Komisja kwalifikacyjna, powołana do orzekania o nienadawaniu się oficerów Korpusu Kontrolerów i oficerów tego korpusu awansowanych na generałów do służby w tym korpusie.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 5 maja 1926 r.
o komisji kwalifikacyjnej, powołanej do orzekania o nienadawaniu się oficerów Korpusu Kontrolerów i oficerów tego korpusu awansowanych na generałów do służby w tym korpusie.

Na mocy art. 30 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów Wojsk Polskich z dnia 23-go marca 1922 roku (Dz. U. R. P. № 32 poz. 256) zarządzam co następuje:
§  1.
Komisję kwalifikacyjną, powołaną do orzekania o nienadawaniu się oficerów Korpusu Kontrolerów (t. j. oficerów, należących do Korpusu Kontrolerów w rozumieniu art. 5 pkt. 11 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów, lub oficerów tego Korpusu awansowanych na generałów) do pełnienia służby w Korpusie Kontrolerów, stanowi:
a)
Szef Korpusu Kontrolerów - jako przewodniczący komisji;
b)
Zastępca Szefa Korpusu Kontrolerów - jako zastępca przewodniczącego komisji;
c)
7-miu oficerów Korpusu Kontrolerów-w tem 4-ch oficerów Korpusu Kontrolerów, awansowanych na generałów i 3-ch pułkowników Korpusu Kontrolerów - wyznaczonych jako członkowie komisji, corocznie w grudniu, przez Ministra Spraw Wojskowych, na wniosek Szefa Korpusu Kontrolerów.
§  2.
Komisja orzeka w zespołach, składających się z 5-ciu osób, a to:
a)
o oficerach Korpusu Kontrolerów awansowanych na generałów, w zespole złożonym z Szefa Korpusu Kontrolerów, względnie jego zastępcy - jako przewodniczącego i z 4-ch członków komisji w stopniu generalskim;
b)
o innych oficerach Korpusu Kontrolerów, w zespole złożonym z Szefa Korpusu Kontrolerów, względnie jego zastępcy - jako przewodniczącego i z 4-ch członków komisji, w tem 2-ch w stopniu generalskim, a 2-ch w stopniu pułkownika.

Skład osobowy zespołu orzekającego wyznacza Minister Spraw Wojskowych, na wniosek Szefa Korpusu Kontrolerów, dla każdej sprawy oddzielnie.

O ile Zastępca Szefa Korpusu Kontrolerów nie przewodniczy w danym zespole orzekającym, może on być wyznaczony na członka tego zespołu.

§  3.
W skład komisji nie mogą wchodzić oficerowie, przeciw którym prowadzone są dochodzenia dyscyplinarne, sądowo-karne, lub sądowo-honorowe.
§  4.
W skład zespołu orzekającego nie mogą wchodzić krewni i powinowaci oficera, o którym ma być wydane orzeczenie, a to:
a)
krewni wstępni i zstępni;
b)
krewni w linji bocznej do 4-go stopnia włącznie;
c)
powinowaci do 2-go stopnia włącznie.

W skład zespołu orzekającego nie mogą również wchodzić przełożeni, którzy wydali danemu oficerowi kwalifikację, stanowiącą podstawę do wdrożenia postępowania w myśl niniejszych przepisów.

Członka zespołu orzekającego, zwołanego dla danej sprawy, można wyłączyć na wniosek jednego z członków tego zespołu, lub na prośbę oficera, którego sprawa ma być rozpatrywaną - o ile odnośny zespół orzekający uzna to za wskazane. Postanowienie w tym względzie zapada w postaci uchwały.

Postanowienia 2-go i 3-go ustępu niniejszego paragrafu nie mają zastosowania do Szefa Korpusu Kontrolerów.

§  5.
W razie zdekompletowania liczby członków komisji (§ 1 pkt. c), Minister Spraw Wojskowych uzupełnia ją przez bezzwłoczne wyznaczenie na członka komisji innego oficera w odpowiednim stopniu.

Przepis ten ma również zastosowanie w razie wdrożenia przeciw członkowi komisji dochodzeń, wymienionych w § 3-im.

§  6.
W razie niemożności wyznaczenia na członków komisji oficerów w stopniach oznaczonych w § 1 pkt. c, wyznacza się. do tej funkcji oficerów w stopniu bezpośrednio niższym, aż do chwili powstania możności wyznaczenia oficera w stopniu właściwym.
§  7.
Orzecznictwu komisji podlegać mogą oficerowie Korpusu Kontrolerów z reguły po każdorazowem otrzymaniu ujemnej rocznej kwalifikacji.
§  8.
O poddaniu oficera Korpusu Kontrolerów orzeczeniu komisji postanawia Minister Spraw Wojskowych z reguły na podstawie jego rocznej ujemnej kwalifikacji, po wysłuchaniu Szefa Korpusu Kontrolerów.

