Wykonanie obowiązku szkolnego przez młodocianych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ W POROZUMIENIU Z MINISTREM WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 31 grudnia 1924 r.
o wykonaniu obowiązku szkolnego przez młodocianych.

Na mocy art. 19 i 20 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet (Dz. U. R. P. № 65, poz. 636) zarządza się co następuje:
§  1.
Postanowienie art. 6 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet o przyjmowaniu tylko tych młodocianych do pracy, którzy przedstawią dowód z wykonania obowiązku szkolnego, obowiązuje w stosunku do młodocianych, zamieszkałych na obszarze okręgów szkolnych: pomorskiego, poznańskiego, krakowskiego i lwowskiego (województw: pomorskiego, poznańskiego, krakowskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego).

Zarządzenia, dotyczące innych okręgów, będą wydawane w miarę wprowadzenia w nich powszechnego nauczania.

§  2.
Młodociani, którzy w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia uczęszczają już do szkół na naukę dokształcającą lub dla analfabetów, jak również młodociani, którzy następnie do tych szkół będą przyjmowani, podlegają obowiązkowi uczęszczania na tę naukę zgodnie z ustępem 1 art. 9 ustawy.
§  3.
Na początku każdego roku szkolnego młodociani powinni zgłosić się do szkoły dokształcającej względnie dla analfabetów, istniejącej w miejscu ich zamieszkania lub zatrudnienia.

Miejscowy magistrat (urząd gminny) obowiązany jest ogłosić wykaz odpowiednich szkół dla młodocianych, zatwierdzony przez państwowe władze szkolne.

§  4.
Jeżeli młodociany, który zgłosi się do szkoły nie będzie mógł być przyjęty z braku wolnych miejsc, powinien otrzymać zaświadczenie o zgłoszeniu się do nauki. Zaświadczenie to będzie dowodem zwolnienia młodocianego na bieżący rok szkolny od obowiązku uczęszczania na naukę dokształcającą względnie dla analfabetów.

Zaświadczenia wydawać będą magistraty (urzędy gminne) lub upoważnione przez nie organy na podstawie danych o miejscowych zakładach naukowych dokształcających.

Do czasu wprowadzenia drogą ustawy jednolitej organizacji szkół dokształcających zaświadczenia na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego wydawać będą kierownicy miejscowych szkół dokształcających, na obszarze województw: krakowskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego - miejscowe wydziały szkół dokształcających.

§  5.
Pracodawca winien zwolnić młodocianego od pracy w granicach sześciu godzin tygodniowo celem uczęszczania do szkoły, jeżeli nauka odbywa się w szkole w godzinach pracy młodocianego.
§  6.
Godziny nauki zawodowej i dokształcającej w szkołach dla młodocianych uczniów, terminatorów i praktykantów, wliczone do obowiązujących godzin pracy, mogą być wykorzystane zależnie od planu lekcyj w szkole w ciągu 2 do 6 dni w tygodniu.
§  7.
Każdy młodociany, uczęszczający na naukę do szkoły, posiada książeczkę obecności, w której zarząd szkoły oznacza obecność młodocianego na nauce.

Pracodawca, względnie uprawniony zastępca, winien kontrolować regularne odbywanie przez młodocianego nauki, sprawdzając książeczkę obecności i stwierdzając kontrolę podpisem w sposób i w terminach, przez władze szkolne wskazanych.

§  8.
Pracodawcy, zatrudniający młodocianych, obowiązani są w czasie między 1 a 31 stycznia każdego roku sporządzać wykaz młodocianych według załączonego wzoru i przesyłać właściwemu inspektorowi pracy.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Wykaz młodocianych

zatrudnionych w firmie ......
№ porz. Nazwisko i imię Data urodzenia Wyznanie Adres Data przyjęcia do pracy Rodzaj zawartej umowy:

a) terminator,

b) uczeń,

c) praktykant,

d) pomoc.

Świadectwo ukończenia:

a) szkoły powszechnej, oddz. .......

b) szkoły średniej klas ..........

c) szkoły zawodowej klas ......

Nazwa i adres szkoły dokształcającej, do której uczęszcza młodociany
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.4.40

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie obowiązku szkolnego przez młodocianych.
Data aktu: 31/12/1924
Data ogłoszenia: 16/01/1925
Data wejścia w życie: 16/01/1925