Zatwierdzenie taryfy kolei Rawicz-Kobylin na przewóz osób, psów, bagażu, przesyłek nadzwyczajnych oraz towarów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 28 lutego 1927 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Sprawiedliwości, Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych o zatwierdzeniu taryfy kolei Rawicz-Kobylin na przewóz osób, psów, bagażu, przesyłek nadzwyczajnych oraz towarów. 1

Na mocy artykułu 4 punkt 8 i 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. № 57. poz. 580) oraz artykułu 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. № 97, poz. 567), zarządza się co następuje:
§  1. 2
Na kolei Rawicz-Kobylin zatwierdza się taryfą na przewóz osób, psów, bagażu, przesyłek nadzwyczajnych oraz towarów o brzmieniu następującem:

TARYFA KOLEI RAWICZ-KOBYLlN

na przewóz osób, psów, bagażu, przesyłek nadzwyczajnych oraz towarów.

Obowiązuje od dnia 15 marca 1927 r.

WSTĘP

1.
Taryfa niniejsza obowiązuje przy przewozie osób, psów, bagażu i przesyłek nadzwyczajnych oraz towarów, zwłok i zwierząt żywych w komunikacji miejscowej pomiędzy stacjami kolei Rawicz - Kobylin.*).
2.
Taryfę niniejszą oraz wszelkie jej zmiany i uzupełnienia ogłasza Ministerstwo Komunikacji w Dzienniku Ustaw R. P., a zarząd kolei Rawicz- Kobylin w Orędowniku powiatu rawickiego, gostyńskiego i krotoszyńskiego.

Rozdział  A

Przewóz osób, psów, bagażu i przesyłek nadzwyczajnych odbywa się na zasadach taryfy polskich kolei normalnotorowych na przewóz osób, psów, bagażu i przesyłek nadzwyczajnych z następującemi odchyleniami:

W części I-szej.

Do art. 39. (Przechowywanie bagażu).

Kolej Rawicz - Kobylin nie ma obowiązku urządzania przechowalni bagażu na stacjach.

Do art. 40, 41, 42 i 43. (Przewóz przesyłek nadzwyczajnych).

Kolej Rawicz - Kobylin tymczasowo nie przyjmuje do przewozu przesyłek nadzwyczajnych, czasopism, broszur i książek.

W cząści II-giej.

Do Przepisów Taryfowych.

1.
Opłaty za przejazd pociągami osobowemi i mieszanemi oblicza się strefami po 5 klm., przyczem każda zaczęta strefa liczy się za pełną strefę.
2.
Ceny biletów oblicza się według opłat jednostkowych, podanych w punkcie 4-tym Rozdziału I. A. z tą zmianą, że opłaty jednostkowe klasy III podwyższa się o 25%, klasy IV o 50%.
3.
Cena biletów peronowych wynosi 30 gr. Miesięcznych biletów peronowych kolej Rawicz - Kobylin nie wydaje.
4.
Opłata najniższa za przewóz psa wynosi 30 gr.
5.
Opłatę za bagaż oblicza się strefami po 5 km., przyczem każde zaczęte 5 km. liczy się za pełną strefę.
6.
Opłaty na przewóz bagażu bez względu na rodzaj pociągu, od każdych 10 kg. i za nową strefę (stawki przewozowe) oblicza się po 1,2 gr. za kilometr.

Najniższa należność za przewóz bagażu (również rowerów) wynosi 30 gr.

Rozdział  B.

Przewóz towarów, zwłok i zwierząt żywych.

Przepisy przewozowe i taryfowe.

Przewóz towarów, zwłok i zwierząt żywych odbywa się na zasadach: Taryfy ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt kolejami żelaznemi w Polsce Część I oraz Taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych Części II, III, IV i V z następującemi odchyleniami:

1.
Za przewóz towarów, z wyjątkiem zwłok i zwierząt, w komunikacji miejscowej pomiędzy stacjami kolei Rawicz-Kobylin pobiera się opłaty przewozowe, obowiązujące na polskich kolejach państwowych z podwyższeniem o 50%.
2.
Taryfy wyjątkowe, zawarte w Części V Taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych, nie mają zastosowania do przewozów w komunikacji miejscowej pomiędzy stacjami kolei Rawicz-Kobylin.

Natomiast w komunikacji tej obowiązują następujące taryfy wyjątkowe:

TARYFA WYJĄTKOWA № 1.

Na przewóz buraków cukrowych (z grupy 4).

a)
Obszar ważności. Od wszystkich stacyj kolei Rawicz-Kobylin do stacji Miejska Górka.
b)
Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się według opłat klasy VIII Tabeli opłat przewozowych, zawartej w części IV Taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych z podwyższeniem o 25%.

TARYFA WYJĄTKOWA № 2.

Na przewóz wytłoków buraczanych (wysłodzin) niemelasowanych wstanie mokrym (z gr. 17 e) 1) oraz wapna defekacyjnego z cukrowni (z gr. 74 a).

a)
Obszar ważności. Od stacji Miejska Górka do wszystkich stacyj kolei Rawicz - Kobylin.
b)
Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się według opłat klasy wyjątkowej G, zawartych w Tabeli opłat przewozowych do taryf wyjątkowych Części V Taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych, bez 50% podwyższenia.

Taryfa wyjątkowa Nr. 3

Na wywóz cukru, rafinady, mączki i kryształu oraz cukru żółtego z grupy 17 poz. a) i b):

1.
Obszar ważności. Od stacji Kobylin do granicy Państwa pod Rawiczem w kierunku Wehrse.
2.
Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się po 32 grosze za 100 kg.
3.
Warunki stosowania. Przesyłki powinny być nadawane aa bezpośrednim listem przewozowym ze stacji Zduny przez Krotoszyn - Kobylin do stacji Steinau - Oderhafen.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 15 marca 1927 r.

Od tegóż dnia tracą moc obowiązującą taryfy, stosowane dotychczas na kolei Rawicz - Kobylin.

*) W komunikacji bezpośredniej pomiędzy stacjami kolei Rawicz - Kobylin, a stacjami polskich kolei państwowych lub odwrotnie, obowiązują:

"Taryfa na przewóz osób, psów, bagażu i przesyłek nadzwyczajnych między stacjami polskich kolei państwowych z jednej, a stacjami kolei Rawicz- Kobylin z drugiej strony" i "Taryfa na przewóz towarów, zwłok i zwierząt żywych między stacjami polskich kolei państwowych z jednej, a stacjami kolei Rawicz-Kobylin z drugiej strony.

1 Rozporządzenie zmienione przez § 1 rozporządzenia z dnia 31 marca 1927 r. (Dz.U.27.35.315) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1927 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
2 § 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1927 r. (Dz.U.27.103.901) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 listopada 1927 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 17 maja 1928 r. (Dz.U.28.57.543) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 maja 1928 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.23.184

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zatwierdzenie taryfy kolei Rawicz-Kobylin na przewóz osób, psów, bagażu, przesyłek nadzwyczajnych oraz towarów.
Data aktu: 28/02/1927
Data ogłoszenia: 14/03/1927
Data wejścia w życie: 15/03/1927