Ważność i skutki dotychczasowego postępowania przy rewizji likwidacji serwitutów w dobrach b. Komory Cieszyńskiej i tryb postępowania Serwitutowej Komisji Rewizyjnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: REFORM ROLNYCH, SPRAWIEDLIWOŚCI I ROLNICTWA
z dnia 4 lipca 1928 r.
o ważności i skutkach dotychczasowego postępowania przy rewizji likwidacji serwitutów w dobrach b. Komory Cieszyńskiej i o trybie postępowania Serwitutowej Komisji Rewizyjnej.

Na podstawie art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 lutego 1928 r. w sprawie zmian w ustawie o rewizji likwidacji serwitutów pastwiskowych w dobrach b. Komory Cieszyńskiej (Dz. U. R. P. Nr. 16, poz. 127) zarządza się co następuje:
§  1.
1)
Czynności dokonane na mocy art. 4 ustawy z dnia 21 czerwca 1921 r. w przedmiocie rewizji likwidacji serwitutów pastwiskowych w dobrach b. Komory arcyksiążęcej na Śląsku Cieszyńskim (Dz. U. R. P. Nr. 59, poz. 373) przed wejściem w życie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 lutego 1928 r. w sprawie zmian w powyższej ustawie (Dz. U. R. P. Nr. 16, poz. 127) zachowują moc obowiązującą, o ile dotyczą:
a)
sporządzenia wykazów szałaśniczych dla wszystkich dawnych spółek szałaśniczych,
b)
zaaprobowania tych wykazów przez przewodniczącego Serwitutowej Komisji Rewizyjnej w Cieszynie,
c)
ogłoszenia ich w prasie,
d)
wywieszenia we właściwych urzędach gminnych i zatwierdzenia przez wymienioną. Komisję,
e)
wybrania pełnomocników przez prawnych następców pierwotnie uprawnionych członków dawnych spółek szałaśniczych.
2)
Wykazy szałaśnicze, sporządzone i zatwierdzone stosownie do przepisów § 8 do 11 włącznie rozporządzenia Prezesa Głównego Urzędu Ziemskiego z dnia 30 czerwca 1922 r. o wykonywaniu ustawy z dnia 21 czerwca 1921- r. (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 778) winny być uzupełnione na podstawie akt likwidacyjnych oraz akt i ksiąg hipotecznych - stosownie do zmian zawartych w cz. 1 i 2 art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 lutego 1928 r.
§  2.
1)
Uzupełnienie wykazów szałaśniczych nastąpi przez wyszczególnienie:
a)
hipotecznego oznaczenia gruntów, stanowiących gospodarstwa rolne,
b)
pierwotnie uprawnionych członków dawnych spółek szałaśniczych lub ich prawnych następców,
c)
nazwisk obecnych właścicieli tych gruntów oraz ich udziałów w wynagrodzeniu pierwotnie wydzielonem na zasadzie przepisów patentu cesarskiego z dnia 5 lipca 1853 r. (Dz. U. P. austr. Nr. 130).
2)
Jeżeli do pierwotnie uprawnionych członków dawnych spółek szałaśniczych lub ich prawnych następców obecnie należą gospodarstwa rolne w składzie i kształcie odmiennym, jak w 1852 r. (przed podziałem na obecnie istniejące części), to w wykazie szałaśniczym należy wymienić:
a)
wszystkie składowe części poszczególnych pierwotnych gospodarstw według obecnego stanu hipotecznego,
b)
obszar tych części,
c)
ich właścicieli,
d)
przypadające udziały w pierwotnem wynagrodzeniu, obliczone na podstawie stosunku obszaru poszczególnej składowej części do obszaru całego pierwotnie uprawnionego gospodarstwa rolnego.
§  3.
Przewodniczący Komisji przedłoży uzupełnione w myśl § 2 wykazy szałaśnicze na posiedzenie Komisji celem ich zatwierdzenia i ustalenia tych gospodarstw rolnych na obszarze gmin, wymienionych w ust. A od E włącznie art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 lutego 1928 r., którym ma być przyznane dodatkowe wynagrodzenie.
§  4.
Po uprawomocnieniu się orzeczenia Komisji, zatwierdzającego uzupełnione wykazy szałaśnicze (§ 3) przewodniczący Komisji zgłosi do właściwych sądów hipotecznych wniosek o uskutecznienie w odnośnych wykazach hipotecznych adnotacji o wdrożeniu postępowania rewizyjnego (art. 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 lutego 1928 r.).
§  5.
Po otrzymaniu zawiadomienia o dokonaniu przez sądy adnotacji (§ 4) przewodniczący Komisji wdroży postępowanie, mające na celu ustalenie i oznaczenie dodatkowego wynagrodzenia w gotowiźnie bądź w gruntach (p. d art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 lutego 1928 r.) oraz opracowanie projektu rewizyjnego.
§  6.
1)
Serwitutowa Komisja Rewizyjna w Cieszynie orzeka na posiedzeniach niejawnych.
2)
Do ważności posiedzeń Komisji konieczna jest obecność przynajmniej trzech członków, w tej liczbie i przewodniczącego lub jego zastępcy.
§  7.
Postępowanie w Komisji winno się odbywać zgodnie z ogólnie obowiązującemi przepisami dla postępowania w Okręgowej Komisji Ziemskiej.
§  8.
1)
Wszelkie dochodzenia na gruncie, mające na celu ustalenie wartości pieniężnej pierwotnego wynagrodzenia lub zbadania warunków przydzielenia dodatkowego wynagrodzenia w naturze, Komisja lub delegowany przez nią członek winien przeprowadzić w obecności uprawnionych do występowania przed Komisją zastępców prawych i pełnomocników stron interesowanych.
2)
W dochodzeniu na gruncie mogą brać udział rzeczoznawcy, wzywani w miarę potrzeby przez przewodniczącego Komisji.
3)
Przebieg i wynik dochodzenia na gruncie oraz wszelkie oświadczenia stron i osób interesowanych w postępowaniu rewizyjnem winny być ujawnione protokólarnie.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.72.660

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ważność i skutki dotychczasowego postępowania przy rewizji likwidacji serwitutów w dobrach b. Komory Cieszyńskiej i tryb postępowania Serwitutowej Komisji Rewizyjnej.
Data aktu: 04/07/1928
Data ogłoszenia: 24/07/1928
Data wejścia w życie: 24/07/1928