Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI
z dnia 23 lutego 1926 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych o zmianach i uzupełnieniach taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych.

Na mocy ustawy z dnia 12 czerwca 1924 roku o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. № 57, poz. 580) zarządza się co następuje:
§  1.
W części II taryfy towarowej "Postanowienia taryfowe" (Dz. U. R. P. z 1926 r. № 11, poz. 73) wprowadza się zmiany następujące:

W p. 13 w wierszu pierwszym po słowach: "Przewoźne za przesyłki półwagonowe" dodaje się: "stosuje się do przesyłek bądź w opakowaniu, bądź bez opakowania, lecz w obu wypadkach z wskazaniem w liście przewozowym ilości sztuk".

W tymże p. 13 w ust. a) w wierszu drugim po słowach: "za wagą zaokrągloną" dodaje się: "do 100 kg".

W p. 14 w ust. b) po słowach: "jako przesyłkę całowagonową" dodaje się: "albo też nadał bez opakowania i bez wskazania ilości sztuk".

W p. 16 w wierszu drugim skreśla się słowa: "należycie cechowanych lub numerowanych".

W p. 18 w ust. a) w wierszu drugim po słowach: "za wagę zaokrągloną" dodaje się "do 100 kg.".

W p. 29 dodaje się w końcu: "jak również do przesyłek, przybywających z kolei wąskotorowych za bezpośrednim listem przewozowym w wagonie niekrytym i przeładowanych w braku wagonów niekrytych do wagonu krytego, o czem stacja przeładunkowa powinna zamieścić oświadczenie w liście przewozowym".

W p. 32 w wierszu czwartym normę "5%" zmienia się na: "dla przyborów ładunkowych - 25%, a środków ochronnych - 5%". W zależności od tego w wierszu piątym normę "5%" zmienia się na "25% względnie 5%'".

W p. 34 w ust. b) słowa: "odbiorca pierwotnej przesyłki towaru powinien" zastępuje się jednym wyrazem "należy".

W p. 40 w ust a) po słowach: "przy przesyłkach pośpiesznych" dodaje się "w tej liczbie przewożonych w pociągach osobowych".

W p. 81 słowa: "i bez należytego cechowania lub numerowania każdej sztuki" - skreśla się.

W p. 97 ust. D w wierszu trzecim po słowach: "placów składowych" dodaje się: "magazynów".

§  2.
W części III taryfy "Nomenklatura i klasyfikacja towarów" wprowadza się zmiany następujące:

W gr. 8 "Nasiona ogrodowe i t. d." w poz. b) dodaje się nazwę: "kasztany dzikie".

W gr. 24 "Zwierzęta dzikie" przy klasie taryfowej "D" zamieszcza się odsyłacz "12)", a w rubryce "Uwagi" zamieszcza się uwagę treści następującej:

"12) Przy przesyłkach pośpiesznych zwierząt dzikich przewoźne podwyższa się o 50%, a przy przesyłkach, dokonywanych na żądanie nadawcy, wyrażone w liście przewozowym lub w zamówieniu pisemnem, w pociągach osobowych - o 100%".

W gr. 23 "Ryby i raki" w uwadze 1) w wierszach 12 i 13 skreśla się słowa: "w okresie od 1 marca do 30 października".

W gr. 41 "Materjały drzewne" w poz. k) dodaje się "oszwary".

W gr. 49 "Ropa naftowa i t. d." w poz. d) i e) ciężar gatunkowy "0,855" zmienia się z ważnością od 10 lutego 1926 r. na "0,885".

§  3.
W części V taryfy "Taryfy wyjątkowe" wprowadza się zmiany następujące:

W t. w. № 6 na przewoź materjałów drzewnych w ust. 2 "Opłaty" w poz. a) po słowach: "kostek brukowych" dodaje się "oszwarów", a w poz. d) po słowie "oraz" dodaje się "łat bukowych".

W t. w. № 15 na przewóz przetworów naftowych w ust. A i B w rubrykach ostatnich po słowach: "z innych stacyj" dodaje się z ważnością od dnia 10 lutego 1926 r. słowa: "oprócz Borysławia-Tustanowic, Drohobycza i Stryja".

W t. w. VII na wywóz cukru w ust. 3 "Warunki stosowania" w wierszu piątym termin "4-miesięczny" zmienia się na "8-miesięczny".

W t. w. XIX na wywóz węgla w ust. 3 "Warunki stosowania" zdanie: "w jednym pociągu i dla jednego statku" zmienia się na: "w jednym dniu".

W t. w. XXXV na wywoź gliceryny i t. d. w ust. 1 "Obszar ważności" dodaje się stację "Rymanów".

W "Tabeli opłat przewozowych do taryf wyjątkowych" w uwadze oznaczonej dwiema gwiazdkami po słowach: "za 22.000 kg" dodaje się: "nawet wówczas, gdy wagon 30-tonnowy był przez nadawcę zamówiony".

§  4.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem 5 marca 1926 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.21.129

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych.
Data aktu: 23/02/1926
Data ogłoszenia: 04/03/1926
Data wejścia w życie: 05/03/1926