Wykonanie ustawy o mierniczych przysięgłych z dnia 15 lipca 1925 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROBÓT PUBLICZNYCH W POROZUMIENIU Z MINISTREM REFORM ROLNYCH
z dnia 28 czerwca 1926 r.
o wykonaniu ustawy o mierniczych przysięgłych z dnia 15 lipca 1925 r. (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 682).

Na mocy art. 8, 14 i 26 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o mierniczych przysięgłych (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 682) zarządza się co następuje:

I.

O wnoszeniu podań.

§  1.
Osoby, pragnące uzyskać tytuł i złączone z nim prawa mierniczego przysięgłego, wnoszą podania do tego urzędu wojewódzkiego, w którego obrębie w chwili wnoszenia podania stale zamieszkują.
§  2.
Do podania o nadanie tytułu i złączonych z nim praw mierniczego przysięgłego winny być dołączone następujące dokumenty:
1)
dowód obywatelstwa polskiego,
2)
świadectwo egzaminu odbytych studjów (art. 2, p. a) i b) ustawy o mierniczych przysięgłych),
3)
świadectwa odbytej praktyki (art. 3 ustawy o mierniczych przysięgłych),
4)
świadectwo egzaminu, stwierdzającego praktyczną znajomość zawodu (art. 4 ustawy o mierniczych przysięgłych),
5)
życiorys, podpisany przez kandydata, sporządzony według załączonego wzoru (załącznik 1).
§  3.
Profesorowie politechnik oraz innych szkół akademickich, którzy wykładają lub wykładali miernictwo, mają do podania dołączyć zamiast dokumentów, wymienionych w § 2, p. 3 i 4, zaświadczenie rektora, że kandydat jest lub był profesorem miernictwa.
§  4.
Byli nauczyciele miernictwa w państwowych szkołach mierniczych mają do podania dołączyć zamiast dokumentów, wymienionych w § 2, p. 3 i 4, zaświadczenie swej władzy przełożonej, że kandydat był nauczycielem miernictwa w państwowej szkole mierniczej przez lat 10.
§  5.
Byli urzędnicy państwowi i samorządowi winni do podania dołączyć w miejsce dokumentów wskazanych w § 2, p. 3 i 4 zaświadczenie swej władzy przełożonej, że kandydat był urzędnikiem państwowym lub samorządowym i pracował w miernictwie co najmniej lat 10.

II.

O wydawaniu dekretów.

§  6.
Do wydawania dekretów, nadających tytuł i złączone z nim prawo wykonywania zawodu mierniczego przysięgłego, upoważnieni są wojewodowie.
§  7.
Wojewoda po rozpatrzeniu podania i dokumentów, o ile kandydat odpowiada wymogom art. 1 ustawy o mierniczych przysięgłych, wyda dekret według załączonego wzoru (załącznik 2).

Jeśli kandydat nie odpowiada wymogom art. 1 ustawy o mierniczych przysięgłych, wojewoda wyda odmowne orzeczenie z podaniem powodu odmowy i pouczaniem o środkach prawnych przysługujących kandydatowi.

§  8.
Jeżeli wniesione podanie nie zawiera wszystkich wymaganych dokumentów lub jeżeli dokumenty wymagają uzupełnienia, wojewoda wezwie kandydata do uzupełnienia braków w wyznaczonym terminie. Jeśli w tym czasie kandydat nie uczyni zadość wezwaniu, wojewoda zwróci podanie nierozpatrzone.
§  9.
Od odmownej decyzji wojewody przysługuje kandydatowi prawo odwołania się do Ministra Robót Publicznych w ciągu dni 14-tu od daty doręczenia orzeczenia.

III.

O składaniu przysięgi.

§  10.
Wojewoda, przed wydaniem dekretu na mierniczego przysięgłego, odbierze od kandydata przysięgę według podanej poniżej roty i zażąda od kandydata podpisania złożonej przez niego roty przysięgi (załącznik 3).
§  11. 1
Rota przysięgi przepisana dla kandydatów do zawodu mierniczego przysięgłego brzmi, jak następuje: "Przysięgam, pomny dobra demokratycznego Państwa Polskiego, że jako mierniczy przysięgły będę obowiązki moje sumiennie według swej najlepszej wiedzy wypełniać, przepisy prawa i instrukcje miernicze ściśle stosować, prawdy wiernie przestrzegać, a w postępowaniu swym kierować się zasadami uczciwości
§  12.
Przysięgę składa kandydat na ręce wojewody, względnie wyznaczonego przez niego urzędnika. Rota przysięgi po odczytaniu winna być podpisana przez przysięgającego i odbierającego przysięgę. Podpisaną formalnie rotę przysięgi załącza się do aktów mierniczego przysięgłego.

