Zagospodarowanie lasów państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 22 marca 1928 r.
o zagospodarowaniu lasów państwowych. *

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą. ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Przepisom niniejszego rozporządzenia podlegają wszystkie lasy stanowiące własność Państwa oraz państwowych instytucyj, zakładów i przedsiębiorstw, posiadających odrębną osobowość prawną.

Art.  2.

Wszystkie grunty leśne winny być utrzymane pod uprawą leśną.

Minister Rolnictwa może zarządzić zmianę uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania w lasach nieuznanych za ochronne jedynie w następujących wypadkach:

a)
jeżeli dokonanie takiej zmiany leży w interesie należytego zagospodarowania lasów lub też wynika z potrzeb administrowania lasami;
b)
przy regulowaniu ustroju rolnego, a w szczególności przy scalaniu gruntów, znoszeniu służebności oraz dokonywaniu zamiany gruntów;
c)
w wypadkach przekazywania na cele reformy rolnej drobnych odosobnionych obszarów leśnych, których utrzymanie pod uprawą leśną jest z punktu widzenia prawidłowej organizacji i zarządu gospodarstwa leśnego niepożądane;
d)
jeżeli dokonanie takiej zmiany leży w interesie publicznym, w szczególności zaś w interesie obrony Państwa.
Art.  3.

Wszystkie grunty leśne pozbawione drzewostanów winny być ponownie zalesione w sposób i w terminach, przewidzianych w planach urządzenia gospodarstwa leśnego.

Art.  4. 1

Wszystkie lasy winny być zagospodarowane według zatwierdzonych przez Ministra Rolnictwa planów urządzenia gospodarstwa leśnego z uwzględnieniem zasady osiągania największego czystego dochodu w produkcji leśnej, przystosowanej do potrzeb gospodarczych Państwa przy równoczesnem zachowaniu ciągłości i trwałości użytkowania. Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może upoważnić dyrektorów lasów państwowych do zatwierdzania planów urządzenia gospodarstwa leśnego na terenach o mniejszym obszarze, nieposiadających dla państwowego gospodarstwa leśnego większego znaczenia.

Zasady urządzenia gospodarstwa leśnego oraz sposób sporządzania planów urządzenia gospodarstwa leśnego określi instrukcja Ministra Rolnictwa.

Art.  5.

Użytkowanie kosodrzewiny przez pozbawianie jej gałęzi, pędów, pączków i igieł nie może być stosowane.

Art.  6.

Pasanie inwentarza i zbieranie ściółki w lasach państwowych może być dozwolone z ograniczeniami co do miejsca, czasu i sposobu pasania i zbierania ściółki, ustalonemi rozporządzeniem Ministra Rolnictwa.

Pasanie inwentarza w drzewostanach, które nie osiągnęły trzech metrów wysokości, nie może być dozwolone, o ile wiek tych drzewostanów nie przekroczył 15 lat,

Art.  7.

Lasy, które:

a)
zabezpieczają glebę przed zmywaniem i wyjałowieniem, powstrzymują usuwanie się ziemi lub kamieni, przeszkadzają tworzeniu się dzikich potoków, obrywaniu się skał i spadkowi lawin,
b)
chronią brzegi wód przed obrywaniem się, a źródła przed zasypywaniem,
c)
przeszkadzają powstawaniu albo rozszerzaniu się piasków lotnych lub parowów,
d)
mają specjalne znaczenie dla obrony Państwa,
e)
mają znaczenie przyrodniczo-naukowe,
f)
leżą w granicach okręgu ochrony sanitarnej uzdrowisk, posiadających charakter użyteczności publicznej, - mogą być uznane przez Ministra Rolnictwa za lasy ochronne.
Art.  8.

Uznanie lasu za ochronny lub odjęcie mu tego charakteru następuje:

a)
w stosunku do lasów wyszczególnionych w punktach a, b i c art. 7 z inicjatywy właściwych organów administracji lasów państwowych, albo na wniosek władz wodnych, władz samorządu terytorialnego i gospodarczego odnośnie do lasów połażonych na obszarze ich działania, wreszcie na wniosek każdego, komu właściwości gruntów wymienionych w punktach a, b i c art. 7 zagrażają niebezpieczeństwem lub szkodą;
b)
w stosunku do lasów określonych w pkt. d art. 7 na wniosek Ministra Spraw Wojskowych;
c)
w stosunku do lasów określonych w pkt. e art. 7 z inicjatywy właściwego organu administracji lasów państwowych lub na wniosek Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego;
d)
w stosunku do lasów określonych w pkt. f art. 7 na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych.

Uznanie za ochronne lub odjęcie tego charakteru lasom, pozostającym pod zarządem innych ministrów, bądź też lasom, z których korzystają inna działy administracji państwowej (art. 13), następuje w porozumieniu z właściwym ministrem.

Art.  9.

Lasy uznane za ochronne winny być zagospodarowane w. sposób umożliwiający osiągnięcie celów, dla których lasy uznane zostały za ochronne.

Art.  10.

Z lasów uznanych za ochronne z powodów, wymienionych w pkt. e art. 7, mogą być wydzielone obszary, na których użytkowanie będzie całkowicie zaniechane (rezerwaty).

Art.  11.

