Państwowy fundusz kredytu na meljoracje rolne.

USTAWA
z dnia 22 lipca 1925 r.
o państwowym funduszu kredytu na meljoracje rolne.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

Tworzy się państwowy fundusz kredytu na melioracje rolne w celu udzielania pożyczek na meljoracje rolne na zasadach, ustalonych w niniejszej ustawie.

Art.  2.

Na państwowy fundusz kredytu na meljoracje rolne składać się będą:

a)
coroczne bezprocentowe i bezzwrotne dotacje ze Skarbu Państwa (art. 3),
b)
sumy, powstałe ze zwrotu pożyczek (art. 11),
c)
odsetki od pożyczek oraz sumy, pobierane tytułem kar za zwłoką w opłacaniu odsetek i spłacaniu pożyczek (art. 12 i 13).
Art.  3.

Wysokość dotacji ze Skarbu Państwa określać będzie corocznie ustawa skarbowa. Przekazywanie sum z dotacji następować będzie w 2 ratach półrocznych zgóry.

Art.  4.

Administrację państwowego funduszu kredytu na meljoracje rolne sprawować będzie Państwowy Bank Rolny na zasadach, które z uwzględnieniem postanowień niniejszej ustawy ustali Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z Ministrami Skarbu i Reform Rolnych.

Art.  5.

Z państwowego funduszu kredytu na meljoracje rolne udzielane będą pożyczki na:

a)
drenowanie,
b)
odwodnianie i nawodnianie gruntów,
c)
meljoracje torfowisk.
Art.  6.

Na cele, wyszczególnione w art. 5, otrzymywać będą pożyczki przedewszystkiem spółki wodne w rozumieniu art. 133 ustawy wodnej z dnia 19 września 1922 r. (Dz. U. R. P. № 102 poz. 936), tudzież gminy i wsie, a także osoby fizyczne i prawne; użytkujące tereny rolne i dające dostateczna gwarancje wypłacalności.

Art.  7.

Pożyczki z państwowego funduszu kredytu na meljoracje rolne będą udzielane na podstawie szczegółowego projektu technicznego urządzeń meljoracyjnych i ich kosztorysu, opracowanych zgodnie z postanowieniami przypisów, wydanych w tej mitrze przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych; projekt ten i kosztorys winny stwierdzić celowość, racjonalność pod względem technicznym i opłacalność zamierzonych urządzeń.

Projekt techniczny urządzeń melioracyjnych i kosztorys winny być sporządzone przez osoby lub instytucje ukwalifikowane do wykonywania meljoracji rolnych, przedsiębranych z pomocą pożyczek lub zasiłków państwowych.

Kwalifikacje, jakim winny odpowiadać wyszczególnione w ustępie drugim osoby i instytucje, określi Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych.

Art.  8.

O przyznaniu pożyczki z państwowego funduszu kredytu na melioracje rolne decyduje Państwowy Bank Rolny.

Art.  9.

Pożyczka na melioracje rolne może być udzielona w wysokości do 100% sumy kosztorysu urządzeń meljoracyjnych (art. 7).

Art.  10.

Pożyczki na meljoracje rolne wypłacane będą w gotówce ratami w miarę postępu robot meljoracyjnych.

Art.  11.

Pożyczki z państwowego funduszu kredytu na melioracje rolne mogą być udzielane na urządzenia meljoracyjne (art. 5) na okres czasu od 6 do 12 lat w zależności od przewidywanego okresu amortyzacji uskutecznionych na te urządzenia nakładów.

Pożyczki te ulegają zwrotowi w ratach, których termin i wysokość określi Państwowy Bank Rolny, stosownie do zasad, ustalonych zgodnie z art. 4 niniejszej ustawy, z tem jednak zastrzeżeniem, że termin płatności pierwszej raty nie może być wcześniejszy niż po upływie 3 lat, licząc od dnia otrzymania pierwszej raty pożyczkowej.

