Wprowadzenie zniżki taryfowej dla węgla kamiennego w komunikacji polsko-austrjackiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 11 grudnia 1926 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych o wprowadzeniu zniżki taryfowej dla węgla kamiennego w komunikacji polsko-austriackiej.

Na mocy artykułu 4, punkt 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. № 57, poz. 580) oraz artykułu 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. № 97, poz. 567), zarządza się co następuje:
§  1. 1
W komunikacji polsko-austrjackiej wprowadza się od wszystkich krajowych ładowni, względnie stacyj kopalnianych do austrjacko-włoskiej granicznej stacji przejścia Brennero (Brenner) zniżone stawki przewozowe:
I.
Dla węgla kamiennego, miału z węgla kamiennego oraz brykietów z węgla kamiennego, wynoszącą 398 groszy austriackich za 100 kg.

Warunki stosowania. Przesyłki powinny być nadawane jako zwyczajne w ilości na raz najmniej 700 tonn netto, dla tworzenia pociągów całych (zwartych). Przewoźne należy uiścić najmniej za ładowność użytego wagonu (za list przewozowy i wagon).

Zniżona stawka przewozowa ważna jest tylko dla przesyłek, nadanych na ładowniach, względnie stacjach kopalnianych krajowych za bezpośrednimi listami przewozowemi do stacyj włoskich i do Włoch rzeczywiście wywiezionych. Stawki tej nie stosuje się jednak do przesyłek, które na jednej ze stacyj włoskich zostaną w kierunku do Austrji nanowo nadane.

Nadawca musi już przy nadaniu przesyłki żądać w liście przewozowym stosowania zniżonej stawki przewozowej do Brennero.

Pozatem obowiązują odnośne przepisy przewozowe dla komunikacji łamanej pomiędzy Polską a Włochami oraz odnośne postanowienia taryfowe kolei uczestniczących w przewozie.

Wskazanie w liście przewozowym granicznych punktów przejścia z Państwa do Państwa dla oznaczenia drogi przewozu do Brennero (Brenner) nie jest wymagane.

Droga przewozu. Przesyłki kieruje się drogą:

Granica Państwa pod Zebrzydowicami - Petrovice u Bohumina státni hranice-Břeclaw státni hranice-Staatsgrenze bei Bernhnrdstal-Salzburg.

Wymienioną powyżej zniżoną stawką przewozową stosuje stacja nadawcza bezpośrednio (w drodze kartowania) w czasie od dnia ogłoszenia aż do odwołania, najdalej jednak do dnia 28 lutego 1927 r.

II.
Dla węgla kamiennego, miału z węgla kamiennego oraz brykietów z węgla kamiennego wynoszącą 381 groszy austrjackich za 100 kg.

Warunki stosowania. Przesyłki powinny być nadawane jako zwyczajne w ilości na raz najmniej 700 tonn netto, dla tworzenia pociągów całych (zwartych). Przewoźne należy uiścić najmniej za ładowność użytego wagonu (za list przewozowy i wagon).

Zniżona stawka przewozowa ważna jest tylko dla przesyłek, nadanych na ładowniach, względnie stacjach kopalnianych krajowych za bezpośredniemi listami przewozowemi do stacyj włoskich i do Włoch rzeczywiście wywiezionych. Stawki tej nie stosuje się jednak do przesyłek, które na jednej ze stacyj włoskich zostaną w kierunku do Austrji nanowo nadane.

Nadawca musi już przy nadaniu przesyłki żądać w liście przewozowym stososowania zniżonej stawki przewozowej do Brennero.

Pozatem obowiązują odnośne przepisy przewozowe dla komunikacji łamanej pomiędzy Polską a Włochami oraz odnośne postanowienia taryfowe kolei uczestniczących w przewozie.

Wskazanie w liście przewozowym granicznych punktów przejścia z Państwa do Państwa dla oznaczenia drogi przewozu do Brennero (Brenner) nie jest wymagane.

Droga przewozu. Przesyłki kieruje się drogą:

Granica Państwa pod Zebrzydowicami-Petrovice u Bohumina státni hranice-Břeclav státni hranice- Staatsgrenze bei Bernhardstal-Salzburg.

Wymieniona powyżej zniżona stawka przewozowa ważna jest na czas od dnia ogłoszenia do dnia 23 lutego 1927 r. w drodze zwrotu (reklamacji) po udowodnieniu nadania co najmniej 18.000 tonn w ciągu każdego miesiąca kalendarzowego w okresie ważności niniejszej zniżki taryfowej. Reklamacje o zwrot różnicy przewoźnego należy wnosić do Dyrekcji Kolei Państwowych w Katowicach najpóźniej w trzy miesiące po upływie ważności niniejszej zniżki taryfowej, doręczając wtórniki listów przewozowych, opiewające na firmy reklamujące jako nadawców oraz wykazy tych wtórników.

Przyznane zniżki odnoszą się do taryf wewnętrznych Polskich Kolei Państwowych, Czechosłowackich Kolei Państwowych i Austrjackich Kolei Związkowych.

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Z dniem 1 marca 1927 r. terminy ważności zniżonych stawek przewozowych przedłuża się do dnia 31 sierpnia 1927 r., zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 22 lutego 1927 r. o przedłużeniu terminu ważności zniżki taryfowej dla węgla kamiennego w komunikacji polsko-austrjackiej (Dz.U.27.17.135).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.122.712

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wprowadzenie zniżki taryfowej dla węgla kamiennego w komunikacji polsko-austrjackiej.
Data aktu: 11/12/1926
Data ogłoszenia: 17/12/1926
Data wejścia w życie: 17/12/1926