Zm.: rozporządzenie z dnia 7 grudnia 1926 r. do ustawy o wykonaniu reformy rolnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 30 października 1928 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa, Skarbu i Sprawiedliwości w sprawie zmian w rozporządzeniu z dnia 1 grudnia 1926 r. do ustawy o wykonaniu reformy rolnej.

Na podstawie art. 96 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1926 r. Nr. 1, poz. 1) zarządza się co następuje:
§  1.
Rozporządzenie Ministra Reform Rolnych z dnia 7 grudnia 1926 r. do ustawy o wykonaniu reformy rolnej, wydane w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa, Skarbu oraz Sprawiedliwości (Dz. U. R. P. z r. 1927 Nr. 8, poz. 66) ulega następującym zmianom w niżej wymienionych paragrafach:
1)
w § 1 po słowach: "Przy stosowaniu przymusowego wykupu na mocy części i art. 3" dodaje się słowa "lit; a, b, c, d";
2)
§ 13 otrzymuje brzmienie następujące:

"Właścicielowi służy prawo złożenia do właściwego okręgowego urzędu ziemskiego podania o zwolnienie od obowiązku parcelacyjnego, bądź odrębnie z art. 4 i 5, bądź też łącznie z obu wymienionych artykułów, jednak ze ścisłem ustaleniem i odgraniczeniem obszaru wyłączonego z art. 4. Okręgowy urząd ziemski w każdym z powyższych wypadków prześle do Ministerstwa Reform Rolnych wniosek o wyłączenie z art. 5 dopiero po określeniu w terminie wskazanym w cz. 3 art. 16 podstawowych norm władania z art. 4; w przypadku, kiedy właściciel złoży wniosek o wyłączenie łącznie z art. 4 i 5, termin przewidziany w cz. 4 art. 16 zaczyna biec od daty prowizorycznego ustalenia granic wyłączeń z art. 5".

3)
W końcu § 17 wyrazy, "po ogłoszeniu tego planu, a przed dniem 1-go listopada" zastępuje się wyrazami: "w czasie od 1 stycznia do 31 grudnia"
4)
§ 18 otrzymuje następujące brzmienie:

"Na poczet wykonania planu parcelacyjnego, wyznaczonego dla gruntów prywatnych, zalicza się grunty prywatne rozparcelowane a) w trybie rozdziałów B i C działu VI, b) przez Państwowy Bank Rolny w drodze komisowej, c) przez okręgowe urzędy ziemskie i Państwowy Bank Rolny na skutek zastosowania rygorów art. 63".

5)
W § 19 w p. c słowa "przed ogłoszeniem danego planu parcelacyjnego" zastępuje się słowami: "W czasie od dnia 9 stycznia 1926 r. a przed dniem 1 stycznia tego roku, w którym ogłoszono plan parcelacyjny".

Punkt d tegoż § 19 otrzymuje następujące brzmienie:

"nabyte przez urzędy ziemskie lub przez Państwowy Bank Rolny i rozparcelowane w znaczeniu cz. 3 art. 11 w czasie od 1 stycznia do 31 grudnia tego roku, w którym został ogłoszony plan parcelacyjny".

6)
W początku § 21 wyrazy "Jeżeli w dniu 1 listopada" zastępuje się wyrazami: "Jeżeli w dniu 31 grudnia".
7)
Skreśla się paragrafy: 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77 i 78.
8)
Część 2 paragrafu 110 otrzymuje brzmienie następujące:

"Udzielenie osobom fizycznym upoważnienia do wykonywania parcelacji prezesi okręgowych urzędów ziemskich winni uzależnić od złożenia kaucji lub odpowiedniego zabezpieczenia. Wysokość gwarancji zależy od wielkości obszaru, na który udziela się upoważnienia. Prezesi okręgowych urzędów ziemskich mogą jednak w miarę uznania złożyć Ministrowi Reform Rolnych umotywowany wniosek o zwolnienie tych osób od składania zabezpieczenia".

9)
Do § 116 dodaje się część 2:

"Cena zatwierdzona, lecz nie podana do wiadomości zainteresowanych, może być jednak według uznania prezesów okręgowych urzędów ziemskich poddana w poszczególnych wypadkach ponownemu rozpatrzeniu na podstawie przepisów art. 68 i 69 ustawy".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.101.903

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 7 grudnia 1926 r. do ustawy o wykonaniu reformy rolnej.
Data aktu: 30/10/1928
Data ogłoszenia: 20/12/1928
Data wejścia w życie: 20/12/1928