Uposażenia dyrektorów i nauczycieli Państwowych Konserwatorjów Muzycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 27 marca 1926 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie uposażeń dyrektorów i nauczycieli Państwowych Konserwatorjów Muzycznych.

Na podstawie art. 39 ustawy z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska (Dz. U. R. P. № 116 poz. 924) zarządza się co następuje:
§  1.
Dyrektorzy państwowych konserwatorjów muzycznych otrzymują uposażenie V grupy.
§  2.
Nauczyciele państwowych konserwatorjów muzycznych otrzymują uposażenie od VIII do V grupy uposażenia według indywidualnych nominacyj. Nominacje nastąpić mogą tylko w granicach, wykazanych w budżecie etatów.
§  3.
Awansowanie dyrektorów i nauczycieli etatowych konserwatoriów w szczeblach grup odbywa się według artykułów 6 i 7 ustawy z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych j wojska (Dz. U. R. P. № 116 poz. 924).
§  4.
Wynagrodzenie, określone w § 2 odnosi się do maksymalnej ilości godzin nauczania, która wynosi:
a)
27 godzin nauczania tygodniowo w I kategorji przedmiotów, obejmującej: naukę gry fortepianowej dodatkowej i na instrumentach perkusyjnych, akompanjament, inspektor orkiestry, asystent harmonji,
b)
23 godziny nauczania tygodniowo w II kategorji przedmiotów, obejmującej niższe i średnie kursy gry na fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli, altówce, organach, elementarne zasady muzyki, solfeż, gimnastykę rytmiczną, instrumentację wojskową, harmonją ogółową, rytuał kościelny, język włoski,
c)
21 godzin nauczania tygodniowo w III kategorji przedmiotów, obejmującej: kontrapunkt ogółowy, collegia muzyki kościelnej, muzykę kameralną i chórową, czytanie partytur, nauką o formach muzycznych, naukę gry na instrumentach dętych, na kontrabasie i na harfie, harmonię specjalną, historją muzyki, estetykę i akustykę,
d)
18 godzin nauczania tygodniowo w IV kategorji przedmiotów, obejmującej kursy wyższe gry na fortepianie, organach, instrumentach smyczkowych, śpiew, instrumentację symfoniczną, kontrapunkt specjalny, kompozycję, grę orkiestrową i dyrygowanie.
§  5.
Godziny nadliczbowe nauczycieli etatowych i mianowanych do odwołania oraz godziny powierzonego im zastępstwa, o ile trwa ono dłużej niż dwa tygodnie, są płatne według norm, które wynoszą rocznie za jedną godzinę tygodniowo 97 złotych dla kategoryj I, II i III przedmiotów oraz 129 złotych dla kategoryj IV przedmiotów.

Ilość godzin, płatnych według poprzedniego ustępu niniejszego paragrafu nie może przekraczać 25% (po zaokrągleniu do 1 wzwyż) ilości godzin, przewidzianej w § 3 dla każdej kategorji przedmiotów.

§  6.
Godziny nadliczbowe nauczycieli etatowych i mianowanych do odwołania poza granicą ustaloną w drugim ustępie § 5 oraz godziny nauczycieli kontraktowych będą płatne umownie, najwyżej jednak według następujących norm:

135 złotych rocznie za godzinę tygodniowo nauczania przedmiotów I kategorji,

171 złotych rocznie za godzinę tygodniowo nauczania przedmiotów II kategorji,

202 złote rocznie za godzinę tygodniowo nauczania przedmiotów III kategorji,

238 złotych rocznie za godzinę tygodniowo nauczania przedmiotów IV kategorji.

§  7.
O ile funkcje nauczycielskie dyrektora konserwatorjum przekraczają 6 godzin tygodniowo, to za następne 2 godziny otrzymuje on wynagrodzenie według norm § 5, za dalsze godziny wynagrodzenie według § 6.
§  8.
Kierownik oddziału dramatycznego w Państwowem Konserwatorjum Muzycznem w Warszawie, o ile nie jest jednocześnie dyrektorem konserwatorjum, pobiera dodatkowo wynagrodzenie w wysokości 142 złotych miesięcznie.
§  9.
Przedmioty wykładane w oddziale dramatycznym są wynagradzane zależnie od umowy, jednak najwyżej według norm:
a)
akompanjament fortepianowy 135 złotych rocznie za godzinę tygodniowo,
b)
gra sceniczna, fechtunek, gestyka i deklamacja chóralna, wymowa, rytmika, plastyka, mimika, deklamacja, historja kultury, dramatu, teatru, charakteryzacja, umuzykalnienie i współczesna reżyserja 228 złotych rocznie za godzinę tygodniowo.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą w odniesieniu do Konserwatorjum w Warszawie z dniem 1 lutego 1926 r. a w odniesieniu do Konserwatorjum w Poznaniu z dniem 1 września 1926 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.44.272

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uposażenia dyrektorów i nauczycieli Państwowych Konserwatorjów Muzycznych.
Data aktu: 27/03/1926
Data ogłoszenia: 11/05/1926
Data wejścia w życie: 01/09/1926, 11/05/1926, 01/02/1926