IV.

Ogłoszenia o wydaniu dekretów.

§  13.
Doręczenie dekretu oraz odebranie przysięgi może się odbyć w urzędzie wojewódzkim lub też w starostwie, wskazanem przez kandydata.

O wydaniu dekretu na mierniczego przysięgłego i odebraniu przysięgi ogłosi wojewoda w wojewódzkim dzienniku urzędowym, podając imię i nazwisko, ewentualnie tytuł naukowy kandydata, datę wydania dekretu i złożenia przysięgi. O tem ogłoszeniu winien urząd wojewódzki zawiadomić Ministerstwo Robót Publicznych, podając wyżej wymienione szczegóły.

V.

O biurze i pieczęci mierniczego przysięgłego.

§  14.
Pragnący przystąpić do wykonywania praktyki musi obrać siedzibę biura i zgłosić ją we właściwym urzędzie wojewódzkim. Mierniczy przysięgły przyjmuje w biurze zlecenia stron interesowanych, przeprowadza pertraktacje, sporządza plany, odpisy, kopje, obliczenia; przechowuje wszelkie dokumenty i materjały z wykonanych przez siebie prac polowych; prowadzi dziennik zamówień i wydanych dokumentów, dziennik pism zwyczajnych, korespondencję wynikającą z wykonywania zawodu oraz archiwum dokumentów.
§  15.
Mierniczemu przysięgłemu nie wolno otwierać biur filjalnych w jego siedzibie ani poza nią. Nie uważa się za biuro filjalne czasowego pomieszczenia mierniczego przysięgłego i jego personelu do wykonania określonego zlecenia, jak np. przeprowadzenia parcelacji, komasacji, pomiaru miasta i t. p.
§  16.
W części Państwa, w której obowiązują przepisy ustawy o izbach inżynierskich (austr. Dz. U. P. z dn. 2. stycznia 1913 r. cz. II. Nr. 3) winien urząd wojewódzki zawiadomić izbę inżynierską we Lwowie o miejscu stałej siedziby i każdorazowej zmianie tej siedziby, zgłoszonej przez mierniczego przysięgłego, a również podać datę wydania dekretu i odebrania przysięgi.
§  17.
Mierniczy przysięgły może umieścić na posesji, w której mieści się jego siedziba, tabliczkę z napisem: "Mierniczy przysięgły" imię i nazwisko, ewentualnie tytuł naukowy. Na tabliczce nie wolno umieszczać żadnych innych napisów, prócz bliższego określenia mieszkania i godziny przyjęć w biurze.
§  18.
Mierniczy przysięgły obowiązany jest do stałego prowadzenia "dziennika zamówień i wydanych dokumentów" (załącznik 4).

Dziennik winien być oprawiony w książkę, a stronice ponumerowane. Do dziennika winny być wpisywane pod liczbami porządkowemi wszystkie przyjęte zamówienia oraz wydane dokumenty miernicze, podpisane przez mierniczego przysięgłego.

§  19.
Wszelkie wpisy do "dziennika zamówień i wydanych dokumentów" winny być uskuteczniane atramentem we właściwym czasie. Nie wolno usuwać kartek z dziennika, nie wolno wycierać lub zamazywać wpisów, a omyłki muszą być poprawione w ten sposób, aby pierwotny tekst pozostał czytelny. Dziennik winien znajdować się zawsze w biurze mierniczego przysięgłego i winien być przedstawiony do wglądu osobom powołanym w myśl art. 14 ustawy o mierniczych przysięgłych do nadzoru nad wykonywaniem zawodu mierniczego przysięgłego.
§  20.
Mierniczy przysięgły obowiązany jest do utrzymywania w należytym porządku wszystkich aktów, map, planów, odpisów, szkiców, obliczeń i t. p. materiałów, uzyskanych z prac, wykonywanych przez siebie.

Te materjały winny znajdować się w teczkach lub rulonach i winny być zaopatrzone w numery dziennika zamówień. Mierniczy przysięgły obowiązany jest przechowywać te materjały przez cały czas wykonywania zawodu i istnienia jego biura. Wyłączone są te dokumenty, które zgodnie z obowiązującemi przepisami winny być składane we właściwych urzędach.

§  21.
Mierniczy przysięgły może posiadać tylko jeden egzemplarz pieczęci z godłem Państwa.

Zezwolenia na sporządzenie lub przerobienie pieczęci z godłem Państwa wydawać będą mierniczym przysięgłym urzędy wojewódzkie na podstawie pisemnego zgłoszenia.

