Regulamin Rady Prawniczej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 września 1926 r.
Regulamin Rady Prawniczej.

Na zasadzie art. 10 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 12 sierpnia 1926 r. o utworzeniu Rady Prawniczej (Dz. U. R. P. № 83 poz. 466) zarządza się co następuje:
§  1.
Rada Prawnicza opinjuje w komisjach stałych lub nadzwyczajnych.

Komisje stałe Rady Prawniczej są: komisja redakcyjna, komisja administracji ogólnej, komisja administracji gospodarczej, komisja administracji samorządowej, komisja prawa cywilnego, komisja prawa karnego i komisja prawa skarbowego.

Komisje nadzwyczajne będą tworzone przez Prezesa Rady Prawniczej w miarę potrzeby w zależności od przedmiotu obrad.

§  2. 1
Komisje składają się z pięciu osób, a mianowicie czterech radców i referenta. Dla ważności posiedzenia wystarcza obecność trzech osób; w posiedzeniu komisji może uczestniczyć właściwy Minister lub jego delegat.

Powiększenie składu komisji może nastąpić na zarządzenie Prezesa Rady w wypadkach, jeżeli komisji przekazano bardziej skomplikowany projekt.

Jeżeli istota projektu tego wymaga, Prezes Rady może zarządzić wspólne obrady dwóch lub więcej komisyj.

§  3. 2
Ogólne posiedzenia Rady odbywają się na zaproszenie Prezesa Rady i pod jego przewodnictwem w celu koordynacji prac poszczególnych komisyj. W posiedzeniach ogólnych biorą udział radcowie zwyczajni i wyznaczeni przez Prezesa Rady Prawniczej referenci Rady.

Dla rozważania spraw organizacyjnych i administracyjnych oraz kwestyj dotyczących ogólnych zasad redagowania aktów ustawodawczych, tudzież systematyzacji i kodyfikacji ustawodawstwa odbywają się pod przewodnictwem Prezesa posiedzenia przewodniczących Komisyj z udziałem referentów wyznaczonych przez Prezesa.

§  4. 3
Prezes Rady Prawniczej kieruje tokiem prac Rady, rozdziela projekty pomiędzy poszczególne komisje, oraz przestrzega terminowego ich opracowania.

Wiceprezes Rady pomaga Prezesowi Rady w powyższych czynnościach oraz zastępuje go w miarę potrzeby w kierownictwie pracami Rady.

Przewodniczący obrad kierują pracami komisyj, którym przewodniczą. W razie wspólnych obrad połączonych komisyj (§ 2 ust. 3) przewodniczy obradom przewodniczący tej komisji, do której projekt najpierw skierowano. W razie nieobecności przewodniczącego kierownictwo pracami Komisji należy do zastępcy Przewodniczącego, wyznaczonego przez Prezesa Rady.

Referent danej komisji pomaga przewodniczącemu w kierownictwie prac komisji.

§  5. 4
Projekt ustawy lub rozporządzenia, przekazany Radzie Prawniczej, będzie niezwłocznie przedstawiony Prezesowi Rady, który wyznaczy referenta, termin do zreferowania projektu oraz Komisję, do której projekt ma być skierowany.
§  6.
Posiedzenie komisji zwołane będzie na termin najbliższy z uwzględnieniem czasu, niezbędnego do przygotowania referatu i przesłania go członkom komisji.

Posiedzenia komisji obradują bez odroczeń do czasu zaopinjowania projektu w całości.

Jeżeli projekt ma cechy nagłości lub jeśli właściwy Minister tego zażąda, Prezes Rady wyznaczy termin, w którym komisja powinna opinję przygotować.

§  7. 5
Opinje Rady Prawniczej w Komisjach, i uchwały na posiedzeniach przewodniczących Komisyj i na ogólnych posiedzeniach Rady zapadają większością głosów obecnych, uprawnionych do głosowania.

Przewodniczący głosuje narówni z innymi; w razie równości głosów przeważa głos przewodniczącego.

§  8.
Biuro Rady przestrzega, aby wchodzące do Rady projekty były z zachowaniem przepisów niniejszego regulaminu opinjowane i w ostatecznej formie skierowane według właściwości.

Biuro Rady prowadzi kontrolę oddanych do zreferowania projektów oraz systematyzuje projekty w związku z obowiązującem ustawodawstwem, a to celem doprowadzenia do kodyfikacji poszczególnych działów ustawodawstwa.

§  9. 6
(skreślony).
§  10.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 marca 1927 r. (Dz.U.27.29.235) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1927 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 marca 1927 r. (Dz.U.27.29.235) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1927 r.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 marca 1927 r. (Dz.U.27.29.235) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1927 r.
4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 23 marca 1927 r. (Dz.U.27.29.235) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1927 r.
5 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 23 marca 1927 r. (Dz.U.27.29.235) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1927 r.
6 § 9 skreślony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 23 marca 1927 r. (Dz.U.27.29.235) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1927 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.94.553

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Regulamin Rady Prawniczej.
Data aktu: 10/09/1926
Data ogłoszenia: 17/09/1926
Data wejścia w życie: 17/09/1926