Sprawozdania z działalności i rachunkowości instytucyj opiekuńczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 23 listopada 1927 r.
o sprawozdaniach z działalności i rachunkowości instytucyj opiekuńczych.

Na podstawie art. 3 i 15 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dn. 22 kwietnia 1927 r. o nadzorze i kontroli nad działalnością instytucyj opiekuńczych (Dz. U. R. P. № 40, poz. 354) zarządzam co następuje:
§  1.
Stowarzyszenia, związki, instytucje i zakłady, które podlegają nadzorowi i kontroli w myśl art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 kwietnia 1927 r. o nadzorze i kontroli nad działalnością instytucyj opiekuńczych (Dz. U. R. P. Na 40, poz. 334), obowiązane są do przedkładania władzy nadzorczej po upływie każdego roku sprawozdań z działalności oraz sprawozdań rachunkowych.

Rok sprawozdawczy liczy się od 1 kwietnia do 31 marca. Roczne sprawozdania z działalności wraz ze sprawozdaniami rachunkowemi przedkładane być mają najpóźniej w 3 miesiące po upływie roku sprawozdawczego.

Stowarzyszenia, instytucje i związki, które posiadają dwa lub kilka zakładów, przedkładają niezależnie od sprawozdań, złożonych przez te zakłady, ogólne sprawozdania tym władzom nadzorczym, na terenie których znajduje się siedziba zarządu stowarzyszenia, związku lub instytucji.

Sprawozdania rachunkowe przed złożeniem ich władzy nadzorczej winny być sprawdzone przez organa rewizyjne danej instytucji. Sprawozdania powinny być z opatrzone podpisami osób do podpisywania upoważnionych.

§  2.
Sprawozdanie z działalności powinno określić przeznaczenie i charakter zakładu, wymienić osoby stojące na czele i kierujące zakładem, wykazać ilość personelu administracyjnego, wychowawczego, nauczycielskiego, instruktorskiego i pielęgniarskiego, opisać całoroczną pracę, podając ilość osób korzystających z opieki (z podziałem na dorosłych i dzieci, mężczyzn i kobiety oraz ze wskazaniem ilości osób utrzymywanych kosztem Państwa), dane dotyczące ruchu tych osób w ciągu roku i stanu zdrowotnego, iloczynu osób i dni utrzymania (osobodni), przeciętny wydatek na utrzymanie jednej osoby (wyżywienie, odzież, leczenie, wychowanie, ogólne koszta administracyjne i t. p.) oraz całkowitą sumę kosztów utrzymania osób, pozostających na utrzymaniu Państwa.

W zakładach, roztaczających opiekę nad dziećmi, należy w sprawozdaniu podzielić dzieci podług płci i wieku (do lat 3, od 4 do 14 lat, i powyżej 14 lat), podług wyznania, narodowości, pobieranej nauki. Również należy wskazać, jaki system wychowania jest stosowany.

§  3.
Wszystkie wskazane w § 1 stowarzyszenia, związki, instytucje i zakłady, te ostatnie bez względu na to, czy są zakładami samoistnemi, czy też stanowią część jakiejś instytucji, stowarzyszenia lub związku, muszą prowadzić według załączonych do rozporządzenia niniejszego wzorów następujące książki:

księgę kasową,

dziennik systemu amerykańskiego,

książkę magazynową,

książkę inwentarzową.

§  4.
Księga kasowa (załącznik № 1) musi zawierać zapisy wszystkich wpływów i wydatków, umieszczone w chronologicznym porządku. Każda pozycja dochodu i rozchodu musi być usprawiedliwiona dowodem.

Dziennik systemu amerykańskiego (załącznik № 2) musi być odzwierciadleniem obrotu i dlatego może posiadać odpowiednią do działalności danej instytucji lub zakładu ilość rachunków (kont), jednak wszystkie zakłady i instytucje muszą prowadzić w dzienniku następujące rachunki (konta):

kasy,

administracji,

żywienia,

bielizny, odzieży, obuwia,

opału i światła,

najmu lokali,

remontu i utrzymania porządku,

prania, kąpieli,

nauki i przyborów szkolnych,

lekarstwa i szpitali,

dochodów i kosztów utrzymania własnych nieruchomości i majątków,

procentów hipotecznych,

" od papierów wartościowych,

dochodów i wydatków wypływających z zapisów i legatów,

składek członkowskich,

ofiar,

zasiłków od instytucyj prywatnych i komunalnych,

zasiłków od Państwa na cele ogólne,

zasiłków od Państwa na cele specjalne,

podatków,

różnych dochodów,

wpływów za pracę wychowanków i pensjonarjuszy,

płac wychowankom i pensjonarjuszom za wykonywaną pracę.

Książka magazynowa (załącznik № 3 lub 3a) powinna posiadać oddzielne pozycje materjałów i artykułów, zapisanych w chronologicznym porządku: przychodu względnie rozchodu z podaniem daty, ilości oraz źródła przychodu względnie celu przeznaczenia.

Książka inwentarzowa (załącznik № 4) powinna zawierać spis numerowany wszystkich ruchomości z podaniem daty, źródła i ceny nabycia.

§  5.
W końcu roku sprawozdawczego prowadzone książki powinny być zamknięte.