§  22.
Urzędy wojewódzkie przestrzegać będą, aby używane przez mierniczych przysięgłych pieczęcie z godłem Państwa odpowiadały następującym wymogom: pieczęć ma być okrągłą o średnicy 5 cm., treść napisu przy krawędzi pieczęci ma mieć litery wielkości 3 mm., godło państwowe kształtu wskazanego ustawą z dn. 1. sierpnia 1919 r. (Dz. U. R. P. Nr. 69 poz. 416), nad godłem w półkolu napis: "Mierniczy przysięgły", pod godłem w dwu rzędach półkolem "imię i nazwisko" ewentualnie tytuł naukowy, pod tem w drugim półkolu miejscowość stałej siedziby, jednak bez bliższego adresu.
§  23.
Mierniczemu przysięgłemu przysługuje prawo umieszczania na wszystkich dokumentach, wydawanych przez siebie, oraz na zaświadczeniach praktykantów o odbytej praktyce, pieczęci z godłem Państwa. Na operatach pomocniczych, wchodzących w skład elaboratu pomiarowego, ma być umieszczony tylko podpis mierniczego przysięgłego bez pieczęci.
§  24.
Na dokumentach, wydanych przez mierniczego przysięgłego, nie wolno umieszczać napisów innej treści, aniżeli opiewa pieczęć z godłem Państwa, używana przez mierniczego przysięgłego.
§  25.
W razie śmierci mierniczego przysięgłego, zrzeczenia się tytułu i prawa lub w razie odebrania tytułu i prawa, winna być pieczęć z godłem Państwa oddana urzędowi wojewódzkiemu, w którego obrębie mierniczy przysięgły miał swoją stałą siedzibę, w celu jej zniszczenia.

VI.

O rejestrze mierniczych przysięgłych.

§  26.
Urząd wojewódzki założy i prowadzić będzie według wzoru załączonego (załącznik 5) rejestr mierniczych przysięgłych, posiadających siedzibę biura w obrębie województwa.
§  27.
Mierniczy przysięgły obowiązany jest każdą zmianę siedziby biura zgłosić niezwłocznie pisemnie do odnośnego urzędu wojewódzkiego. Jeżeli przeniesienie nastąpiło poza granicę województwa, w którego obrębie mierniczy przysięgły miał dotychczas siedzibę biura, wówczas obowiązany on jest do pisemnego zawiadomienia obu urzędów wojewódzkich o zaszłej zmianie. O tej zmianie siedziby biura obowiązany jest mierniczy przysięgły zawiadomić także izbę inżynierską we Lwowie, jeśli zmiana dotyczy jednego z województw, w których obowiązuje ustawa o izbach inżynierskich (Austr. Dz. Ust. P. z 1913 roku, część II, Nr. 3).
§  28.
W razie przeniesienia się mierniczego przysięgłego do innego województwa, winien urząd wojewódzki, po nadesłaniu zawiadomienia o nowej siedzibie biura, sporządzić wyciąg z rejestru mierniczych przysięgłych i wszystkie akta oraz dane, dotyczące odnośnego mierniczego przysięgłego, wraz z wyciągiem z rejestru odesłać do tego urzędu wojewódzkiego, w którego obrębie obrał mierniczy przysięgły nową siedzibę biura.
§  29.
Wgląd oraz robienie odpisów z rejestru mierniczych przysięgłych zależne jest od zezwolenia wojewody.

VII.

O nadzorze nad mierniczymi przysięgłymi,

§  30.
Mierniczy przysięgły podlega przy wykonywaniu swego zawodu nadzorowi właściwego wojewody. Wojewoda ma prawo kontrolowania jego czynności zawodowych przez swych urzędników lub za pośrednictwem urzędników innych urzędów państwowych, wreszcie za pośrednictwem izby inżynierskiej, o ile chodzi o tereny województwa krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego. W pracach, związanych z przebudową ustroju rolnego, powoływanie tych osób następuje w porozumieniu z właściwym okręgowym urzędem ziemskim. Sposób przeprowadzania kontroli prac pomiarowych, wykonywanych przez mierniczego przysięgłego w myśl art. 9 ustawy o mierniczych przysięgłych, normują przepisy tych władz i urzędów, dla których użytku pomiar został przeprowadzony.
§  31.
Władzom i urzędom państwowym oraz osobom prywatnym przysługuje prawo wnoszenia zażaleń do właściwego wojewody na nieprawidłowe, niesumienne lub nieterminowe załatwianie spraw oddanych mierniczemu przysięgłemu.
§  32.
W razie stwierdzenia naruszeń, wynikających z niestosowania się do ustawy o mierniczych przysięgłych, wojewoda wydaje polecenia usunięcia nieprawidłowości i udziela mierniczemu przysięgłemu ostrzeżenia, bądź też postępuje w myśl art. 15 ustawy o mierniczych przysięgłych.

