Litwa-Polska. Układ tymczasowy dotyczący ułatwień przyznanych mieszkańcom-właścicielom gruntów, położonych po obu stronach linji administracyjnej polsko-litewskiej, przeciętych lub oddzielonych wspomnianą linją. Królewiec.1928.11.07.

UKŁAD TYMCZASOWY
między Polską a Litwą, dotyczący ułatwień przyznanych mieszkańcom - właścicielom gruntów, położonych po obu stronach linji administracyjnej polsko-litewskiej, przeciętych lub oddzielonych wspomnianą linją, podpisany w Królewcu dnia 7-go listopada 1928 roku.

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zasobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia siódmego listopada tysiąc dziewięćset dwudziestego ósmego roku, podpisany został w Królewcu pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej Układ tymczasowy, dotyczący ułatwień przyznanych mieszkańcom - właścicielom gruntów, położonych po obu stronach linji administracyjnej polsko-litewskiej, przeciętych lub oddzielonych wspomnianą linją, o następującem brzmieniu dosłownem:

RZĄD POLSKI

Z JEDNEJ STRONY,

I

RZĄD LITEWSKI

Z DRUGIEJ,

pragnąc poczynić ułatwienia mieszkańcom obu stron linji administracyjnej polsko-litewskiej, których grunta są przecięte lub oddzielone tą linją,

wyznaczyły celem zawarcia tymczasowego układu w tej sprawie swych pełnomocników, a mianowicie:

RZECZPOSPOLITA POLSKA:

Pana Augusta ZALESKIEGO, Ministra Spraw Zagranicznych,

REPUBLIKA LITEWSKA:

Pana Augustyna VOLDEMARASA, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Spraw Zagranicznych,

KTÓRZY, po zakomunikowaniu sobie swych pełnomocnictw, uznanych za sporządzone we właściwej i należytej formie, zgodzili się na postanowienia następujące:

Artykuł  1.

Obie Układające się Strony udzielą właścicielom gruntów, przeciętych linją administracyjną, jak również innym osobom, korzystającym z jakiegokolwiek tytułu prawnego z tych gruntów, możności ich eksploatacji.

Wyżej wymienione postanowienie odnosi się również do osób, których grunta, położone w pasie sąsiednim do linji administracyjnej, zostały oddzielone przez tę linję od osiedli, stanowiących z temi gruntami rolniczy zespół eksploatacyjny.

Artykuł  2.
1)
Osoby objęte artykułem poprzednim, jak również członkowie ich rodzin oraz osoby zatrudnione w ich majętnościach będą mogły otrzymywać przepustki, upoważniające je do przekraczania linji administracyjnej, stosownie do poniższych postanowień niniejszego Układu.
2)
Małoletni w wieku poniżej lat czternastu będą mogli przekraczać linję administracyjną bez przepustek, o ile towarzyszą oni posiadaczom przepustek i są do tychże wpisani. Bezpłatne przepustki udzielane będą jedynie tym małoletnim, w wieku od siedmiu do czternastu lat, których zajęcie (np. pastuchom) będzie tego wymagało.
Artykuł  3.
1)
Przepustki sporządzone będą w językach polskim i litewskim i zawierać będą następujące dane:
a)
nazwisko i imię posiadacza,
b)
zawód,
c)
wiek,
d)
miejsce zamieszkania,
e)
wyszczególnienie eksploatowanych gruntów,
f)
miejsce przekraczania linji administracyjnej,
g)
wyszczególnienie miejscowości, na które przepustka służy,
i)
nazwiska osób poniżej lat czternastu, towarzyszących posiadaczowi przepustki.
2)
Przepustki winy być zaopatrzone w fotografję posiadacza, poświadczoną urzędowo, jak również w jego podpis lub znak autograficzny,

Fotografja nie będzie od posiadacza wymagana, o ile ten ostatni przedstawi inny dowód tożsamości, urzędowy lub przynajmniej urzędowo poświadczony i zaopatrzony w fotografję.

Artykuł  4.

Przepustki wydawane będą przez władze wyznaczone w tym celu przez Układające się Strony.

Władze te będą sobie co miesiąc komunikowały listy osób, które otrzymały przepustki.

Artykuł  5.

Przepustki pozwalać będą ich posiadaczom na przekraczanie linji administracyjnej w miejscach najdogodniejszych dla eksploatacji ich gruntów. Posiadacze przepustek będą mogli pozostawać jeden dzień po drugiej stronie tej linji jedynie w celu eksploatacji gruntów.

Przejście linji administracyjnej za przepustką w zasadzie dozwolone jest we dnie, a mianowicie: pomiędzy godziną 4 i 21 od 1 marca do 30 września, i pomiędzy 7 i 17 od 1 października do 1 marca.