W wypadkach klęsk żywiołowych i nieurodzaju, któremi zostały dotknięte grunty dłużnika, Państwowy Bank Rolny ma prawo udzielania dłużnikowi ulg co do terminów płatności odsetek ze zwrotu rat pożyczki.

Art.  12.

Pożyczki na meljoracje rolne podlegają oprocentowaniu w wysokości do 5% od sta w stosunku rocznym.

Państwowy Bank Rolny pobiera nadto od dłużników na swoje dobro dodatek administracyjny w wysokości, określonej przez Ministra Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  13.

Od zaległych sum z tytułu odsetek oraz zwrotu udzielonych pożyczek pobierana będzie kara za zwłokę w wysokości, odpowiadającej stopie dyskontowej Banku Polskiego.

Art.  14.

Otrzymujący pożyczkę z państwowego funduszu na meljoracje rolne ma obowiązek:

a)
użycia pożyczki wyłącznie na cel, na który została mu udzielona (art. 5);
b)
przeprowadzenia robót melioracyjnych zgodnie z projektem technicznym urządzeń meljoracyjnych (art. 7);
c)
powierzenie kierownictwa robót meljoracyjnych osobom lub instytucjom, wyszczególnionym w art. 7.

Nieuczynienie zadość powyższym obowiązkom przez dłużnika uprawnia Państwowy Bank Rolny do powzięcia decyzji o bezzwłocznem wytrzymaniu wypłacenia następnej raty pożyczki oraz ściągnięciu udzielonych rat wraz z przypadającemi odsetkami.

Ponadto dłużnik obowiązany jest do utrzymywania w należytym porządku urządzeń melioracyjnych aż do czasu ostatecznej spłaty pożyczki. Gdyby jednak pod tym względem nastąpiło zaniedbanie przez dłużnika, Państwowy Bank Rolny zawiadamia go pisemnie o spostrzeżonych uchybieniach z jednoczesnem wezwaniem do naprawy uszkodzonych urządzeń melioracyjnych w ściśle określonym terminie, po upływie którego, w razie niewykonania naprawy, Państwowy Bank Rolny ma prawo żądania natychmiastowego zwrotu całej pożyczki wraz z odsetkami.

Art.  15.

Zaległa sumy z tytułu odsetek oraz zwrotu udzielonych pożyczek będą ściągane od użytkowników gospodarstw rolnych, niezrzeszonych w spółkach wodnych, trybem przepisanym dla ściągania bezspornych należności skarbowych.

Art.  16.

Nadzór i kontrolę nad prawidłowem użyciem pożyczek, udzielonych z państwowego funduszu kredytu na meljoracje rolne, sprawuje oddział melioracyjny przy województwie. W tym celu upoważnione przez oddział meljoracyjny przy województwie organy mają prawo wstępu w każdym czasie na grunt, podlegający melioracji, badania postępu robót i żądania potrzebnych wyjaśnień.

Ta same prawa służą organom i instytucjom, upoważnionym w tym celu przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Art.  17.

Ministrowi Rolnictwa i Dóbr Państwowych i upoważnionym przez niego organom służy prawo nadzoru i kontroli działalności osób i instytucyj, upoważnionych do wykonywania meljoracyj rolnych, przedsiębranych z pomocą pożyczek lub zasiłków państwowych (art. 7), w zakresie tych meljoracyj.

Art.  18.

Podania o udzielenie pożyczek z państwowego funduszu kredytu na meljoracje rolne oraz akta i dokumenty, dotyczące tych pożyczek, wolne są od wszelkich opłat skarbowych i komunalnych.

Art.  19.

Wykonanie niniejszej ustawy powierza Się Ministrowi Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Reform Rolnych i Robót Publicznych w zakresie przyznanych im w tej ustawie uprawnień.

Art.  20.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.88.609

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Państwowy fundusz kredytu na meljoracje rolne.
Data aktu: 22/07/1925
Data ogłoszenia: 31/08/1925
Data wejścia w życie: 31/08/1925