O wyniku sprawy zawiadomi wojewoda urząd, względnie strony interesowane, po wyczerpaniu wszelkich środków prawnych, przysługujących mierniczemu przysięgłemu.

§  33.
Zarządzenia, dotyczące przeprowadzenia czynności nadzorczych, mają być wydawane na piśmie. Z czynności nadzorczych ma być spisany protokół w obecności interesowanego mierniczego przysięgłego, względnie osoby, która reprezentuje w danej chwili odnośnego mierniczego przysięgłego. W razie niestawienia się tych osób protokół może być spisany zaocznie.

Stwierdzone nieprawidłowości w wykonaniu pomiarów lub czynności, złączonych z wykonywaniem zawodu mierniczego przysięgłego, winny być w protokóle spisane, a dokumenty lub załączniki, stwierdzające znalezioną nieprawidłowość, mają być dołączone do protokółu.

§  34.
Mierniczowie przysięgli przy wykonywania prac pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, podlegają, niezależnie od powyższych postanowień, nadzorowi Ministra Reform Rolnych, który wykonuje ten nadzór przez okręgowe urzędy ziemskie.

VIII.

O praktykantach na mierniczych przysięgłych i rejestrze praktykantów.

§  35.
Za praktykanta na mierniczego przysięgłego w rozumieniu niniejszego rozporządzenia uważa się osoby, posiadające wymogi art. 2 ustawy o mierniczych przysięgłych, względnie osoby wymienione w art. 24 wspomnianej ustawy.
§  35a. 2
W zakresie prac mierniczych, związanych z przebudową ustroju rolnego, narówni z praktykantami na mierniczych przysięgłych traktuje się te osoby z personelu pomocniczego, które wykażą się co najmniej 10-letnią praktyką przy wspomnianych pracach i do dnia 31 grudnia 1940 r. uzyskają odpowiednie pozwolenie, wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych na wniosek Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

Policzalność praktyki, odbytej u mierniczego przysięgłego po otrzymaniu pozwolenia wymienionego w ust. 1, ocenia się na podstawie ust. 3 art. 5 ustawy o mierniczych przysięgłych

§  36.
Rozpoczęcie i przerwy praktyki u mierniczego przysięgłego winny być każdorazowo bezzwłocznie zgłoszone w odnośnem województwie.

Zgłoszenie praktyki odbywa się pisemnie i winno być podpisane przez kandydata i mierniczego przysięgłego, u którego praktykę ma odbywać zgłoszony kandydat. Zgłoszenie wnosi się do urzędu wojewódzkiego, właściwego ze względu na siedzibę mierniczego przysięgłego, u którego praktykant ma odbywać praktykę.

Do zgłoszenia praktyki należy dołączyć: świadectwo, względnie wiarogodny odpis świadectwa odbytych studjów oraz życiorys kandydata (załącznik 1).

§  37.
Urząd wojewódzki założy rejestr praktykantów, zgłoszonych przez mierniczych przysięgłych, zamieszkujących stale w obrębie województwa. Rejestr ten prowadzić będzie w porządku chronologicznym według wzoru załączonego (załącznik 6).

W rejestrze będą wpisywane zgłoszenia praktykantów i zmiany praktyki aż do chwili uzyskania tytułu i praw mierniczego przysięgłego, względnie przeniesienia do innego województwa.

§  38.
Z odbytej praktyki otrzymują praktykanci, zarejestrowani w odnośnym urzędzie wojewódzkim, zaświadczenie według ustalonego wzoru (załącznik 7). Do wydawania zaświadczeń obowiązani są mierniczowie przysięgli. Na takiem zaświadczeniu może urząd wojewódzki stwierdzić, że podany w zaświadczeniu okres praktyki zgodny jest z rejestrem praktykantów.

Praktykantom przysługuje ponadto prawo otrzymania z urzędu wojewódzkiego wyciągu z rejestru praktykantów, w którym stwierdzony winien być czas wpisania do rejestru praktykantów, okres zgłoszonej praktyki oraz data wykreślenia z rejestru praktykantów. Stwierdzenie praktyki na zaświadczeniu lub wydanie wyciągu z rejestru praktykantów urząd wojewódzki odnotuje w rejestrze praktykantów.

