Protokół dotyczący poprawki do art. 4 Umowy Związku Narodów. Genewa.1921.10.05.

PROTOKÓŁ
podpisany w Genewie dn. 5 października 1921 r., dotyczący poprawki do art. 4 umowy Związku Narodów.

(zatwierdzony ustawą z dnia 26 września 1922 r. - Dz. U. R. P. № 86 poz. 777).

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, JÓZEF PIŁSUDSKI,

NACZELNIK PAŃSTWA POLSKIEGO,

wszem wobec i każdemu z osobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia 5 października, tysiąc dziewięćset dwudziestego pierwszego roku, podpisany został w Genewie Protokół, dotyczący poprawki do art. 4 Umowy Związku Narodów o brzmieniu nastąpującem:

Protokół dotyczący poprawki do artykułu 4 umowy.

Drugie Zgromadzenie Ligi Narodów, pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Jonkheer H. R. van Karnebeek, z udziałem sir Erica Drummonda, Sekretarza Generalnego, na posiedzeniu w dniu 5 października 1921 roku powzięło następującą uchwale, zawierającą poprawkę do artykułu 4 Umowy.

"Alineał następujący zostanie wstawiony pomiędzy drugim a trzecim alineałem artykułu 4:

"Zgromadzenie ustala, większością dwóch trzecich głosów, przepisy dotyczące wyborów niestałych Członków Rady, w szczególności zaś przepisy dotyczące długości ich mandatów oraz warunków ponownego wyboru."

Niżej podpisani należycie upoważnieni, oświadczają w imieniu Członków Związku, których reprezentują, iż przyjmują powyższą poprawkę.

Protokół niniejszy pozostanie otwarty dla podpisu Członków Związku; będzie on ratyfikowany, a ratyfikacje będą złożone w czasie możliwie najkrótszym w Sekretarjacie Związku.

Wejdzie on w życie zgodnie z przepisami zawartemi w artykule 26 Umowy.

Kopja uwierzytelniona niniejszego Protokółu będzie przesiana przez Sekretarza Generalnego wszystkim Członkom Związku.

Sporządzono w Genewie, dnia piątego września tysiąc dziewięćset dwudziestego pierwszego roku, w. jednym egzemplarzu, którego tekst francuski i angielski będą jednakowo obowiązujące i który zostanie złożony w archiwum Sekretarjatu Związku.

Przewodniczący drugiego Zgromadzenia:

VAN KARNEBEEK

Sekretarz Generalny:

ERIC DRUMMOND

E. H. WALIOM

(Afryka Południowa)

F. S. NOLI

(Albanja)

V. WELLINGTON KOO

(Chiny).

Pod warunkiem późniejszej aprobaty ustawodawczej:

FRANCISCO JOSÉ URRUTIA

A. J. RESTREPO

(Kolumbja)

MANUEL M. DE PFRALTA

(Costa-Rica)

HERLUF ZAHLE

(Danja)

ANT. PUP

(Estonja)

LÉON BOURGEOIS

(Francja)

YITTORIO SCIALOJA

(Włochy)

HAYASHI

(Japonja)

V. SALNAIS

(Łotwa)

GALVANAUSKAS

(Litwa)

MIKAEL H. LIE

(Norweqja)

R STRUYCKEN

(Holandja)

KSIĄŻE ARFA-ED-DOWLEH

EMIR ZOKA-ED-DOWLEH

(Persja)

OLSZOWSKI

(Polska)

Zaznajomiwszy się z powyższym protokółem, uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości jak i każde z zawartych w nim postanowień, oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i zatwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

W Warszawie, dnia 25 października 1922 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.1.1

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Protokół dotyczący poprawki do art. 4 Umowy Związku Narodów. Genewa.1921.10.05.
Data aktu: 05/10/1921
Data ogłoszenia: 08/01/1927
Data wejścia w życie: 29/07/1926