumie wyższej nieprzekraczającej jednak 75% sumy kosztorysowej ustalonej przez okręgowy urząd ziemski w granicach wyznaczonych w § 10.
3)
Pożyczki kosztorysowe wypłacane będą według uznania okręgowego urzędu ziemskiego jednorazowo lub ratami w miarę postępu robót budowlanych i będą udzielane na okres do lat trzydziestu.
§  6.
1)
Pożyczki powyższe będą przyznawały okręgowe urzędy ziemskie na skutek podań wniesionych za pośrednictwem powiatowych urzędów ziemskich po stwierdzeniu we właściwej drodze, że wymienione w podaniu okoliczności uzasadniające potrzebę kredytu są prawdziwe i że udzielenie pożyczki jest niezbędne.
2)
O decyzji swej, która jest ostateczną okręgowy urząd ziemski zawiadomi petenta, w razie zaś przyznania pożyczki i właściwy oddział Państwowego Banku Rolnego, ustalając przytem termin spłacalności pożyczki.
§  7.
Pożyczki mogą być udzielane tylko tym osobom, które zobowiążą się do przeniesienia budowli lub wzniesienia nowych budynków mieszkalnych i gospodarczych (§ 2), przytem pożyczki kosztorysowe wydawane będą pod warunkiem, że budynki wskazane na zaaprobowanym przez okręgowy urząd ziemski planie będą wznoszone w miejscu wyznaczonem przez okręgowy urząd ziemski po porozumieniu i uzgodnieniu z ubiegającym się o pożyczkę. Ubiegający się o pożyczkę winien złożyć piśmienne oświadczenie, że roboty budowlane wykona zgodnie z instrukcją, którą otrzymywać będzie od okręgowego urzędu ziemskiego. Ubiegający się o pożyczkę doraźną winien złożyć zobowiązanie, że podda się kontroli urzędów ziemskich co do wykorzystania przyznanej pożyczki, a to pod rygorem natychmiastowego ściągnięcia tejże.
§  8.
1)
Pożyczki będą przyznawane w złotych w złocie, a wypłacane na skrypty dłużne w złotych według kursu obowiązującego w dniu poprzedzającym zarządzenie Państwowego Banku Rolnego dotyczące wypłaty pożyczki. Biorący pożyczkę winni się zobowiązywać do zwrotu odnośnych sum w złotych w złocie. Od pożyczek udzielonych będą pobierane odsetki w wysokości 4% w stosunku rocznym. Nadto Państwowy Bank Rolny pobierać będzie od dłużników na pokrycie kosztów związanych z administracją pożyczek dodatek administracyjny ustalony w sposób określony w § 17 rozporządzenia Prezydent Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 43, poz. 450). Dodatek ten będzie pobierany zgóry przy wypłacie pożyczki względnie jej rat, a następnie przy spłacie rat pożyczki.
2)
Do pożyczek udzielanych na okres do lat pięciu nie będzie miał zastosowania obowiązek zwrotu tych pożyczek w złotych w złocie.
§  9.
1)
Pożyczki udzielane na podstawie niniejszego rozporządzenia będą spłacalne w ratach rocznych.
2)
Termin płatności pierwszej raty amortyzacyjnej przypada na dzień 1 grudnia po upływie 2 lat od wypłaty pożyczki, zaś przy pożyczkach wypłaconych ratami w 2 lata po wypłaceniu ostatniej raty nie później jednak jak po upływie lat 5-ciu od najbliższego 1 grudnia po wypłaceniu pierwszej raty pożyczki.
§  10.
Suma obciążeń jednego pożyczkobiorcy z tytułu udzielenia pomocy kredytowej na podstawie niniejszego rozporządzenia, jak też z tytułu przeprowadzenia prac melioracyjnych na podstawie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o przeprowadzaniu meljoracji przy dokonywanej przez urzędy ziemskie przebudowie ustroju rolnego (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 320) winna mieścić się łącznie z istniejącem już obciążeniem hipotecznem danego gospodarstwa w granicach 50% wartości gruntów każdego pożyczkobiorcy.
§  11.
Pożyczki będą zabezpieczone na hipotece scalonych gospodarstw lub innych nieruchomości ziemskich. W skrypcie dłużnym podpisanym przez dłużnika będą wyszczególnione wszystkie warunki, na jakich została udzielona pożyczka. Zabezpieczenie hipoteczne może być zastąpione przez poręczenie dwóch osób odpowiedzialnych majątkowo, z tem jednak, że udzielona pożyczka będzie zabezpieczona hipotecznie na koszt dłużnika po wywołaniu lub uregulowaniu hipoteki, o ile Państwowy Bank Rolny uzna to za potrzebne.
§  12.