§  39.
W zaświadczeniach, wydanych przez mierniczych przysięgłych zarejestrowanym praktykantom, winny być uwidocznione: data rozpoczęcia i zwolnienia z praktyki, sposób użycia praktykanta z wymienieniem prac wykonanych pod nadzorem mierniczego przysięgłego, data wydania zaświadczenia, liczba dziennika biurowego oraz podpis i pieczęć mierniczego przysięgłego. Zaświadczenie takie ma obowiązek mierniczy przysięgły wydać w jednym egzemplarzu. Na ewentualnych odpisach musi być zaznaczone, że są odpisami.
§  40.
Zaświadczenie urzędu, w którym kandydat na mierniczego przysięgłego odbywał praktykę mierniczą, ma być wydane przez właściwą władzę, w której kandydat pracował, i ma zawierać przebieg służby z odpowiedniemi datami, opinję oraz oświadczenie, że kandydat pracował w dziedzinie miernictwa i z jakiemi wynikami.
§  41.
Zaświadczenia urzędów państwowych u praktyce mierniczej krótszej, niż wymaga art. 3 ustawy o mierniczych przysięgłych, winny być zarejestrowane przy zgłoszeniu w urzędzie wojewódzkim, w którego obrębie kandydat odbywa dalszą praktykę u mierniczego przysięgłego.
§  42.
W razie śmierci mierniczego przysięgłego, zrzeczenia się lub odebrania tytułu i praw mierniczego przysięgłego, zaświadczenia praktykantom o odbytej praktyce wydaje urząd wojewódzki na podstawie rejestru praktykantów.
§  43.
Czas praktyki mierniczej, wykonywanej do chwili wydania niniejszego rozporządzenia, winien być zarejestrowany we właściwym urzędzie wojewódzkim. Do rejestracji należy przedłożyć wszystkie świadectwa, udowodniające czas praktyki.

Urząd wojewódzki wpisze zgłoszonych, którzy odpowiadają wymogom ustawy o mierniczych przysięgłych, do rejestru praktykantów, a na przedłożonych świadectwach odnotuje zgłoszenie praktyki.

§  44.
W razie przeniesienia się praktykanta do innego województwa winien on zgłosić praktykę w tymże urzędzie wojewódzkim, zawiadamiając równocześnie o tem urząd wojewódzki, w którym dotychczas odbywał praktykę. Urząd wojewódzki po otrzymaniu zawiadomienia o nowej siedzibie przesyła odpis z rejestru praktykantów do urzędu wojewódzkiego nowej siedziby praktykanta, który wpisuje do rejestru praktykantów otrzymane dane, dotyczące praktyki z wyciągu dotychczasowego i prowadzi rejestr dla odnośnego praktykanta w dalszym ciągu.

IX.

O użyciu praktykantów i personelu pomocniczego.

§  45. 3
Mierniczy przysięgły odpowiedzialny jest za wszelkie przyjęte i wykonane prace miernicze polowe i biurowe, które zostały przez niego podpisane i pieczęcią zaopatrzone. Czynności miernicze poza biurem musza być wykonywane w obecności i pod nadzorem mierniczego przysięgłego lub też praktykanta zarejestrowanego w urzędzie wojewódzkim, bądź, jeśli chodzi o prace, związane z przebudową ustroju rolnego, pod nadzorem osób, posiadających pozwolenie, wymienione w § 35a Mierniczy przysięgły nie może poruczać praktykantom podpisywania dokumentów oraz wykonywania takich czynności mierniczych, które z samego charakteru pracy wymagają osobistego wykonania jej przez mierniczego przysięgłego.
§  46.
Mierniczy przysięgły może zatrudniać personel pomocniczy i poruczać mu wykonanie poszczególnych czynności, wchodzących w zakres prac mierniczych (art. 9 ustawy o mierniczych przysięgłych), jednakże pod nadzorem osób, wskazanych w § 45.
§  47.
Praktykanci zarejestrowani w urzędzie wojewódzkim, którzy wykonywają z upoważnienia mierniczego przysięgłego prace pomiarowe poza biurem, winni posiadać legitymację wydaną i podpisaną przez mierniczego przysięgłego. Legitymacja powinna być zaopatrzona w fotografję i posiadać pieczęć z godłem Państwa tak umieszczoną, aby częściowo pokrywała fotografję. Legitymacja musi być podpisana przez praktykanta i winna opiewać na rok kalendarzowy daty wystawienia. Przedłużenie legitymacji na następny rok kalendarzowy musi być na legitymacji stwierdzone przez mierniczego przysięgłego.
§  48.
W razie przeniesienia się praktykanta do innego mierniczego przysięgłego winna być poprzednia legitymacja zwrócona wystawcy, a praktykant otrzymuje nową legitymację.

X.

Wygaśnięcie, zrzeczenie się, odebranie i ponowne uzyskanie tytułu i praw.