Ministrowi Spraw Wojskowych przysługuje nadto w drodze wyjątku prawo poddania oficera Korpusu Kontrolerów orzeczeniu komisji w każdej chwili na wniosek, względnie po wysłuchaniu Szefa Korpusu Kontrolerów, w razie nagłego powstania wyjątkowych okoliczności, dyskwalifikujących danego oficera do służby w Korpusie Kontrolerów.

§  9.
Po otrzymaniu postanowienia Ministra Spraw Wojskowych o poddaniu oficera Korpusu Kontrolerów orzeczeniu komisji, przewodniczący jej bezzwłocznie ustanawia jednego z członków wyznaczonego przez Ministra Spraw Wojskowych zespołu (§ 2) referentem sprawy oraz oznacza jaknajrychlejszy termin posiedzenia, przy uwzględnieniu odpowiedniego czasu, potrzebnego referentowi do zapoznania się ze sprawą i przeprowadzenia ewentualnych potrzebnych badań.
§  10.
Referentowi sprawy przysługuje prawo badania odpowiednich akt i przesłuchiwania wszystkich tych osób, których przesłuchanie uzna za potrzebne.
§  11.
Referent przedstawia na posiedzeniu komisji (zespołu orzekającego), zwołanem przez przewodniczącego w oznaczonym terminie, wyniki swych badań wraz ze swym wnioskiem.

Oficer, przeciw któremu toczy się dochodzenie powinien być przez komisje, przesłuchany i ma prawo bronić się osobiście.

§  12.
Po wysłuchaniu sprawozdania i wniosków referenta, komisja przystopuje do rozpatrzenia sprawy i wydania orzeczenia, którego treścią może być, że:
a)
oficer nie nadają się do służby w Korpusie Kontrolerów,
b)
oficer nadaje się, do służby w Korpusie Kontrolerów.
§  13.
W razie zapatrywania komisji, że sprawa jest jeszcze niedojrzałą do wydania orzeczenia, komisja może w drodze uchwały postanowić przeprowadzenie potrzebnych badań w swej obecności (przejrzenie akt, przesłuchanie świadków, rzeczoznawców i t. p.), lub postanowić przeprowadzenie dodatkowych badań przez referenta w kierunku oznaczonym w uchwale. W tym ostatnim wypadku przewodniczący (zastępca) wyznacza termin do przeprowadzenia tych badań, oraz termin następnego posiedzenia komisji w tej sprawie.
§  14.
Posiedzenia komisji odbywają się tajnie pod kierownictwem przewodniczącego (zastępcy).
§  15.
Uchwały i orzeczenia komisji zapadają większością głosów.

Członkowie zespołu orzekającego głosują w kolejności stopni (starszeństwa), zaczynając od najmłodszego. Przewodniczący (zastępca) głosuje ostatni.

§  16.
Orzeczenia komisji są ostateczne.

Orzeczenia komisji wpisuje się w liście kwalifikacyjnej danego oficera, a odnośny wpis podpisują wszyscy członkowie zespołu orzekającego.

W razie wydania orzeczenia dodatniego dla oficera (§ 12 pkt. b) wpisuje się tam nadto motywy tego orzeczenia.

§  17.
Jeżeli Minister Spraw Wojskowych przychyli się do orzeczenia komisji, stwierdzającego nienadawanie się oficera do służby w Korpusie Kontrolerów (§ 12 pkt. a), przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej wniosek stosownie do art. 76 ustęp ostatni ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach, oficerów Wojsk Polskich.
§  18.
Aż do czasu wyznaczenia członków komisji w terminie określonym w § 1 pkt. c, należy przejściowo, celem bezzwłocznego rozpoczęcia działania komisji, wyznaczyć jej członków (§ 1 pkt. c) w ciągu tygodnia od ogłoszenia niniejszego rozporządzenia.

Tak utworzona komisja rozpatrzy i orzeknie w sprawach oficerów Korpusu Kontrolerów, przekazanych jej przez Ministra Spraw Wojskowych, na podstawie ich ujemnej kwalifikacji za rok 1925, względnie przekazanych w drodze wyjątku na podstawie okoliczności, które nastąpiły w ciągu roku 1926.

§  19.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierzam Ministrowi Spraw Wojskowych.
§  20.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.47.282

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komisja kwalifikacyjna, powołana do orzekania o nienadawaniu się oficerów Korpusu Kontrolerów i oficerów tego korpusu awansowanych na generałów do służby w tym korpusie.
Data aktu: 05/05/1926
Data ogłoszenia: 14/05/1926
Data wejścia w życie: 14/05/1926