Naczelne kierownictwo sprawami zagospodarowania wszystkich lasów państwowych, kontrolę nad zagospodarowaniem tych lasów oraz zarząd lasami, stanowiącemi własność Skarbu Państwa wraz ze związanemi z niemi gospodarczo lub administracyjnie innemi gruntami, wodami prywatnemi, w rozumieniu prawa wodnego, budynkami, zakładami przemysłowemi i transportowemu oraz urządzeniami komunikacyjnemi, sprawuje Minister Rolnictwa, przy pomocy organów administracji lasów państwowych.

Art.  12.

W zakresie naczelnego kierownictwa Minister Rolnictwa może wydawać szczegółowo przepisy normujące sposób zagospodarowania lasów państwowych z uwzględnieniem postanowili niniejszego rozporządzenia.

Tryb wykonywania kontroli technicznej nad zagospodarowaniem lasów państwowych, znajdujących się pod zarządem innych ministrów, ustali Minister Rolnictwa w porozumieniu z właściwymi ministrami.

Art.  13. 2

Korzystanie z poszczególnych terenów lasów państwowych przez inne działy administracji w wypadkach, gdy ogranicza dno normalny sposób zagospodarowania tych lasów, wymaga uchwały Rady Ministrów.

Rada Ministrów może nadto przekazać poszczególne tereny leśne pod zarząd innych ministrów w wypadkach:

a)
gdy dla osiągnięcia specjalnych celów, niewchodzących w zakres działania Ministra Rolnictwa, niezbędne jest korzystanie z produkcji leśnej na obszarach lasów państwowych, mających służyć tym celom;
b)
gdy wykorzystanie terenowe poszczególnych obszarów leśnych przez władze wojskowe wymaga wyłączenia ich z pod zarządu władz cywilnych, obszar zaś lasu w każdym poszczególnym wypadku nie przekracza 500 ha; normy 500 ha nie stosuje się do terenów istniejących już wojskowych poligonów doświadczalnych, które to tereny mogą być przekazane pod zarząd Ministra Spraw Wojskowych w tych rozmiarach, w jakich zostały oddane do korzystania dla celów wojskowych;
c)
gdy przekazanie takie uzasadnione jest potrzebą stałego korzystania z poszczególnych obszarów leśnych dla potrzeb uzdrowisk, posiadających charakter użyteczności publicznej.

W przypadkach, przewidzianych w ust. 1 i 2, zezwalanie na korzystanie przez inne działy administracji z terenów leśnych o obszarach, nie przekraczających 10 ha, bądź przekazywanie pod zarząd innych ministrów takich terenów leśnych, należy do Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

Przepisy niniejszego artykułu nie naruszają postanowień o przekazywaniu gruntów państwowych na cele specjalne, przewidziane w obowiązujących ustawach.

Art.  14.

Lasy państwowe, które w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia znajdują się pod zarządem innych ministrów, winny być w ciągu roku od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, przekazane pod zarząd Ministra Rolnictwa.

Przepis powyższy nie dotyczy lasów stanowiących własność państwowych instytucyj, zakładów i przedsiębiorstw, posiadających odrębną osobowość prawną, a także lasów użytkowanych przez państwowe zakłady zdrojowe.

Przepis powyższy nadto nie ma zastosowania w wypadkach, gdy lasy te znajdują się pod zarządem innego ministra na podstawie szczególnych aktów ustawodawczych, bądź przekazane zostały pod zarząd, innemu ministrowi na podstawie uchwały Rady Ministrów oraz gdy przed upływem terminu, wskazanego w ustępie pierwszym, Rada Ministrów powołuje uchwały w myśl przepisu ustępu drugiego art. 13 niniejszego rozporządzenia.

Art.  15. 3

Jeżeli cele specjalne, dla których nastąpiło przekazanie zarządu lasów innemu ministrowi, przestaną istnieć, zarząd lasów przekazany będzie zpowrotem Ministrowi Rolnictwa na mocy porozumienia zainteresowanych ministrów.

Art.  16.

Organizację administracji lasów państwowych, znajdujących się pod zarządem Ministra Rolnictwa, określają osobne przepisy.

W drodze rozporządzenia Rady Ministrów przepisy te będą odpowiednio zastosowane do organizacji administracji innych lasów państwowych.

Art.  17.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Rolnictwa oraz. innym ministrom, każdemu w zakresie jego uprawnień.

Art.  18.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z dniem ogłoszenia.

Jednocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie przepisy w przedmiocie unormowanym niniejszem rozporządzeniem.

* Z dniem 30 września 1936 r. nin. rozp. z mocą ustawy traci moc w odniesieniu do lasów, objętych przez państwowe gospodarstwo leśne, zgodnie z art. 44 ust. 2 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 września 1936 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz.U.36.75.533).
1 Art. 4 zmieniony przez art. 71 rozp. z mocą ustawy z dnia 28 grudnia 1934 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w niektórych działach administracji państwowej (Dz.U.34.110.976) z dniem 31 stycznia 1935 r.
2 Art. 13 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. (Dz.U.33.32.272) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 6 maja 1933 r.
3 Art. 15 zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. (Dz.U.33.32.272) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 6 maja 1933 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.36.336

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Zagospodarowanie lasów państwowych.
Data aktu: 22/03/1928
Data ogłoszenia: 24/03/1928
Data wejścia w życie: 24/03/1928