W razie nieurodzaju, pożaru lub innej żywiołowej klęski, śmierci albo ciężkiej choroby dłużnika lub jedynego istotnego żywiciela jego rodziny i t. p. mogą być dłużnikom na ich prośbę udzielone ulgi w spłacie pożyczki, bądź to w formie odroczenia terminu płatności, przypadającej raty odsetek na okres do lat 2 z ewentualnem przesunięciem terminu spłaty kapitału pożyczkowego, bądź też w formie rozłożenia przypadającej raty na pozostałe terminy płatności rat. Odroczenie terminu płatności raty nie może pociągnąć za sobą przedłużenia okresów spłaty pożyczki przewidzianych w §§ 4 i 5.
§  13.
Właściciele budowli zarówno mieszkalnych jak i gospodarczych, którzy otrzymali pożyczki budowlane winni budowle ubezpieczyć od ognia w terminie dni 14-stu od dnia pokrycia dachem wyprowadzonych ścian budowli. Ubezpieczenie powyżej wymienionych budowli, należy uskutecznić na zasadzie ustaw obowiązujących w tym względzie. W razie nieprzedłożenia polisy ubezpieczeniowej w terminie miesięcznym od dnia pokrycia dachem budowli, mocen jest Państwowy Bank Rolny dokonać ubezpieczenia na koszt pożyczkobiorcy.
§  14.
Należności z tytułu pożyczek niespłaconych w terminie przewidzianym w skrypcie dłużnym bądź też w terminie odroczonym będą uważane za zaległe. Od sumy zaległej będzie pobierana kara za zwłokę w wysokości ustalonej w sposób przewidziany statutem Państwowego Banku Rolnego. Należności zaległe będą ściągane przez Państwowy Bank Rolny w trybie przewidzianym dla ściągania bezspornych należności skarbowych (§ 11 statutu Państwowego Banku Rolnego).
§  15.
Dłużnikowi służy prawo spłacenia w całości lub w części pożyczki przed terminem jej płatności. Opłacony zgóry dodatek administracyjny nie podlega zwrotowi.
§  16.
Okręgowe urzędy ziemskie uprawnione są do wykonywania nadzoru nad celowem i prawidłowem użyciem pożyczek.
§  17.
1)
Udzielona pożyczka może być według uznania okręgowego urzędu ziemskiego ściągnięta przed terminem w następujących wypadkach:
a)
jeżeli dłużnik nie dopełnił warunków zastrzeżonych w skrypcie dłużnym,
b)
jeżeli dłużnik nie użył pożyczki w terminie i na cel wskazany przy jej udzieleniu,
c)
jeżeli posiadłość, na której zabezpieczono pożyczkę jest umyślnie lub przez niedbalstwo niszczona, a okoliczności powyższe zostaną stwierdzone przez urzędy ziemskie.
2)
O swej decyzji, która jest ostateczną zawiadomi okręgowy urząd ziemski dłużnika za pośrednictwem właściwego oddziału Państwowego Banku Rolnego, wyznaczając trzymiesięczny termin do spłaty całej pozostałej należytości.
§  18.
1)
Administrowanie pożyczkami udzielonemi na podstawie niniejszych przepisów powierza się Państwowemu Bankowi Rolnemu, który jest w szczególności obowiązany do należytego zabezpieczenia i wypłaty pożyczek, przyjmowania oraz ściągania rat i wszelkich należności, wypływających z udzielonych pożyczek, do przestrzegania aby zobowiązania składane przez dłużnika, odpowiadały wymaganiom ustaw oraz niniejszych przepisów, tudzież aby spłata pożyczek następowała w sposób przewidziany w skryptach dłużnych, wreszcie do prowadzenia odrębnej dla tych pożyczek księgowości i składania Ministrowi Reform Rolnych sprawozdań z działalności dotyczącej administrowania funduszami przeznaczonemi na pomoc kredytową dla celów budowlanych przy scalaniu gruntów w formie i terminach określonych przez Ministra Reform Rolnych.
2)
Wpływy z tytułu spłaty rat i wszelkich należności, powstałych z udzielania pożyczek, wpłacać będzie Państwowy Bank Rolny corocznie w miesiącach czerwcu i grudniu na właściwe pozycje budżetu Ministerstwa Reform Rolnych.
§  19.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem województwa śląskiego. Równocześnie tracą moc postanowienia rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 14 stycznia 1927 roku o państwowej pomocy kredytowej przy scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. Nr. 6, poz. 36), o ile dotyczą pomocy kredytowej na cele wyszczególnione w § 1 niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1929.61.472

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Państwowa pomoc kredytowa na cele budowlane przy scalaniu gruntów i zamianie gruntów zastępującej scalenie.
Data aktu: 05/07/1929
Data ogłoszenia: 27/08/1929
Data wejścia w życie: 27/08/1929