Rodzaj i forma odznaczeń państwowych, nadawanych na wystawach gospodarczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 czerwca 1929 r.
w sprawie rodzaju i formy odznaczeń państwowych, nadawanych na wystawach gospodarczych.

Na podstawie art. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 listopada 1927 r. o wystawach i targach gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr. 102, poz. 884) zarządza się co następuje:
§  1.
Odznaczenia państwowe, nadawane na wystawach gospodarczych dzielą się na sześć rodzajów:

1. Wielka Nagroda (Grand Prix),

2. Dyplom Honorowy,

3. Medal Złoty,

4. Medal Srebrny,

5. Medal Bronzowy,

6. List Pochwalny.

§  2.
Odznaka Wielkiej Nagrody (§ 1 pkt. 1) w formie krzyża zawierać ma na jednej stronie stylizowany wizerunek orła państwowego i napis "Rzeczpospolita Polska", na stronie zaś odwrotnej wieniec laurowy z napisem "za chlubne wyniki pracy".

Odznaki medali (§ 1 pkt. 3 - 5) zawierać mają na jednej stronie stylizowany wizerunek orła państwowego, wieniec laurowy i litery "R. P.", na stronie zaś odwrotnej postać symboliczną oraz napis "za chlubne wyniki pracy".

Wzory rysunkowe Wielkiej Nagrody i medali oraz ich szczegółowe wymiary są oznaczone w załączniku, którego oryginał będzie przechowywany w archiwum Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

§  3.
Dyplom Honorowy i List Pochwalny (§ 1 pkt. 2 i 6) powinien być podpisany oraz datowany przez właściwego ministra i powinien zawierać wizerunek orła państwowego i litery "R. P.", wymieniać nazwę osoby względnie przedsiębiorstwa, otrzymującego odznaczenie, wyszczególniać zasługą, za którą nadano odznaczenie, oraz wymieniać nazwę i datę wystawy, na której nadano odznaczenie.

Wzór rysunkowy Dyplomu Honorowego oraz jego szczegółowe wymiary są oznaczone w załączniku, którego oryginał będzie przechowywany w archiwum Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Wzór rysunkowy Listu Pochwalnego ustala każdy zainteresowany minister we własnym zakresie.

§  4.
Na wystawach międzynarodowych, urządzanych w granicach Rzeczypospolitej, oraz na wystawach ogólnokrajowych o donioślejszem znaczeniu gospodarczem mogą być nadawane odznaczenia, wymienione w § 1 pkt. 1 - 5 według odmiennego wzoru. Wzory rysunkowe oraz szczegółowe wymiary tych odznaczeń określi każdorazowo rozporządzenie Rady Ministrów. Rozporządzenie to określi również, który minister będzie uprawniony do nadawania tych odznaczeń.
§  5.
Odznaczonemu Wielką Nagrodą i medalami właściwy minister wydaje dowód nadania, który powinien wyszczególniać rodzaj udzielonego odznaczenia, zasługę, będącą przyczyną odznaczenia, oraz wymieniać nazwę i datę wystawy, na której przyznano odznaczenie.
§  6.
Osoby, którym nadano odznaczenia państwowe, wymienione w § 1 pkt. 1 - 5 niniejszego rozporządzenia, są obowiązane zwrócić Skarbowi Państwa koszty odznaczeń, których wysokość określa Minister Przemysłu i Handlu.

Minister Rolnictwa może nadawać na wystawach rolniczych odznaczenia, wymienione w § 1 pkt. 3 - 5, bezpłatnie z tem, że nadawane bezpłatnie medale złoty i srebrny nie mogą być wykonane ze złota względnie srebra, lecz winny być jedynie złocone względnie srebrzone. Osoby, odznaczone temi medalami, a pragnące otrzymać te odznaki wykonane ze szlachetnych kruszców, winny zwrócić Skarbowi Państwa ich koszty na ogólnych zasadach.

§  7.
Odznaki Wielkiej Nagrody i medali będą wykonane przez Mennicę Państwową, zaś blankiety Dyplomu Honorowego, Listu Pochwalnego i dowodu nadania - przez Drukarnię Państwową w Warszawie.
§  8.
Osoby i instytucje, którym zostały nadane przez zainteresowanych ministrów odznaczenia, wymienione w § 1 niniejszego rozporządzenia, są uprawnione do publicznego posługiwania się wspomnianemi odznaczeniami dla celów hadlowych, jako też na blankietach, szyldach i etykietach, bez wyjednywania specjalnego w tym celu zezwolenia.
§  9.
W ciągu dwóch lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Minister Rolnictwa ma prawo nadawać na wystawach rolniczych odznaczenia państwowe według wzorów dotychczasowych. Rada Ministrów władna jest okres ten przedłużyć.
§  10.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa oraz Ministrem Spraw Wewnętrznych.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1929.51.418

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rodzaj i forma odznaczeń państwowych, nadawanych na wystawach gospodarczych.
Data aktu: 24/06/1929
Data ogłoszenia: 15/07/1929
Data wejścia w życie: 15/07/1929