Sprzedaż wyrobów tytoniowych na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 24 lutego 1925 r.
w sprawie sprzedaży wyrobów tytoniowych na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego.

Na podstawie art. 13, 33 i 62 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47 poz. 409) zarządza się co następuje:
§  1.
Na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego ustanawia się rejonowe hurtownie tytoniowe.

Granice rejonów hurtowni tytoniowych ustala Dyrekcja Polskiego Monopolu Tytoniowego.

W każdym rejonie będzie jeden lub kilku rejonowych hurtowników tytoniowych.

§  2.
Wydane na powyższym obszarze po myśli § 20 ustęp 3 rozporządzenia z dnia 29 października 1922 r. (Dz. U. R. P. № 100 poz. 916) prowizoryczne zezwolenie na prowadzenie hurtowej sprzedaży wyrobów tytoniowych zostaną wymienione na nowe dokumenty koncesyjne, a to:
A)
Sprzedawcom wyrobów tytoniowych, którzy w czasie od 1 lipca 1924 r. do dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia wykonywali hurtową sprzedaż samoistnie w rozumieniu § 8 rozporządzenia z dnia 20 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 42 poz. 285) lub w połączeniu z handlem towarów korzennych wydadzą izby skarbowe, względnie upoważnione przez nie urzędy skarbowe akcyz i monopolów dokumenty koncesyjne na rejonowe hurtownie tytoniowe w dotychczasowych lokalach.

Oprócz tych sprzedawców koncesje na hurtownie rejonowe w razie stwierdzonej potrzeby wydawane będą w każdym wypadku za osobnem zezwoleniem Dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego w pierwszym rzędzie osobom wymienionym w punkcie 1 ustęp a-d rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 grudnia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 114 poz. 1022).

B)
Sprzedawcom wyrobów tytoniowych, prowadzącym dotąd prowizorycznie hurtową sprzedaż na zasadzie § 20 ustęp 3 rozporządzenia z dnia 24 października 1922 r. (Dz. U. R. P. № 100 poz. 916), a wykonywującym w czasie od 1 lipca 1924 r. do dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia sprzedaż wyrobów tytoniowych w połączeniu z innemi przedsiębiorstwami, jak wymieniono pod A), wydadzą izby skarbowe względnie upoważnione przez nie urzędy skarbowe akcyz i monopolów dokumenty koncesyjne na detaliczną sprzedaż wyrobów tytoniowych (sklepy tytoniowe) w dotychczasowych lokalach.
§  3.
Nowe dokumenty koncesyjne, wydane na podstawie niniejszego rozporządzenia dawnym sprzedawcom wyrobów tytoniowych będą nadal prowizoryczne i ważne do czasu unormowania sprawy w drodze rewizji koncesji po myśli rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dn. 27 grudnia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 114 poz. 1022).
§  4.
Rejonowi hurtownicy tytoniowi obowiązani będą zaopatrywać się w wyroby tytoniowe w wyznaczonych im państwowych magazynach wyrobów tytoniowych w ilościach dostatecznych do zaopatrzenia detalicznych sprzedaży wyrobów tytoniowych odnośnego rejonu. Nabyte wyroby tytoniowe mogą sprzedawać częściowo detalicznie we własnych sklepach detalicznych konsumentom po cenach taryfowych, resztę zaś pozbywać będą, za opustem ustalonej przez Ministra Skarbu prowizji detalicznej, innym sprzedawcom detalicznym swego rejonu.

Ilości wyrobów tytoniowych, jakie hurtownicy tytoniowi mogą zatrzymać dla własnych detalicznych sprzedaży (sklepów tytoniowych), przy hurtowniach ustala Dyrekcja Polskiego Monopolu Tytoniowego.

§  5.
W wypadku stwierdzenia przez organa kontroli skarbowej względnie urzędy skarbowe akcyz i monopolów, że rejonowy hurtownik tytoniowy z własnej winy nie wykupuje ilości wyrobów tytoniowych, potrzebnych do pokrycia zapotrzebowania detalicznych sprzedawców wyrobów tytoniowych karać go będą kompetentne władze skarbowe po myśli artykułu 33 ustęp 2 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47 poz. 409).
§  6.
Detaliczni sprzedawcy wyrobów tytoniowych, o ile w wyjątkowych wypadkach nie zostaną przydzieleni przez Dyrekcję Polskiego Monopolu Tytoniowego do poboru bezpośrednio w państwowych magazynach wyrobów tytoniowych, obowiązani będą zaopatrywać się w wyroby tytoniowe w hurtowniach tytoniowych swego rejonu.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Z tym dniem ulegają odpowiednim zmianom rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 29 października 1922 r. (Dz. U. R. P. № 100 poz. 916), z dnia 20 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 42 poz. 285) i z dnia 29 października 1923 r. (Dz. U. R. P. № 112 poz. 902).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.27.193

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sprzedaż wyrobów tytoniowych na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego.
Data aktu: 24/02/1925
Data ogłoszenia: 20/03/1925
Data wejścia w życie: 20/03/1925