Artykuł  6.

Przepustki wydawane będą na przeciąg sześciu miesięcy.

Będą one mogły być jednorazowo odnawiane na przeciąg nowych sześciu miesięcy.

Artykuł  7.

Za wydanie przepustki pobierana będzie opłata nieprzekraczająca 1 złotego lub 1 lita. Odnawianie ich będzie bezpłatne.

Żadna opłata nie będzie pobierana za przekraczanie linji administracyjnej i za pobyt po drugiej stronie tej linji.

Artykuł  8.
1)
Osoby objęte artykułem 2 niniejszego Układu będą mogły bez wszelkiej opłaty i wszelkiego specjalnego pozwolenia:
a)
przeprowadzać przez linię administracyjną dla eksploatacji ich gruntów położonych po drugiej stronie tej linji zwierzęta pociągowe z uprzężą, używaną przy eksploatacji rolniczej, wozy i maszyny i narzędzia rolnicze, pod warunkiem wszakże powrotnego ich przeprowadzenia przez linję administracyjną;
b)
przewozić z jednej części gruntów objętych art. 1 do drugiej kamienie, piasek, żwir, glinę, trzcinę, torf, drzewo budowlane, jak również drzewo opałowe;
c)
przewozić przez linję administracyjną z miejsca zamieszkania do drugiej części przedsiębiorstwa rolnego nawozy i ziarno nasienne w ilości potrzebnej dla obsiania gruntów przeciętych lub oddzielonych linją administracyjną;
d)
przewozić do miejsca zamieszkania zbiory lub ziemiopłody z części przedsiębiorstw rolnych położonych po drugiej stronie linji administracyjnej, o ile produkty te odpowiadają obszarowi i rozległości danego przedsiębiorstwa rolnego;
e)
przewozić przez linję administracyjną przyrządy rybackie z zastrzeżeniem ich odniesienia, jak również przewozić z miejsca eksploatacji rybołówstwa do miejsca zamieszkania produkty rybołówstwa;
f)
przepędzać bydło na ich pastwiska, położone po drugiej stronie linji administracyjnej, pod warunkiem powrotnego przepędzenia.
2)
Transport przedmiotów wyszczególnionych w niniejszym artykule będzie mógł być dozwolony pod kontrolą organów nadzorczych również na drogach ubocznych w wypadkach, w których miejscowe warunki lub rodzaj pracy będą tego wymagać.
Artykuł  9.

Posiadacze przepustek będą mogli przechodząc przez linję administracyjną, przenosić ze sobą produkty żywności w ilości wystarczającej na jedną dobę, z wyłączeniem wszakże produktów będących monopolem państwowym.

Artykuł  10.

Inne ułatwienia, poza wymienionemi w artykułach poprzednich, będą mogły być wprowadzone w razie jawnej potrzeby w drodze bezpośredniego porozumienia pomiędzy kompetentnemi władzami obu Układających się Stron.

Artykuł  11.

Władze wymienione w artykule poprzednim będą się bezpośrednio porozumiewały w razie trudności, które mogłyby wyniknąć przy praktycznem zastosowaniu niniejszego Układu.

Artykuł  12.

Ułatwienia udzielane przez niniejszy Układ osobom objętym artykułem 2 nie będą w niczem naruszać praw obu Układających się Stron do wydawania zarządzeń sanitarnych, weterynaryjnych lub dotyczących ochrony roślin i innych, które uznają za wskazane.

Artykuł  13.

Układające się Strony podadzą sobie wzajemnie do wiadomości, jakie władze winny być uważane za kompetentne dla wykonania niniejszego Układu.

Artykuł  14.

Układ niniejszy będzie ratyfikowany możliwie najprędzej; dokumenty ratyfikacyjne wymienione zostaną w Kownie.

Wejdzie on w życie 15 dni po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych i obowiązywać będzie do czasu wymówienia przez jedną z Układających się Stron, z zachowaniem trzymiesięcznego terminu.

Sporządzono w Królewcu, 7 listopada 1928.

(-) August Zaleski (-) Prof. Voldemaras

Zaznajomiwszy się z powyższym Układem, uznaliśmy i uznajemy go za słuszny zarówno w całości, jak i każde z zawartych w nim postanowień; oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 7 marca 1929 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1929.29.285

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Litwa-Polska. Układ tymczasowy dotyczący ułatwień przyznanych mieszkańcom-właścicielom gruntów, położonych po obu stronach linji administracyjnej polsko-litewskiej, przeciętych lub oddzielonych wspomnianą linją. Królewiec.1928.11.07.
Data aktu: 07/11/1928
Data ogłoszenia: 02/05/1929
Data wejścia w życie: 03/05/1929