Wykonanie ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 18 sierpnia 1925 r.
w sprawie wykonania ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym.

Na podstawie art. 62 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47, poz. 409) zarządza się co następuje:
§  1. 1
Byłe prywatne fabryki wyrobów tytoniowych na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej zlikwidowane w drodze karnej, względnie z powodu niestosowania się do obowiązujących przepisów (nieuiszczanie opłaty za stały dozór skarbowy, bezczynność i t. p.) lub też zlikwidowane dobrowolnie, do których to fabryk nie miało zastosowania postanowienie art. 56 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym, a w których posiadaniu znajdują się jeszcze obecnie maszyny, narzędzia i materjały, służące bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych oraz gotowe wyroby tytoniowe, winny w terminie do dnia 30 września 1925 r. przedłożyć Dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego za pośrednictwem inspektoratów kontroli skarbowej wykazy tych przedmiotów, według wzorów podanych w załączniku.

Wykazy te winny być zatwierdzone co do ścisłości i wiarogodności przez odnośny inspektorat kontroli skarbowej, na którym ciąży obowiązek dopilnowania ścisłego sporządzenia wykazów i terminowego ich przedłożenia.

§  2.
Do wykazów wymienionych w § 1 winna być dołączona prośba o wykupno przez polski monopol tytoniowy przedmiotów wymienionych w ustąpię pierwszym § 1 lub też o zezwolenie na wywóz tych przedmiotów zagranicą.
§  3.
W razie braku zgody za strony właściciela fabryki na ceną proponowaną przez polski monopol tytoniowy odnośne przedmioty winny być własnym kosztem i staraniem właścicieli fabryk w terminie do dnia 15 lutego 1926 r. wywiezione zagranicą lub w inny sposób usunięte z obiegu wewnątrz kraju.
§  4.
Posiadanie względnie przechowywanie maszyn, narządzi i materjałów, służących bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych oraz gotowych wyrobów tytoniowych po terminie oznaczonym w § 3 niniejszego rozporządzenia karane będzie po myśli art. 38 względnie 35 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

A.

Wykaz maszyn i narządzi służących do bezpośredniej przeróbki tytoniu.

L. porządk. Oznaczenie maszyny lub narzędzia przy krajarkach ponadto wymiar gardła System № fabr. maszyny Popęd ręczny lub maszynowy Wydajność w kg. w sztukach Opis obecnego stanu maszyny (narzędzia) Uwagi

B.

Wykaz nowych części rezerwowych do maszyn służących bezpośrednio do przeróbki tytoniu.

Nazwa części rezerwowej Oznaczenie maszyny, do której części rezerwowe służą Ilość Uwagi
sztuk kg. metrów

C.

Wykaz surowców tytoniowych.

Gatunek surowca (pochodzenie) Cel, do którego surowiec służy (pokrywka, zawijacz, wkładka, siekanka, odpadki) Marka Klasa Ilość jednostek opakowania Rodzaj opakowania Ilość netto Uwagi
sztuk kg.

D.

Wykaz gotowych wyrobów tytoniowych.

Rodzaj wyrobów (papierosy, cygara, tytoń krajany, machorka i t. p.) Gatunek (luksusowy A, luksusowy B, Najprzedniejszy i t. p.) Ilość jednostek opakowania Opakowanie np. (20 szt., 100 szt. papierosów, 50 gr. tytoniu) Ogólna ilość sztuk względnie kg. Obanderolowane Nieobanderolowane

E.

Wykaz wyrobów tytoniowych półfabrykatów.

Rodzaj wyrobów j. w. Gatunek j. w. Ilość sztuk kg.
1 Z dniem 24 lutego 1926 r. termin wywozu zagranicą przedmiotów i materjałów służących bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych tudzież gotowych wyrobów tytoniowych pozostałych po likwidacji b. prywatnych fabryk, oznaczony nin. rozporządzeniem na dzień 15 lutego 1926 r. przedłuża się do dnia 31 maja 1926 r., zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 5 lutego 1926 r. w sprawie przedłużenia terminu wywozu zagranicy przedmiotów pozostałych po likwidacji b. prywatnych fabryk tytoniowych (Dz.U.26.18.106).

Z dniem 2 czerwca 1926 r. termin wywozu zagranicą przedmiotów i materjałów służących bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych tudzież gotowych wyrobów tytoniowych pozostałych po likwidacji b. prywatnych fabryk, oznaczony nin. rozporządzeniem na dzień 31 maja 1926 r. przedłuża się do dnia 31 grudnia 1926 r., zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 5 lutego 1926 r. w sprawie przedłużenia terminu wywozu zagranicy przedmiotów pozostałych po likwidacji b. prywatnych fabryk tytoniowych (Dz.U.26.18.106).

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.88.614

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym.
Data aktu: 18/08/1925
Data ogłoszenia: 31/08/1925
Data wejścia w życie: 31/08/1925