§  49.
O śmierci mierniczego przysięgłego winno starostwo, w którego obrębie mierniczy przysięgły miał stałą siedzibę, zawiadomić urząd wojewódzki. Z chwilą śmierci mierniczego przysięgłego pieczęć z godłem Państwa winna być zwrócona do urzędu wojewódzkiego, a biuro ma być zlikwidowane.
§  50.
O śmierci, o zrzeczeniu się, o ponownem nadaniu, o pozbawieniu tytułu i praw mierniczego przysięgłego ogłasza urząd wojewódzki w swoim dzienniku urzędowym, zawiadamiając równocześnie o zaszłej zmianie Ministerstwo Robót Publicznych.

Przy zrzeczeniu się tytułu i praw lub odebraniu tytułu i praw, należy równocześnie odebrać dekret, a w razie niezwrócenia należy również o unieważnieniu dekretu ogłosić w dzienniku urzędowym wraz z ogłoszeniem wymienionem w pierwszym ustępie.

XI.

O różnych kategorjach kandydatów na mierniczych przysięgłych,

§  51.
Emerytowani geometrzy ewidencyjni ze służby w ewidencji katastru podatku gruntowego w województwach: krakowskiem, lwowskiem, stanisławowskiem i tarnopolskiem, o ile posiadają warunki, wymagane w art. 23, ustawy o mierniczych przysięgłych, winni wnosić podania do Ministra Robót Publicznych przez urząd wojewódzki, w którego obrębie zamieszkują.

Do podania należy dołączyć dekret spensjonowania i deklarację o wyborze stałej siedziby i życiorys.

Podanie wraz z rezolucją będzie następnie zwrócone wskazanemu w podaniu urzędowi wojewódzkiemu, który wyda dalsze zarządzenia w myśl ustawy i niniejszego rozporządzenia.

§  52.
Osoby, wymienione w art. 24, ustęp 1. ustawy o mierniczych przysięgłych, wnoszą podanie o nadanie tytułu i praw mierniczego przysięgłego przez urząd wojewódzki, w którego obrębie zamieszkują, do Ministerstwa Robót Publicznych.

Do podania należy dołączyć:

1)
dowód obywatelstwa polskiego,
2)
świadectwo ukończenia szkoły mierniczej rosyjskiej wraz z dyplomem na geometrę prywatnego lub geometrę taksatora,
3)
wiarogodne zaświadczenia odbytej 10-letniej praktyki mierniczej, z czego co najmniej 5 lat w kraju,
4)
życiorys (według załącznika 1).

Minister Robót Publicznych w porozumieniu z Ministrem Wyznań Rel. i Ośw. Publ. decyduje o dopuszczeniu do egzaminu w zakresie art. 4-b) ustawy o mierniczych przysięgłych lub też odmawia.

W razie dopuszczenia do egzaminu przesyła Ministerstwo Robót Publicznych podanie wraz z decyzją odnośnej komisji egzaminacyjnej i zawiadamia o tem interesowanego.

Po skończonym egzaminie komisja zwraca akta wraz z dołączeniem wyniku egzaminu do Ministerstwa, które postąpi w zależności od wyniku egzaminu.

§  53.
Mierniczowie I. klasy, wymienieni w art. 23, ustęp 2 ustawy o mierniczych przysięgłych, wnoszą podania wraz z dokumentami w myśl art. 1, p. 1, 3 i 4 ustawy o mierniczych przysięgłych do odnośnego urzędu wojewódzkiego.
§  54.
Osoby, wymienione w art. 25 ustawy o mierniczych przysięgłych, wnoszą podania przez urząd wojewódzki swego miejsca zamieszkania do Ministra Robót Publicznych, dołączając do podania upoważnienie, uzyskane w myśl art. 25, ustęp 1 ustawy o mierniczych przysięgłych, zaświadczenie wykazujące 15 lat praktyki zawodowej w pracach, określonych w art. 9, p. c) ustawy o mierniczych przysięgłych, wreszcie dokumenty, określone art. 1, p. 1 ustawy o mierniczych przysięgłych, i życiorys (załącznik 1).

Ministerstwo Robót Publicznych postanawia o dopuszczeniu do złożenia egzaminu w zakresie art. 4, p. b) i zawiadamia odnośną komisję egzaminacyjną, przesyłając jej akta przedmiotowe. Po egzaminie komisja zwraca akta wraz z podaniem wyniku egzaminu. Stosownie do wyników egzaminu Ministerstwo wydaje polecenie odnośnemu wojewodzie wydania dekretu w myśl niniejszego rozporządzenia, względnie zawiadamia interesowanego o odmownem załatwieniu jego prośby, zwracając wszystkie załączniki podania.

