Rejestracja maszyn i narzędzi służących bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 10 maja 1927 r.
w sprawie rejestracji maszyn i narzędzi służących bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych.

Na podstawie art. 5 punkt g) i art. 62 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47, poz. 409) zarządzam co następuje:
§  1.
Osoby (fabryki), które wytwarzają lub magazynują maszyny i narzędzia, służące bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych, a mianowicie: krajarki do tytoniu, maszyny do wyrobu papierosów ustnikowych (napychaczki) i bezustnikowych oraz maszyny i formy do wyrobu cygar, mają obowiązek w ciągu miesiąca od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia zawiadomić o tem pisemnie Dyrekcją Polskiego Monopolu Tytoniowego za pośrednictwem odnośnego urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych (wzór zgłoszenia w załączniku 1), a następnie w przyszłości bezzwłocznie zgłaszać do pomienionego urzędu każdą nowozbudowaną, względnie nowoprzyjętą na skład maszynę względnie narzędzia, wyżej wymienione.
§  2.
Zgłoszenia wymienione w § 1 niniejszego rozporządzenia należy składać we właściwym urzędzie skarbowym akcyz i monopolów państwowych w dwu równobrzmiących egzemplarzach, z których jeden po sprawdzeniu dat w nim zawartych i po potwierdzeniu daty doręczenia przez urząd, zostanie zwrócony zgłaszającemu się i służyć ma jako dowód złożenia doniesienia, drugi zaś w drodze służbowej zostanie przesłany przez tenże urząd skarbowy właściwej izbie skarbowej, która prześle go Dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego.

Osoby, wymienione w § 1 niniejszego rozporządzenia, obowiązane są prowadzić księgi kontrolne według wzoru podanego w załączniku II, oraz każdego czasu dozwolić organom kontrolnym władz skarbowych na wstęp do wszelkich odnośnych lokali fabrycznych i magazynowych.

Poszczególne pozycje księgi kontrolnej winny być udokumentowane zgłoszeniami rejestracyjnemi i dowodami pozbycia (wywozowemi, sprzedaży i t. p.).

§  3.
Osoby, które dla celów naukowych lub wynalazczych, zajmują się budową maszyn i narzędzi, służących bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych (§ 1) obowiązane są niezależnie od przepisanego w § 1 niniejszego rozporządzenia zgłoszenia - wytworzone maszyny względnie narzędzia bezzwłocznie ofiarować do kupna Polskiemu Monopolowi Tytoniowemu, a w razie, jeżeli kupno nie dojdzie do skutku - wywieźć wytworzony przedmiot zagranicę w terminie, który będzie wyznaczony przez właściwy urząd skarbowy akcyz i monopolów.
§  4.
Osoby (fabryki), które zamierzają produkować względnie magazynować maszyny i narzędzia, służące bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych, winny jeszcze przed rozpoczęciem fabrykacji powiadomić o tem odnośny urząd skarbowy akcyz i monopolów, który w drodze służbowej powiadomi o tem Dyrekcję Polskiego Monopolu Tytoniowego, oraz założyć wspomniane w § 2 księgi kontrolne.
§  5.
Osoby, które nie złożą w oznaczonym terminie przepisanych w § 1 tego rozporządzenia zgłoszeń, względnie złożą je niezgodnie ze stanem rzeczywistym, lub w ogólności nie zastosują się do postanowień § 2 niniejszego rozporządzenia oraz osoby, które nie zastosują się do postanowień §§ 3 i 4 niniejszego rozporządzenia, będą karane stosownie do postanowień art. 74 ustawy karnej skarbowej z dnia 2 sierpnia 1926 r. (Dz. U. R. P. № 105, poz. 609).
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  № I

Wzór zgłoszenia.

L.p. Oznaczenie maszyny względnie narzędzia(krajarka do tytoniu, napychaczka, maszyna bezustn. maszyny i formy do cygar) System № fabryczny Wymiar gardła przy krajarkach Wydajność w kg. lub w sztukach Popęd ręczny względnie maszynowy Data wykonania względnie przyjęcia na skład Uwagi

ZAŁĄCZNIK  № II

Wzór księgi kontrolnej.

L.p. Oznaczenie maszyny względnie narzędzia (krajarka do tytoniu, napychaczka, maszyna bezustn., maszyny i formy do cygar) System № fabryczny Wymiar gardła krajarkach Wydajność w kg. lub sztukach Popęd ręczny względnie maszynowy Data wykonania wzgl. przyjęcia na skład Data pozbycia Uwagi Notatki kontroli skarbowej

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.51.459

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestracja maszyn i narzędzi służących bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych.
Data aktu: 10/05/1927
Data ogłoszenia: 10/06/1927
Data wejścia w życie: 10/06/1927