Statut Rady do spraw dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 8 czerwca 1928 r.
w sprawie statutu Rady do spraw dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku.

Na podstawie art. 9 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o dozorze nad artykułami żywności i przedmiotami użytku (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 343) zarządzam co następuje:
§  1.
Zadaniem Rady do spraw dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku jest:
1.
Rozważanie i opinjowanie na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych spraw, dotyczących wyrobu i wprowadzania w obieg artykułów żywności i przedmiotów użytku, objętych rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 343) oraz dozoru nad niemi.
2.
Przedstawianie z własnej inicjatywy projektów, zmierzających do udoskonalenia dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku.

W szczególności Rada powołana jest do wydawania opinij o:

a)
projektach rozporządzeń Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawach, przewidzianych w art. 8 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 343);
b)
projektach rozporządzeń i instrukcyj, dotyczących sposobu wykonywania dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku przez powołane do tego władze i organa, oraz postępowania z zakwestjonowanemi artykułami żywności i przedmiotami użytku, sposobem ich skażania (denaturowania) i t. p.;
c)
projektach regulaminów i instrukcyj dla Państwowych Zakładów badania żywności i przedmiotów użytku;
d)
projektach przepisów- o zakresie działania oraz urządzeniu komunalnych pracowni badania żywności i przedmiotów użytku, oraz o kwalifikacjach ich personelu fachowego;
e)
projektach przepisów, dotyczących zakresu i sposobu dokształcania kandydatów na fachowych funkcjonarjuszów w Państwowych Zakładach badania żywności i przedmiotów użytku i komunalnych pracowniach;
f)
projektach przepisów, dotyczących wyszkolenia personelu fachowego, powołanego do sprawowania dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku;
g)
stonowaniu specjalnych metod badania w Państwowych Zakładach badania żywności i przedmiotów użytku oraz w komunalnych pracowniach;
h)
przepisach w sprawie opłat za badania, dokonywane w Państwowych Zakładach badania żywności i przedmiotów użytku;
i)
przepisach, regulujących dozór nad artykułami żywności i przedmiotami użytku na granicach Państwa;
j)
przepisach, ustalających warunki do wydawania koncesyj na prywatne pracownie badania żywności i środków kosmetycznych;
k)
wszelkich innych sprawach, dotyczących żywienia ludności i badania artykułów żywności z punktu widzenia higjeny.
§  2.
Rada do spraw dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku składa się z przewodniczącego, jego zastępcy i następujących członków:
1)
Czterech urzędników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w tej liczbie: zastępca dyrektora departamentu, naczelnik wydziału właściwego dla spraw dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku, urzędnik właściwy do załatwiania spraw dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku, urzędnik z wykształceniem prawniczem;
2)
Delegatów Ministerstw: Przemysłu i Handlu, Rolnictwa i Skarbu, wyznaczonych przez właściwych Ministrów po jednym z każdego Ministerstwa;
3)
Sześciu znawców, powołanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych z pośród przedstawicieli nauki, w tej liczbie: dwóch specjalistów w zakresie chemji i znawstwa artykułów żywności, jednego specjalisty w zakresie technologji przemysłu rolnego, dwóch znawców spraw higjeny żywienia oraz jednego lekarza weterynarji;
4)
Dwóch członków, powołanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych, w tej liczbie: jednego przedstawiciela przemysłu artykułów żywności i przedmiotów użytku, oraz jednego przedstawiciela handlu artykułów żywności i przedmiotów użytku;
5)
Dyrektorów wszystkich Państwowych Zakładów badania żywności i przedmiotów użytku.
§  3.
Przewodniczącym Rady jest Minister Spraw Wewnętrznych. Zastępcą przewodniczącego jest Dyrektor Departamentu Służby Zdrowia.

W razie nieobecności przewodniczącego i zastępcy przewodniczy na zebraniu Rady jeden z jej członków, wyznaczony przez przewodniczącego lub jego zastępcę.

Sekretarzem Rady jest urzędnik właściwy do załatwiania spraw dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku.

§  4.
Członkowie Rady są mianowani na trzy lata; po upływie tego okresu mogą być mianowani ponownie.

W razie ustąpienia członka w okresie kadencji, na miejsce jego zostaje mianowany nowy na czas do końca kadencji.

§  5.
Oprócz przedstawicieli Ministerstw, wymienionych w § 2 pod 5 - 7, w obradach Rady mogą brać udział, z prawem głosowania, przedstawiciele innych Ministerstw na zaproszenie Ministra Spraw Wewnętrznych, o ile pod obrady przychodzą sprawy, dotyczące tych Ministerstw.

W razie potrzeby przewodniczący Rady, względnie jego zastępca, może, aa wniosek Rady, zaprosić na posiedzenie Rady rzeczoznawców, jako członków nadzwyczajnych z głosem doradczyni.

§  6.
Rada zbiera się na zaproszenie przewodniczącego lub jego zastępcy w miarę, jak wymagać tego będą sprawy, wkraczające w zakres jej działania.
§  7.
Rada wyłoni sekcje dla spraw specjalnych, którym to sekcjom może przekazać wydawanie uchwał w zastępstwie Rady.

Minister Spraw Wewnętrznych wyznacza przewodniczących poszczególnych sekcyj z pośród członków Rady; członków sekcji wyznacza Rada.

Przewodniczący sekcji ustala terminy zebrań sekcji.

Sekretarzem sekcji jest sekretarz Rady.

§  8.
Za zgodą Ministra Spraw Wewnętrznych W skład poszczególnych sekcyj, poza członkami Rady, mogą wejść, z prawem głosowania, osoby, kooptowane przez Radę do spraw dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku. Kooptowanie stosowane będzie zwłaszcza dla uzupełnienia składu sekcyj przez właściwych znawców.
§  9.
Rada opracowuje swój regulamin wewnętrzny, który uzyskuje moc obowiązującą po zatwierdzeniu go przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
§  10.
Członkowie Rady i jej sekcyj pełnią swe obowiązki honorowo.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.66.613

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Statut Rady do spraw dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku.
Data aktu: 08/06/1928
Data ogłoszenia: 30/06/1928
Data wejścia w życie: 30/06/1928