XII.

Postanowienie końcowe.

§  55.
Osoby, wymienione w art. 22 ustawy o mierniczych przysięgłych, mogą otrzymać nowe dekrety na mierniczych przysięgłych od władz polskich, o ile uczynią zadość wymogom wspomnianego na wstępie artykułu, zdanie ostatnie. Obowiązek złożenia przysięgi wobec władz polskich i zgłoszenia siedziby ciąży na wszystkich, którzy tego dotychczas wobec władz polskich nie uczynili. Obowiązek ten musi być wykonany w ciągu trzech miesięcy od daty ogłoszenia niniejszego rozporządzenia.
§  56.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Z tym dniem tracą moc obowiązującą wszelkie dotychczasowe rozporządzenia, dotyczące spraw objętych niniejszem rozporządzeniem, odnoszących się do geometrów cywilnych dla b. zaboru austrjackiego, geometrów przysięgłych dla b. zaboru pruskiego oraz geometrów klasy II-ej dla b. zaboru rosyjskiego, wreszcie ulega zmianie § 39 instrukcji katastralnej II, z dnia 21 lutego 1896 r., obowiązującej w b. zaborze pruskim, w tym sensie, iż zezwala się na używanie praktykantów przy pomiarach.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  1

ŻYCIORYS

kandydata na mierniczego przysięgłego

1) Imię i nazwisko ...........................................

2) Imię ojca .................................................

3) Rok i dzień urodzenia .....................................

4) Miejsce urodzenia (gmina, powiat, województwo) ............

..............................................................

5) Miejsce zamieszkania w chwili wnoszenia podania ...........

..............................................................

6) Całkowity przebieg nauki aż do czasu uzyskania stopnia

naukowego mierniczego lub inżyniera mierniczego ...........

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

7) Stosunek do służby w wojsku polskiem ......................

..............................................................

8) Przebieg praktyki zawodowej od czasu zdania egzaminu w

odnośnym zakładzie naukowym, u kogo i jak długo praktykował

(wymienić imiennie i podać daty) ..........................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

9) Zajęcie kandydata w chwili wnoszenia podania ..............

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

10) Szczegóły życia, mogące mieć wpływ na ocenę przygotowania

zawodowego kandydata .....................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

11) Oświadczenie, czy kandydat nie był pozbawiony praw

wyborczych w myśl art. 1, p. 5 ustawy o mierniczych

przysięgłych .............................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

Za wiarogodność wyżej podanych danych, odnoszących się do

mojego życiorysu, biorę pełną prawną odpowiedzialność i na

żądanie mogę okazać wszelkie dokumenty w oryginale lub

uwierzytelnionych odpisach dla udowodnienia podanych przeze

mnie szczegółów życia, co niniejszym własnoręcznym podpisem

stwierdzam.

.................... dnia .......................

(Podpis własnoręczny):

ZAŁĄCZNIK  2

URZĄD WOJEWÓDZKI ........... dnia ........ 19 r.

w ...................

L. .......

DEKRET.

Na zasadzie ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. (D. U. R. P. Nr.

97, poz. 682) nadaję

Panu .........................................................

zamieszkałemu ................................................

powiatu ......................................................

tytuł oraz prawo wykonywania zawodu mierniczego

przysięgłego.

Wojewoda:

Pieczęć:

Przepisaną przysięgę złożono

w dniu ................ 19 r.

Podpis:

..........................

ZAŁĄCZNIK  3

ROTA PRZYSIĘGI.

Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu i Wszechwiedzącemu w

Trójcy Świętej Jedynemu, że będę wypełniać obowiązki moje jako

mierniczy przysięgły wobec Rzeczypospolitej Polskiej wiernie i

sumiennie, że prawom i rozporządzeniom posłusznym będę, a w

szczególności, że moje czynności zawodowe wedle mojej

najlepszej wiedzy i woli sprawować, prawdy ściśle przestrzegać

i przepisy prawa wypełniać będę i ani prośbami, ani groźbami

ani żadnemi ubocznemi względami i wpływami od sprawiedliwego i

sumiennego spełniania zawodu, przestrzegania ustaw,

rozporządzeń, przepisów i instrukcyj mierniczych odwieść się

nie dam.

Tak mi Panie Boże dopomóż.

W ............. dnia ........... 19 r.

Podpis składającego przysięgę:

.................................

Przysięgę służbową odebrałem

.............................. Pieczęć

.............................. urzędowa

Stanowi załącznik do L: .............

(Dla wyznań niechrześcijańskich skreślić słowa "w Trójcy

Świętej jedynemu").

ZAŁĄCZNIK  4

(Strona pierwsza).