Prowadzenie książek, o których mowa w §§ 3 i 4 niniejszego rozporządzenia, nie wyklucza prowadzenia ponadto przez zakłady, stowarzyszenia, związki i instytucje rachunkowości według dowolnego systemu i w zależności od potrzeb i przepisów.

§  6.
Roczne sprawozdanie rachunkowe składa się z:
1)
Rachunku dochodów i wydatków (§ 7).
2)
Preliminarza dochodów i wydatków na rok następny (§ 9).
3)
Bilansu, o ile dany zakład, stowarzyszenie, instytucja lub związek są w myśl prawa obowiązane do prowadzenia ksiąg handlowych, lub też o ile władza nadzorcza tego zażąda.
§  7.
Rachunek dochodów i wydatków powinien zawierać następujące pozycje:

W dochodach.

1)
Składki członkowskie.
2)
Ofiary.
3)
Dochody z własnych nieruchomości lub majątków.
4)
Procenty hipoteczne.
5)
" od papierów wartościowych.
6)
Zasiłki od instytucyj i osób prywatnych.
7)
Zasiłki od instvtucyj komunalnych.
8)
Zasiłki od Państwa na cele ogólne.
9)
Zasiłki od Państwa na cele specjalne.
10)
Wpływy na cele specjalne.
11)
Wpływy za prace, wykonaną przez wychowanków lub pensjonariuszy.
12)
Różne dochody.

W wydatkach.

1)
Administracja.
2)
Żywienie.
3)
Bielizna, odzież i obuwie (zakup, naprawa).
4)
Opał i światło.
5)
Najem lokalu.
6)
Remont i utrzymanie porządku.
7)
Pranie.
8)
Kąpiele.
9)
Nauka i pomoce szkolne.
10)
Lekarstwa i szpital.
11)
Koszty utrzymania własnych nieruchomości lub majątków.
12)
Procenty hipoteczne.
13)
Podatki
14)
Wypłaty z tytułu zapisów.
15)
Wydatki z zasiłków otrzymywanych od Państwa na cele specjalne.
16)
Wy płaty zarobków wychowankom lub pensjonarjuszom.
17)
Inne wydatki.
§  8.
O ile dany zakład nie nadsyła bilansu winien nadesłać przy rachunku dochodów i wydatków szczegółowe wykazy:
1)
salda kasowego,
2)
lokat i rachunków w bankach,
3)
funduszów specjalnych,
4)
lokat i długów hipotecznych,
5)
nieruchomości (z podaniem wartości),
6)
dłużników i wierzycieli,
7)
papierów procentowych,
8)
remanentu magazynu.
§  9.
Preliminarz na rok następny powinien być szczegółowo opracowany, umotywowany i zawierać w dochodzie przewidywane wpływy ze wskazaniem źródła i podstawy obliczenia, a w rozchodzie wszystkie pozycje przewidywanych wydatków również z podaniem podstawy obliczenia.

Preliminarz w swym układzie powinien dzielić się na tyle pozycyj, ile pozycyj zawiera rachunek dochodów i wydatków.

§  10.
Bezpośrednia władza nadzorcza (§ 1) po rozpatrzeniu nadesłanych sprawozdań z działalności i sprawozdań rachunkowych komunikuje swoje uwagi odnośnemu zakładowi, instytucji, stowarzyszeniu, lub związkowi z zaleceniem usunięcia zauważonych niedokładności, następnie - o ile nie jest zarazem władzą nadzorczą ostatniej instancji-przesyła nadesłane sprawozdania władzy nadzorczej II-ej instancji, załączając swoją opinją oraz informując o wydanych zarządzeniach.
§  11.
Władze nadzorcze II-ej instancji oraz bezpośrednie władze nadzorcze, o ile są zarazem władzami nadzorczemi ostatniej instancji przedkładać będą na podstawie zebranego materjału sprawozdawczego ogólne sprawozdania wraz z uwagami i wnioskami Ministerstwu Pracy i Opieki Społecznej.
§  12.
Stowarzyszenia, związki, instytucje i zakłady obowiązane są przedkładać władzom nadzorczym na każde ich żądanie dowody rachunkowo-kasowe.
§  13.
Niewykonanie niniejszego rozporządzenia przez zakłady, instytucje, stowarzyszenia i związki pociągnie za sobą zastosowanie art. 11 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dn. 22 kwietnia 1927 r. (Dz. U. R. P. № 40, poz. 354).
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życia z dniem 1 kwietnia 1928 r. i obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

WZÓR KSIĘGI KASOWEJ.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2. 1

WZÓR DZIENNIKA.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3.

WZÓR KSIĄŻKI MAGAZYNOWEJ.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3a.

WZÓR KSIĄŻKI MAGAZYNOWEJ.

ZAŁĄCZNIK  Nr 4.

WZÓR KSIĄŻKI INWENTARZOWEJ.

1 Załącznik nr 2 zmieniony przez obwieszczenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 21 sierpnia 1928 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.28.87.775).

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.2.13

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sprawozdania z działalności i rachunkowości instytucyj opiekuńczych.
Data aktu: 23/11/1927
Data ogłoszenia: 07/01/1928
Data wejścia w życie: 01/04/1928