Zm.: rozporządzenie z dnia 24 czerwca 1926 r. w sprawie ruchu samochodowego, motocyklowego i rowerowego przez granicę celną Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 9 kwietnia 1929 r.
o częściowej zmianie rozporządzenia z dnia 24 czerwca 1926 r. w sprawie ruchu samochodowego, motocyklowego i rowerowego przez granicę celną Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 10 p. 12 i art. 21 rozporządzenia Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu o taryfie celnej z dnia 11 czerwca 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 314) oraz art. 3 ustawy z dnia 26 września 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 762) w przedmiocie ratyfikacji przystąpienia Polski do konwencji międzynarodowej, dotyczącej ruchu samochodowego (Dz. U. R. P. z 1923 r. Nr. 86, poz. 668) zarządzam co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 24 czerwca 1926 r. w sprawie ruchu samochodowego, motocyklowego i rowerowego przez granicę celną Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. Nr. 69, poz. 404) wprowadza się następujące zmiany:

a) Zamiast wyznaczonego w § 7 trzymiesięcznego terminu do powrotnego wywozu zagranicę środków lokomocji ustala się termin jednego roku od daty wystawienia tryptyku.

b) § 14 otrzymuje następujące brzmienie:

Termin ważności książeczki z przepustkami granicznemi ustala się na jeden rok od daty wystawienia. Posiadacz takiej książeczki ma prawo wprowadzić do obszaru celnego Rzeczypospolitej Polskiej bez osobnego zabezpieczenia celnego (kaucji) oraz pozwolenia na przywóz samochód lub motocykl z częściami zapasowemi i odpowiednią ilością benzyny pod warunkiem powrotnego wywozu tych środków lokomocji przez dowolny urząd celny przed upływem terminu ważności książeczki.

Książeczka służy do wielokrotnych wjazdów i wyjazdów w terminie ważności książeczki.

c) W końcu § 15 dodaje się nowy ustęp następującej treści:

Notując w książeczkach z przepustkami i tryptykach daty wjazdu i występu środków lokomocji, urzędy celne winny oznaczać w sposób wyraźny dni cyframi arabskiemi, a miesiące cyframi rzymskiemi.

d) § 16 otrzymuje następujące brzmienie:

W wypadkach zagubienia przed wyjazdem z obszaru celnego R. P. książeczki z przepustkami granicznemi właściciel tej książeczki winien zameldować o tem przy wyjeździe granicznemu urzędowi celnemu ze wskazaniem nazwy urzędu celnego, przez który ostatni raz wjechał do obszaru celnego R. P. za wymienioną książeczką, oraz daty wjazdu.

Wyjściowy urząd celny sporządzi w tym wypadku w trzech egzemplarzach protokół z oznaczeniem w nim danych dotyczących zgłoszonego do występu samochodu lub motocyklu (marka, numer fabr. motoru, numer podwozia, forma i kolor karoserji, części zapasowe i t. p.), daty występu, oraz nazwy wejściowego urzędu celnego i daty wjazdu według oświadczenia strony.

Pierwszy egzemplarz takiego protokółu należy wydać stronie, drugi przesłać urzędowi celnemu wejściowemu, a trzeci pozostawić w urzędzie wyjściowym.

Przesłany wejściowemu urzędowi drugi egzemplarz protokółu zastępuje w danym wypadku właściwy nieparzysty odcinek przepustki, potwierdzający występ zagranicę.

W razie zagubienia: przed wyjazdem z obszaru celnego R. P. tryptyku, właściciel tegoż winien zameldować o tem granicznemu urzędowi celnemu przy wyjeździe ze wskazaniem nazwy urzędu celnego, przez który wjechał za wspomnianym tryptykiem do obszaru celnego R. P., oraz daty wjazdu.

Urząd celny sporządzi w tym wypadku protokół w dwóch egzemplarzach z oznaczeniem w nim danych jak wyżej, przyczem pierwszy egzemplarz wręczy stronie, a drugi pozostawi w urzędzie.

Po upływie terminu ważności zagubionego tryptyku strona winna uzyskać zaświadczenie jednego z konsulatów polskich, że wymieniony w protokole środek lokomocji znajduje się poza granicą obszaru celnego R. P. i zaświadczenie takie wraz z protokółem przesłać Automobilklubowi Polski w Warszawie, celem przedstawienia Ministerstwu Skarbu wniosku o zwolnienie odnośnego środka lokomocji od należności celnych.

e) W § 25 dodaje się ustęp drugi następującej treści:

Postanowienie powyższe nie będzie stosowane, o ile opóźnienie występu zagranicę środków lokomocji wprowadzonych za tryptykami i książeczkami nie przekroczyło pięciu dni.

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1929.30.290

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 24 czerwca 1926 r. w sprawie ruchu samochodowego, motocyklowego i rowerowego przez granicę celną Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 09/04/1929
Data ogłoszenia: 10/05/1929
Data wejścia w życie: 10/05/1929