Województwo.......... Mierniczy przysięgły .............

Powiat .............. ..................................

DZIENNIK

zamówień i wydanych dokumentów

założony dnia ................... posiada stron ........

(Strona druga).

L.

p.

Data przyjęcia zamówienia Od kogo i skąd Co jest do wykonania Obszar objektu Data wykończenia robót Data wydania dokumentów Ilość i jakie dokumenty Uwaga ewentualnie potwierdzenie
polowych biurowych wydano odbioru

ZAŁĄCZNIK  5

L. rejestru ...............

1) Imię i nazwisko ..........................................

2) Miejscowość i data urodzenia .............................

Powiat ...................................................

Województwo ..............................................

3) Wyznanie .................................................

4) Imię i nazwisko rodziców .................................

..............................................................

5) Przebieg nauki do czasu uzyskania tytułu i prawa

mierniczego przysięgłego .................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

6) Inne dodatkowe wykształcenie i ewent. uprawnienia ........

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

7) Tytuł naukowy (liczba i data dyplomu) ....................

..............................................................

8) Stosunek do wojska .......................................

..............................................................

9) Data i liczba wydania dekretu ............................

10) Data złożenia przysięgi ..................................

11) Data ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym ....................

I. Przebieg praktyki zawodowej przed otrzymaniem dekretu.

L.

p.

Wyszczególnienie przebiegu praktyki Data i liczba Uwagi Urzędu Wojewódzkiego

II. Rejestr kontroli technicznej.

L.

p.

Data przeprowadzenia kontroli Wynik kontroli Dokonano kontroli przez kogo Liczba i data zarządzenia

III. Wykaz zatrudnionych praktykantów.

L.

p.

Imię i nazwisko praktykanta Data zgłoszenia przyjęcia Data zgłoszenia zwolnienia

IV. Rejestr przekroczeń i ostrzeżeń.

L.

p.

ZAŁĄCZNIK  6

L. p. rejestru .............

Imię i nazwisko ..............................................

Miejscowość i data urodzenia .................................

Powiat ....................... Województwo ...................

Wyznanie .....................................................

Imię i nazwisko rodziców .....................................

Przebieg nauki przed rozpoczęciem studjów zawodowych .........

..............................................................

..............................................................

..............................................................

Studja zawodowe...............................................

..............................................................

..............................................................

Stosunek do wojska ...........................................

..............................................................

Uwagi ........................................................

..............................................................

Przebieg praktyki mierniczej.

L. p. U kogo Określenie miejscowości Data i liczba zgłoszenia rozpoczęcia Data i liczba zgłoszenia ukończenia Uwagi*)

______

*) W uwagach notuje się wydanie wyciągu z rejestru,

stwierdzenie identyczności dat w świadectwie mierniczego

przysięgłego z datami rejestru daty wysłania odpisu

rejestru do innego Urzędu Wojewódzkiego, datę wysłania

podania do Komisji egzaminacyjnej, datę zwożenia egzaminu

praktycznego na mierniczego przysięgłego.

ZAŁĄCZNIK  7

Zaświadczenie praktyki mierniczej

Stwierdzam niniejszem, że Pan ................................

urodzony dnia ........... 19 r. w miejscowości .............

powiatu ................ województwa .........................

pracował u mnie w charakterze praktykanta mierniczego w czasie

od dnia ........................ do dnia .....................

Zgłoszony został do Urzędu Wojewódzkiego dnia ................

i zapisany w rejestrze praktykantów.

W czasie praktyki mierniczej zajęty był: (wyszczególnienie

ważniejszych prac wykonanych pod kierownictwem mierniczego

przysięgłego) ................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

Z powierzonych mu do wykonania prac mierniczych wywiązał się

(opinja fachowa) .............................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

W czasie praktyki zaszły jeszcze zmiany następujące:*)

..............................................................

(Miejscowość) .............. dnia .......... 19 r.

Pieczęć

Podpis mierniczego przysięgłego:

......................................

______

*) Np. przerwa wskutek powołania do służby wojskowej, dłuższy

urlop lub temu podobne.

1 § 11 zmieniony przez § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 marca 1946 r. (Dz.U.46.12.82) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 kwietnia 1946 r.
2 § 35a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 14 stycznia 1936 r. (Dz.U.36.5.55) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 stycznia 1936 r.
3 § 45 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 14 stycznia 1936 r. (Dz.U.36.5.55) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 stycznia 1936 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.71.412

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy o mierniczych przysięgłych z dnia 15 lipca 1925 r.
Data aktu: 28/06/1926
Data ogłoszenia: 19/07/1926
Data wejścia w życie: 19/07/1926