Umundurowanie urzędników służby dyplomatycznej i konsularnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 lutego 1926 r.
w sprawie umundurowania urzędników służby dyplomatycznej i konsularnej.

Na zasadzie art. 35 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. № 21, poz. 164) zarządza się. co następuje:
§  1.
Dla następujących urzędników służby dyplomatycznej, a to: Ambasadorów, Posłów Nadzwyczajnych i Ministrów Pełnomocnych, Ministrów Rezydentów, Radców, Sekretarzy i Attaches Ambasad i Poselstw oraz służby konsularnej a to: Konsulów Generalnych, Konsulów, Wicekonsulów i Attaches Konsularnych ustala się umundurowanie według wzoru, określonego niniejszem rozporządzeniem.
§  2. 1
Zasadniczy kolor umundurowania jest dla urzędników służby dyplomatycznej i konsularnej granatowy.

Umundurowanie obejmuje:

a)
Frak:

Sukno jednakowe dla całego fraka z kołnierzem i mankietami- Frak zapięty na 9 guzików z zapiętym stojącym kołnierzem. Haft, zależnie od stanowiska, na kołnierzu, mankietach, patkach i na piersiach o motywie liści dębowych z żołędziami (wzory №№ 1. 3, 4). Kanty całego fraka, kołnierza, mankietów i patek, obwiedzione galonem złotym, wypukłym, potrójnym 2 amarantową wypustką (wzory №№ 6, 7). Guziki matowe, złote, okrągłe, lekko wypukłe z wyciśniętym wypukłym orłem (wzory №№ 8 i 9).

b)
Spodnie:

Sukno to samo co dla całego munduru. Krój wojskowy formy długiej ze strzemiączkami sukiennemi. Galon złoty na szwach, płaski, maszynowy z motywami liści dębowych (wzór № 10).

c)
Kapelusz:

Kapelusz filcowy czarny, stosowany, podłużny, składany, płaski (wzór № 12). Po prawej stronie kokarda narodowa, okrągła, karbowana z lamy srebrnej, z wypustką w środku, koloru czerwonego (jak na godle państwowem). Kokarda spięta galonem złotym, przeplatanym, zapiętym na jeden guzik i godłem państwowem (wzór № 13). Pióra strusie, białe lub czarne zależnie od stanowiska, wszyte po obu stronach wzdłuż grzbietu kapelusza

d)
Szpada:

Szpada prosta z rękojeścią z perłowej masy, bez jelca z rozpiętym orłem złoconym w formie krzyża (wzory №№ 14, 15, 16).

e)
Obuwie,

Trzewiki czarne, lakierowane, typu wojskowego bez kapki.

f)
Rękawiczki'

Białe skórkowe.

g)
Płaszcz:

Płaszcz dwurzędowy zapięty na 10 guzików metalowych z godłem Państwa. Krój luźny, plecy z kontrafałdą, ujęte patką szerokości 8 cm., zapiętą na dwa guziki. Kołnierz aksamitny, czarny z amarantową wypustką. Rękawy szerokie, mankiety wysokie, odwinięte i wypustką amarantową (wzory №№ 17 i 18).

h)
Peleryna:

Peleryna lego samego koloru co mundur z kołnierzem aksamitnym o wypustce amarantowej. Król włoski fasonu "cappa" (wzór № 19)

§  3.
Odznaki przy poszczególnych stanowiskach są następujące:
a)
dla Ambasadorów:

pełny haft na kołnierzu, mankietach, piersiach (wzór № 5) i patkach, galon podwójny, złoty, na spodniach z amarantową wypustką na szwie (wzór № 11). Pióra strusie białe na kapeluszu;

b)
dla Posłów Nadzwyczajnych i Ministrów Pełnomocnych oraz Ministrów Rezydentów:

pełny haft na kołnierzu, mankietach, piersiach i patkach, galon pojedynczy złoty na spodniach, Pióra strusie białe na kapeluszu.

c)
dla Radców Ambasad i Poselstw:

pełny haft na kołnierzu, mankietach l patkach, Pojedynczy galon złoty na spodniach. Pióra strusie czarne na kapeluszu;

d)
dla Sekretarzy Ambasad l Poselstw:

pełny haft na kołnierzu. Galon na spodniach pojedynczy, złoty. Pióra strusie czarne na kapeluszu;

e)
dla Attaches Ambasad i Poselstw:

jedna gałązka motywu haftowanego na kołnierzu (wzór № 2). Galon pojedynczy, złoty na spodniach. Pióra strusie czarne na kapeluszu;

f) 2 dla Konsulów Generalnych:

mundur Radcy Poselstwa, kapelusz bez piór;

g) 3 dla Konsulów:

mundur Sekretarza Poselstwa, kapelusz bez piór;

h) 4 dla Wicekonsulów:

mundur attachés Poselstwa, kapelusz bez piór.

i)
dla Attaches Konsularnych:

mundur Wicekonsula, lecz bez żadnego haftu.

§  4.
Ma placówkach, gdzie zwyczaj wymaga używania krótkich spodni, dozwolone jest noszenie do munduru spodni krótkich, białych lub czarnych, oraz stosownie do tego białych lub czarnych pończoch jedwabnych i czółenek lakierowanych czarnych z kokardą jedwabna, czarną, ewentualnie opatrzonych srebrną klamrą.
§  5.
Urzędnicy, wymienieni w § 1, którzy sprawią sobie umundurowanie, ustalone niniejszem rozporządzeniem, mogą używać go w wypadkach, przewidzianych przez miejscowy Protokół Dyplomatyczny.
§  5a. 5
Urzędnicy centrali mogą używać umudurowania, ustalonego rozporządzeniem niniejszem, dla równorzędnych ich stopniowi służbowemu wymienionych w § 1 urzędników dyplomatycznych i konsularnych we wszystkich wypadkach, gdy z tytułu swoich obowiązków służbowych występują przy Korpusie Dyplomatycznym, akredytowanym przy Rzeczypospolitej Polskiej w tych okolicznościach, kiedy Korpus Dyplomatyczny obowiązany jest być w mundurach. Pozatem zaś w wypadkach, gdy z tegoż tytułu powołani są do uczestniczenia w przyjęciach Głowy Państwa Obcego lub w podróży zagranicę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych określi dokładnie jakim urzędnikom i w jakich wypadkach prawo to będzie przysługiwało.
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 § 2 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 lutego 1928 r. (Dz.U.28.20.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1928 r.
2 § 3 lit. f) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 lutego 1928 r. (Dz.U.28.20.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1928 r.
3 § 3 lit. g) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 lutego 1928 r. (Dz.U.28.20.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1928 r.
4 § 3 lit. h) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 lutego 1928 r. (Dz.U.28.20.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1928 r.
5 § 5a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 lutego 1928 r. (Dz.U.28.20.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1928 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.33.200

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Umundurowanie urzędników służby dyplomatycznej i konsularnej.
Data aktu: 19/02/1926
Data ogłoszenia: 15/04/1926
Data wejścia w życie: 15/04/1926