Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 1926 r. wydanego w celu wykonania ustawy z dnia 25 marca 1926 r. o uiszczaniu podatków bezpośrednich i niektórych opłat skarbowych w naturze zbożem i węglem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 9 grudnia 1926 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych oraz Ministrem Przemysłu i Handlu w sprawie uzupełniania rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 6 sierpnia 1925 r. wydanego w celu wykonania ustawy z dnia 25 marca 1926 r. o uiszczaniu podatków bezpośrednich i niektórych opłat skarbowych w naturze zbożem i węglem.

Na mocy artykułu 5 ustawy z dnia 25 marca 1926 r. o uiszczaniu podatków bezpośrednich i niektórych opłat skarbowych w naturze zbożem i węglem(Dz. U. R. P. № 36, poz. 212) §§ 2 i 4 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 6 sierpnia 1926 r. (Dz. U. R. P. № 89, poz. 505) uzupełnia się w sposób następujący:
§  1.
§ 2 rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 1926 r. otrzymuje brzmienie następujące:

"Podstawowe ceny zboża (loco wagon stacji ładunkowej), miarodajne przy przyjmowaniu tegoż na poczet zaległych należności, oznaczać będzie Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych oraz z Ministrem Przemysłu i Handlu na okresy 15-dniowe i ogłaszać je w Monitorze Polskim.

Ceny te dla poszczególnych województw ustalane bada według jakości (standartów), jak następuje:

1) dla żyta:

a) na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego przy ciężarze gatunkowym 690 gramów w litrze (68,90 klg. w hektolitrze), - przy zanieczyszczeniu do 2,5% oraz wilgoci do 15%;

b) na obszarze województw: warszawskiego, lubelskiego, łódzkiego i kieleckiego - przy wadze 686 gramów w litrze (68,40 klg. w hektolitrze), zanieczyszczeniu do 2,5% i wilgoci do 15%;

c) na obszarze województw: krakowskiego i śląskiego - przy wadze 683 gramów w litrze (68,10 klg. w hektolitrze), zanieczyszczeniu do 2,5% i wilgoci do 15%;

d) na obszarze województw: lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, nowogródzkiego, białostockiego, poleskiego, wołyńskiego i wileńskiego - przy wadze 677,5 gramów w litrze (67,50 klg. w hektolitrze), zanieczyszczeniu do 2,5% i wilgoci do 15%;

2) dla owsa:

a) na obszarze województw: poznańskiego, pomorskiego, warszawskiego, lubelskiego, łódzkiego, kieleckiego, krakowskiego i śląskiego - przy wadze 455 gramów w litrze (44,55 klg. w hektolitrze), zanieczyszczeniu do 3,5%, wilgoci do 15%;

b) na obszarze województw, wołyńskiego, lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, nowogródzkiego, białostockiego, poleskiego i wileńskiego- przy wadze 430,50 gramów w litrze (42 klg. w hektolitrze), zanieczyszczeniu do 3,5% i wilgoci do 15%.

Oszacowanie zboża przy odbiorze przez upoważniona organa dokonywane będzie na podstawie powyższych cen przy uwzględnieniu odchyleń w zależności od jakości zboża według zasad podanych w załączniku do niniejszego paragrafu.

Podstawowe ceny zboża ustalane będą na zasadzie danych, dostarczanych przez specjalne w tym celu powołane komisje wojewódzkie.

XV skład komisji wchodzą: wojewoda względnie jego delegat - jako przewodniczący - oraz w charakterze członków: przedstawiciel miejscowej Izby Skarbowej i delegat intendentury wojskowej tudzież dwaj przedstawiciele organizacyj rolniczych".

§  2.
§ 4 ustąp 5 oznaczonego wyżej rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 1926 r. otrzymuje brzmienie następujące:

"Odbiór zboża będzie dokonany przez przedstawicieli wojska przy załadowaniu do wagonów, przyczem płatnik ponosi wszystkie koszty załadowania zboża do wagonów oraz koszty dokonanego na stacji załadowczej odważenia zboża na wadze kolejowej w każdym razie, koszty zaś kolejowe (osiowe i postojowe) -w przypadku niedostarczenia lub opóźnionego dostarczenia przez niego wspomnianego zboża do wskazanej stacji załadowczej.

Ponadto ponosi jeszcze dostawca wszystkie koszty delegatów Rejonowej Intendentury Wojskowej lub też Rejonowego Zakładu Żywnościowego z tytułu podróży do wskazanej przez płatnika stacji ładunkowej.

Koszty powyższe obciążają dostawcą i mogą być potrącone z przeznaczonej do przelewu ogólnej wartości dostarczonego zboża, co też uwidacznia się w "dowodzie dostarczenia zboża", względnie mogą być ściągnięte w zwykłej drodze egzekucyjnej łącznie z innemi zaległościami podatkowemi płatnika, a to na skutek odnośnego pisma właściwego Urzędu Intendentury Wojskowej do odpowiedniego Urzędu Skarbowego podatków i opłat skarbowych.

Po dokonaniu przez przedstawicieli wojska odbioru dostarczonego zboża na stacji załadowczej płatnik bezzwłocznie otrzyma "tymczasowy dowód dostarczenia zboża".

Z chwilą odebrania zboża przez organa wojskowe na stacji załadowczej, zboże staje się własnością wojska".

§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

TABELA

dla określenia cen zboża w myśl części 2 § 2 rozporządzenia niniejszego.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.124.720

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 1926 r. wydanego w celu wykonania ustawy z dnia 25 marca 1926 r. o uiszczaniu podatków bezpośrednich i niektórych opłat skarbowych w naturze zbożem i węglem.
Data aktu: 09/12/1926
Data ogłoszenia: 22/12/1926
Data wejścia w życie: 22/12/1926